İki dev projede son durum!

AK Parti İl Başkanı Tever, bin yataklı şehir hastanesi ve 250 yataklı acil durum hastanesiyle ilgili son durumu anlattı. Tever, Tank Palet Fabrikası tartışmaları ve kongre süreciyle ilgili de özel açıklamalar yaptı

İki dev projede son durum!

Serkan OK'un haberi

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever 2021 yılından beklentileri, il kongresinin ne zaman yapılacağı, Gönül Seferberliği kapsamında başlatılan üye çalışmalarındaki son durum, son zamanlarda gündemde olan Tank Palet Fabrikası, ekonomide yaşanan sıkıntılar ve esnaf kesiminin şikayetleri, Sakarya’ya yapılması planlanan Bin Yataklı Şehir Hastanesi ve 250 Yataklı Acil Durum Hastanesi’ndeki son durum, Kuzey Marmara Otoyolu’nun faaliyete alınması, milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla aylık olarak yapılan koordinasyon toplantıları hakkında değerlendirmede bulundu. 
2021 YILINDAN BEKLENTİLER
2020 yılında başta sağlık olmak üzere ülkenin maruz kaldığı tehditlerden, dış politikadan, ekonomiye kadar birçok farklı alanda zor günler ve olağanüstü süreçlerden geçildiğini ifade eden Tever, “Özellikle tüm dünyanın başına bela olan kovid-19 salgını insanlarımızı canından etti. 2021 yılından beklentim, bir an evvel aşının ülkemizde etkin ve hızlı bir tedavi süreci göstermesini temenni ediyor ve kovid-19 illetinden ülkemizin, milletimizin ve tüm insanlığın bir an evvel kurtulmasını diliyorum. Başta sağlık olmak üzere orta vadeli programda 2021 yılının Sakarya’mız ve ülkemiz için nice güzelliklere, birçok değerli yatırıma vesile olacağına inanıyorum” dedi. 
‘SAKARYA DAHİL 62 İL KALDI’
İl Başkanlığı kongresinin pandemi nedeniyle ertelendiğini hatırlatan Tever, “Pandeminin gölgesinde başlayan 7’nci Olağan Kongre sürecimizi, uygulanan tedbir ve kurallara da titizlikle riayet ederek 16 ilçemizde başarılı bir şekilde tamamlamıştık. Süreç kapsamında İl kongremizi de bu yılsonu itibariyle gerçekleştirmeyi planlıyorduk. Fakat artan vaka sayıları ve alınan tedbirler gereği ülkemizdeki tüm il kongrelerimiz ertelenmiş oldu.  Şu ana kadar AK Parti’mizde 19 İl kongremiz gerçekleşti. Geriye Sakarya dâhil olmak üzere 62 il kongremiz kaldı. Sayın Cumhurbaşkanımız, tüm büyükşehir il kongrelerine katılmayı arzuluyor ve programında var, inşallah şartlarında el vermesiyle birlikte kendilerini Sakarya’mızda en güzel şekilde ağırlayıp hasret gidereceğiz. Bizlerde bu doğrultuda başladığımız İl Kongresi hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. 
SAKARYA’DAKİ ÜYE SAYISI 170 BİN 
Gönül seferberliği kapsamında başlatılan üye kampanyasında partisinin 1 milyon üye hedefinin salgın sürecine rağmen 1 milyon 300 bine ulaştırıldığını vurgulayan Tever şöyle konuştu, “Gönül Seferberliği kapsamında sürdürdüğümüz üyelik çalışmalarında AK Parti İl Teşkilatları olarak bizlerde şu ana kadar 17 bin yeni üyeyi ailemize kazandırarak, 170 bin üye sayısına ulaştık. Burada teşkilatlarımız ana kademe, kadın ve gençlik kollarımızın çok ciddi çalışmaları oldu ve çalışmalarımız pandeminin gölgesinde tüm hızıyla devam ediyor. Ben bu 17 bin üye için emek ve katkı veren, gayret gösteren tüm teşkilat mensuplarımıza en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah hep birlikte 2023, 2053 ve 2071 Türkiye’sini inşa edecek ve hedeflerimize emin adımlarla yürüyeceğiz.”
‘TANK PALET SATILMADI, DEVREDİLDİ’
Son zamanlarda gündemden düşmeyen Tank Palet Fabrikası ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Tever, “Tank Palet Fabrikası’nın mülkiyeti Milli Savunma Bakanlığı’nda kalacak şekilde ve işçilerin tüm özlük hakları ASFAT AŞ’de korunarak, fabrikanın işletme hakkı, BMC şirketine devredilmişti. Fabrika ile ilgili her türlü denetim yetkisi Milli Savunma Bakanlığı’mızdadır. Burada dikkate alınması gereken önemli bir husus ‘savunma sanayiinin bütün ülkeler için imtiyazlı üretim olduğu’ gerçeğidir. Yani savunma sanayii alanında serbest piyasa şartları geçerli değildir. Her iş ve işlem devletin kontrolündedir. Alış da satış da devlet iznine tabidir. Üretilecek tankın ülkemizde bir tek alıcısı vardır o da Milli Savunma Bakanlığı’dır. Bu yüzden de projede gecikme olmaması için fabrikada atıl durumda olan bazı yerlerde BMC çalışmalara başlamıştır. Özet olarak Altay Tankı için yeni bir fabrika kurmak yerine mevcut fabrikada çalışmaların başlamasıyla maliyetlerin düşürülmesi, projenin hızlandırılması, zaman kaybının önlenmesi, mevcut fabrikanın teknolojisinin yenilenmesi, fabrikadaki teknolojik altyapı ve atıl işgücünün kullanılması gibi faktörler de göz önünde bulundurulmuştur” şeklinde konuştu. 
‘BMC SADECE KATARLILARIN DEĞİL’
BMC’nin sadece Katarlılara ait bir şirket olmadığını söyleyen Başkan Tever, şunları kaydetti, “Bu şirketin yüzde 51 hissesi Türk ortaklara aittir. Bu nedenle şirketin yönetiminde ağırlık Katarlılarda da değil, Türklerdedir. Proje için gerekli finansman desteği Katar tarafından sağlanacaktır. Burada Katar’ı tartışmaya açanlara da şunu hatırlatmamız gerekir. Tüm silah üretici devletlerin Türkiye'ye ambargo uyguladığı, silah ve mühimmat satışını durdurduğu dönemde Katar, kendisine yapılan tüm tehditlere rağmen ülkemize 15 milyar dolarlık yatırım kararı alan ve en zor anımızda yanımızda dimdik duran bir ülkedir. Hal böyleyken bazı muhalefet partilerinin ve medya kuruluşlarının BMC ve Katar'a karşı başlattığı linç kampanyasını anlamak mümkün değildir.”
‘MİLLİ TANKIMIZI YAPACAĞIZ’
“Tüm bu süreçte en can alıcı gerçek ise, seri üretim ihalesinin Koç Holdinge değil de BMC'ye verilmiş olmasıdır. Eğer ihale yapılmayıp da Tank işi OTOKAR firmasına verilmiş olsaydı hiç kimseden bu kadar ses çıkmayacaktı. CHP'nin ve bazı muhalif partilerin karınlarının ağrıması hep bu yüzdendir. Bu süreçleri hep anlattık ve anlatmaya da devam ediyoruz. Türkiye’nin yerli ve milli tanka ihtiyacı var. Leopard tanklarını alıyorsunuz Almanya, ‘güneydoğuda kullanamazsınız, Suriye’ye gönderemezsiniz’ diyor. Kötü komşu insanı mal sahibi yaparmış ya bizde SİHA, İHA vermeyenlere karşı nasıl ki yerli ve milli İHA’mızı, SİHA’mızı yaptıysak aynı şekilde milli tankımızı da yapacağız.”
‘TÜRKİYE DE SALGINDAN ETKİLENDİ’
Tever, salgının tüm dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkilediği bir dönemden geçildiğini belirterek başta ekonomi olmak üzere birçok alanda salgının getirdiği koşullar ve tahribatların olduğunu savundu. Tever, “Türkiye’de, salgının görülmeye başlandığı ilk günden itibaren uygulanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinin maddi tutarı 500 milyar lirayı aştı. Yaşanan ikinci dalga salgın süreciyle birlikte devletimiz, 5 milyar liralık bir hibe desteğini daha esnafımıza sunmuştur. Ülkemizde basit usule tabi 806 bin 871 vatandaşımız ile kısıtlamalar sebebiyle salgından doğrudan etkilenen 432 bin 537 esnafımıza bin TL destek ödemesi yapacak. Yine üç ay süreyle 750 lira kira desteği ve stopaj-KDV desteğiyle devletimiz, esnafımızın yanında yer alacak. Devletimiz bu süreçte tüm imkânlarını seferber ederek KOBİ’lerimizin, işletmelerimizin, işverenlerimizin ve çalışanlarımızın yanında olarak, onları korumak adına elinden geleni yaptı ve yapmaya devam ediyor” ifadelerine yer verdi. 
‘2 AY İÇERİSİNDE TAMAMLAYACAĞIZ’
Sakarya’ya yapılması planlanan Bin Yataklı Şehir Hastanesi ve 250 Yataklı Acil Durum Hastanesi ile ilgili konuşan Tever, “Şehrimizin gündemindeki bin yataklı hastanemiz konusunda en son meclis bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanımız sayın Fahrettin Koca, 2023 yılına kadar bitirilecek şehir hastaneleri arasında Sakarya’nın da olduğunu söyleyerek, hastanenin inşasını müjdeledi. Biliyorsunuz ki bin yataklı şehir hastanemizin proje ihalesi gerçekleşmişti. Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılacak olan imar düzenlemesinin ardından da en kısa sürede inşaat ihale sürecine de bakanlık tarafından başlanılacaktır. 250 yataklı acil durum hastanesiyle ilgili çalışmalarımız da tüm hızıyla devam ediyor. Bu konuda araya giren hastalıklardan dolayı yarım kalan görüşmelerimiz oldu, onları da kısa sürede tamamlayıp acil durum hastanesinin de temelini 2021 yılı başlarında atacağız ve 2 ay içerisinde tamamlayacağız inşallah” şeklinde konuştu. 
‘ULAŞIMDA HAYATİ ROL OYNAYACAK’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yöntemiyle katıldığı törenle Kuzey Marmara Otoyolu’nun 6’ncı kesimin açılışının gerçekleştirildiğini hatırlatan Tever, “Kuzey Marmara Otoyolu sadece Marmara’nın değil, tüm Avrasya Bölgesi’nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rol oynayacağına inanıyoruz. İki kıtayı birbirine bağlayan, Avrasya’nın lokomotifi Marmara’nın itici gücü Kuzey Marmara Otoyolu sayesinde araçların şehir içi trafiğine girmeden, yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile transit geçişi sağlanacaktır. 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’muzun tamamının hizmete girmesi, ticaretin kalbinde yer alan bölgemizi daha da hareketlendireceğine inanıyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu ülkemizin önemli gücü olan sanayi ve ticaret şehirlerine yeni bir soluk kazandıracaktır inşallah” ifadelerini kullandı. 
‘MESELELERİ DEĞERLENDİRİYORUZ’
Milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla aylık olarak yaptıkları koordinasyon toplantılarına da değinen Başkan Tever, “Genel Başkan Yardımcımız, milletvekillerimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız ile birlikte aylık mutat bir şekilde gerçekleştirdiğimiz koordinasyon ve değerlendirme toplantılarına her ay düzenli bir şekilde devam ediyoruz. Toplantılarda şehrimizin gündemindeki tüm konulara değinerek, Sakarya’mızın meselelerini iş birliği içerisinde değerlendirme fırsatı buluyoruz. Son iki aydır toplantılarımıza İlçe Belediye Başkanlarımızı davet ediyoruz, burada gayemiz ilçelerimizin yerel yönetimlerde yaptığı projeleri ve yapacağı yatırımları ortak akılla müzakere etmektir. Toplantılarımız son derece verimli geçiyor ve şehrimizin faydasına olacak yararlı çıktılar sağlıyor. Bu tarz istişare ve değerlendirme toplantılarında yakaladığımız uyum ve koordinasyon çalışmalarımıza ışık tutuyor” dedi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2020, 14:32
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cevat Birgül
Cevat Birgül - 1 ay Önce

Sayın Tever açıklamalarında ihaleden bahsediyor. Tank paletin devri işleminde ihale yapıldı mı? Ben hiç duymadım da....

Akp
Akp - 3 hafta Önce

Bu adam Sakarya'ya yaramaz biran önce görevden alınması lazım.hic bir katkısı yok memlekete.sehir Hastanesi yıl sonu başlanıyor du ????