‘Kadınlar şiddet ve istismar içinde yaşıyor’

CHP Kadın Kolları tarafından 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle açıklama yapıldı.

‘Kadınlar şiddet ve istismar içinde yaşıyor’

CHP Kadın Kolları tarafından 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ettiği vurgulandı. Yapılan yazılı açıklamada, “Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi; kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları “fıtrat ve kader” arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” denildi.

MÜCADELE SÜRECEK
Açıklamanın dev amında Halide Edipler’den, Bahriye Üçoklar’dan, Türkan Saylanlar’dan aldıkları  ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceği vurgulanan açıklamada, “Sokakları, meydanları, kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek. Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun” denildi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:06
banner3
YORUM EKLE