Kadın siyasetçiler şiddete karşı tek ses

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla siyasi partilerin kadın temsilcileri açıklamalar yaptı

Kadın siyasetçiler şiddete karşı tek ses

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla AK Parti ve CHP İl Kadın Kolları Başkanlığı, İyi Parti Kadın Politikaları Başkanlığı ve CHP Adapazarı İlçe Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamalarda kadına yönelik şiddet olayları kınandı


81 İLDE EŞ ZAMANLI OKUNDU
AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı’nda Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam tarafından 81 il başkanlığına gönderilen metin okundu.
 Yapılan açıklamada, “AK Parti’nin kadın kolları teşkilatları olarak, bir kez daha doğru olanı, bir kez daha adaletli olanı, bir kez daha vicdanlı olanı haykırıyoruz. Bugün yılın sadece bir gününe hapsedilmiş, kalan 364 günde unutulan bir gün değildir! Maalesef bugün ve kalan her gün kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet devam ediyor. Tüm çabalara, çığlıklara, kanunlara rağmen. Şiddet bizim turuncu çizgimizdir demiştik. O çizgiyi aşanlarla çetin mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de yarın da sürecektir. Kadına yönelik şiddet sadece bir kişiye yönelmiş bir tehdit olmaktan çok uzaktır. Bu eylem tüm toplumun huzuruna kast ediyor, aileyi parçalıyor, geriye hayatını kaybetmiş ya da travmalarla dolu kadınlar, mutsuz çocuklar ve karanlık bir gelecek bırakıyor” denildi. 

‘TURUNCU ÇİZGİMİZİ ÇEKİYORUZ’
Açıklamanın devamında, “AK Parti, kadın erkek milyonlarca üyesiyle 18 yıllık iktidarı boyunca kadının hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğuna inancını defaatle kanıtlamıştır.  Hükümetimiz ve bakanlıklarımız şiddeti durdurmaya yönelik yoğun çaba göstermiştir. Biz hiçbir zaman bahanelerin arkasına saklanmadık, imkânsızlıkların partisi olmadık. Bize göre kadına şiddet fikri ve vicdani yoksunluğu zorbalıkla kapatmaktır. Kadına şiddet en büyük acizlik ve cahilliktir. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz. Aynı duyarlılığa sahip toplumumuzun tüm bireylerini de şiddete karşı turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi. 

‘ŞİDDET ARTARAK DEVAM EDİYOR’ 
CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı, ‘Gelin kadına yönelik şiddete karşı dur diyelim’ başlıklı 81 ilde eş zamanlı olarak açıklama yaptı. Sakarya’daki açıklamayı İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu yaptı. Çeroğlu, “Bu yıl 25 Kasım’ı pandemi koşullarının gölgesinde karşılıyoruz. Ancak hepimiz biliyoruz ki ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları “fıtrat ve kader” arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz” dedi. 


‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR’
İyi Parti İl Kadın Politikaları Başkanı Arzu Göksün Akçalışkan, kadın cinayetleri ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesi'nin önemine değindi. Akçalışkan, “Yaşamakta olduğumuz pandemi sürecine baktığımızda bu durumdan hem ekonomik hem sosyal olarak en çok kadınların etkilendiğini görmekteyiz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğin bir sonucu olarak kadınlar hem ev işleriyle uğraşmakta hem de dışarıda bir işte çalışıyorlarsa evden işlerine devam etmektedirler. Ayrıca şiddet faili erkekler ile aynı ortamı daha üzün süre paylaşmak zorunda kalan kadınlar birçok şiddet vakasına maruz kalmakta failleri ihbar edecek ya da haklarını öğrenmek için araştırma yapabilecek ortamı bulamamaktadırlar” dedi. 
‘RESMİ SAYILAR GİRİLMİYOR’
Akçalışkan, “Bulaş riski yüzünden adli mercilere müracaat etmeye ve sığınma evlerine gitmeye çekinen kadınların resmî sayılara girmemesi ve şüpheli kadın ölümlerinin aydınlatılmaması sebebiyle ölüm sayılarının düşük kalmasını bakanlığın gözardı ederek sanki şiddet vakaları azalmış gibi göstermesi kabul edilemez. Devletin yapması gereken ülkenin neredeyse yarısını oluşturan kadınları şiddetten korumak, önleyici tedbirleri uygulamak, sığınma evlerinin şartlarını iyileştirmek, sayısını arttırmak, kadınlara ekonomik olarak güçlendirecek imkanlar sağlamak ve toplumsal cinsiyet eşitliği bilincini oluşturmaktır. İstanbul Sözleşmesi uygulanmalı ve sözleşmenin gereği olan tüm politikalar hayata geçirilmelidir. Unutulmamalıdır ki; kadın cinayetleri politiktir ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır” diye konuştu. 
‘SOKAKLARI TERK ETMEYECEĞIZ’
Eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceklerini bildiren CHP Adapazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülcan Sarıkaya, “Sokakları, meydanları, kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek. Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun” ifadelerini kullandı. Serkan OK – Şevval GEÇİN

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 15:48
banner3
YORUM EKLE