Karanlık günleri initmadık

15 Temmuz Milli İrade Derneği tarafından Kaynarca’da düzenlenen toplantıda 12 Eylül Sıkıyönetiminin yıl dönümü dolayısı ile açıklama yapıldı.

Karanlık günleri initmadık

15 Temmuz Milli İrade Derneği Başkanı Ali İnci başkanlığında yapılan toplantıda, 12 Eylül darbesiyle ilgi şu açıklama yapıldı;
“1980 yılının 12 Eylül günü, o zamanın popüler tabiri ile anarşi ve ülkedeki iç karışıklar gerekçe gösterilerek, askeri müdahale ile Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koymuş, hükümet ve Türkiye Büyük Millet Meclisi feshedilmiş, tüm siyasal parti, sendika ve derneklerin faaliyetleri durdurulmuş, ülkede sıkıyönetim ilan edilmiştir. 

1980 ihtilali sonrası cezaevine dönüştürülen kışlalar, işkence tezgahlarından geçen ve aynı işkence sürecinde hayatını kaybeden, işlerinden atılan, vatandaşlıktan çıkarılan, sınır dışı edilen ve siyasi mülteci haline getirilen insanlarımız hakkında korkunç rakamlarla ifade edilen istatistiki bilgiler de bütün açıklığı ile ortada. 

Biz 15 Temmuz Milli İrade Derneği olarak insanımızın alın teri ile alınan silahların, yine insanımızın üzerine doğrultulmasının vahametinden bahsetmek istiyoruz. Dışarıdan bir ordunun vatanımıza saldırması durumunda neler olduğunu, en bariz şekilde Çanakkale’den biliyoruz. Peki kendi ordumuz bizim üzerimize yürüdüğünde bu kahraman millet neden her seferinde sessiz kaldı? Çünkü üzerimize gelenler bizdendi. Mehmetçik dediğimiz kendi evlatlarımızdı. Onların dış güçlerin maşası olmuş generaller tarafından yönlendirilebileceğini, ve hareketlerine ihanetin bulaşmış olabileceğini hiçbir zaman hesap etmedik.

Biz, 15 Temmuz Milli İrade Derneği olarak; o karanlık günleri unutturmamak, milli bilinci ve direnişçi ruhu diri tutmak, milletin iradesini baltalamaya dönük her oluşum ve hareketin karşısında olduğumuzu göstermek için Kaynarca Kültür Merkezi’nde, anmaya karar verdik.”
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 11:14
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER