"Kantinciler perişan oldu" 

Salgın sebebiyle kapalı tutulan kantin işletmecilerinin sorunlarını bu kez İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan gündeme getirdi 

"Kantinciler perişan oldu" 

İyi Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan 13 Mart’tan bu yana kapalı olan okul kantin işletmecilerin içine düştüğü ekonomik sıkıntılarla ilgili basın açıklaması yaptı.  

Başkan Kılıçaslan “ Covid 19 pandemisi nedeniyle 7 aydır kapalı olan okul kantinleri, birçok işletmeciyi ve ailelerini perişan etmiş durumda. İşletmeci esnafımız mağdur ve çoğu esnaf arkadaş evine ekmek götüremez hale geldi. Sakarya’da 169,  Türkiye genelinde ise 15.000 kantin işletmecisi var. Bu rakamlara ailelerini  ve yanlarında çalışan personelleri de  kattığımızda 300.000 vatandaşımızı etkileyen bir dar boğazdan bahsediyoruz. Kantinci esnafının halen devam bağkur ve sgk prim ödemeleri, vergi borçları, kredi ödemeleri var. Bir yandan da evlerinin geçimini sağlamak durumundalar. Şimdiye  kadar devletten borç olarak sadece 25.000 TL  esnaf kredisi aldılar ve maalesef o kredilerin ödeme vaktide geldi. Birçok esnaf bu kredileri ödeyecek durumda değil ve ekonomik ve psikolojik olarak tükenmiş durumda. 

Bu nedenle mağdur olan esnafını vergi borçlarının ertelenmesi, sgk ve bağkur primlerinin işyerleri açılıncaya kadar devlet tarafından karşılanması gerekiyor. Bunun yanında uzun vadeli faizsiz esnaf kredisi ile de desteklenmeleri gerekiyor. Biz İYİ Parti olarak mağdur olan esnafımızın haklarının korunması ve ekonomik darboğazdan kurtulmaları adına yanlarında olduğumuzu bir kez daha yüksek sesle dile getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz” dedi.
 

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER