İYİ Parti'den yerel basına destek çağrısı

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, yerel basının sorunlarına dikkat çekerek, hükümete yerel basının desteklenmesi çağrısında bulundu

İYİ Parti'den yerel basına destek çağrısı

İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, yerel basının sorunları ve çözüm yollarıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Kılıçaslan, yerel basının güçlü olabilmesi için hükümete de gereken desteklerin yapılması çağrısında bulundu. 
Selçuk Kılıçaslan'ın açıklaması şu şekilde: 
"Geçtiğimiz günlerde kutlanan Dünya Gazeteciler Günü sebebiyle, iktidar veya muhalefet ayırt etmeden her zaman yanımızda duran ve sesimizi duyurabildiğimiz nadir iletişim kanallarından biri olan yerel basınımızın, son dönemde büyüyen sorunları hakkında bir açıklama yapma gereği duyduk. 
Biz İyi Parti olarak yerel basının Türk demokrasisinin gelişmesi açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bugün ekonomik sıkıntı içinde olan yerel basınımız resmi ilanlardan yeterince pay alamamaktadır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz sebebiyle ticari ilanların ve reklamların daha da azalmış olması, bunun üzerine dövizdeki artışla beraber artan kağıt fiyatları zaten ayakta durmakta zorlanan basın kuruluşlarını büyük bir çıkmazın içine doğru itmektedir.
İktidar partisinin göreve geldiği zamanlarda bir gazetenin ortalama fiyatı yaklaşık 25 kuruş iken ve bu miktarın 5 kuruşu dağıtım şirketi alırken 10 kuruş ise gazeteye kalıyordu. Yani gazete satışı bile yerel gazeteler için gelir hanesine yazılabiliyordu. Bugün ise böyle bir durum söz konusu bile değil. 
İktidar partisinin Türkiye’deki bütün kağıt fabrikalarını özelleştirmesinin ardından basın kuruluşları ithal kağıda mahkum edildi. Dışardan kağıt getirmek içeride üretmekten daha ucuz denilerek kapatılan kağıt fabrikaları ve kağıt ithalatının önünün açılması döviz fiyatlarının artmasıyla yerel basını yaşayamaz hale soktu.
İktidara gelirken ulusal basından çok yerel basından destek bulan Ak Parti, aradan geçen zaman içinde her alanda olduğu gibi bu konuda da bir güç zehirlenmesi  yaşayarak kendini iktidara taşıyan yerel basına karşı gözü kör kulağı sağır bir tavır takınmaya başladı.
SGK ve vergi giderleri her gün artarken elde edilen gelirin maaşları bile ödemeye yetmediğine, sürekli personel azaltmaya gidildiğine şahit oluyoruz. Bu sıkıntılı durumu aşmak ve gazetelerimizin hiçbir kamu kuruluşunun veya kişinin vereceği desteğe ihtiyaç duymadan, ticari ve resmi reklam gelirlerini arttırmanın yanında gazetecilik faaliyetini sürdürebilmesi adına acilen uzun vadeli faizsiz kredi desteği verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 
Yerel basınımızın çok daha güçlü olduğu eski günlere dönmek ümidiyle hepinize saygılarımızı sunarım."

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER