Keleş’ten asgari ücret önerisi

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, asgari ücrete ilişkin bir açıklama yaparak, “Çarkların dönmesi için asgari ücretin, döviz kurundaki artışa eşdeğer olacak şekilde, yüzde 32,77 oranında artışla 3 bin 100 liraya gelmesi mecburidir” dedi

Keleş’ten asgari ücret önerisi

CHP tarafından yapılan açıklamada, döviz kurundaki yüzde 32,77 oranındaki artışın, asgari ücrete yansıtılarak, ücretin net 3 bin 100 liraya yükseltilmesi gerektiği dile getirildi. Konuyla ilgili CHP İl Başkanı Ecevit Keleş de yazılı bir açıklama yaparak, artışın neden gerekliği olduğuna değindi. Asgari ücretle çalışan vatandaşların alım gücüne dikkat çekerek, ücrete yapılacak zammın ekonomiyi rahatlatacağını savunan Başkan Keleş, “Her geçen gün artan döviz kuru ve hayat pahalılığı, asgari ücretlimizi nefes alamaz hale getirdi. 2020 yılı içerisinde asgari ücrete yapılan zam deyim yerindeyse eridi gitti, kayboldu. Ne enflasyonla ne de kurdaki artışla karşılaştırılabilir bir yanı kalmadı. Bu durumla mücadelenin tek yolu da asgari ücrete kurdaki artışa oranla zam yapmaktır” diye konuştu.

‘ÇARK VE PARA DÖNMELİ’

Ekonomide çarkların ve paranın dönmesinin önemli olduğunu söyleyen Keleş, “Eğer asgari ücretlimiz marketten alışveriş yapamıyorsa, evladına bir ayakkabı alamıyorsa, hafta sonu ailesiyle beraber dışarıda bir bardak çay içemiyorsa o ekonomide çarklar dönmez. Çarkların dönmesi için asgari ücretin, döviz kurundaki artışa eşdeğer olacak şekilde, yüzde 32,77 oranında artışla 3 bin 100 TL’ye gelmesi mecburidir. Bugün geldiğimiz noktada asgari ücretlimiz etin ne yazık ki tadını unuttu. Özellikle pandemi sürecince işten çıkarılmalar yaşandı. İnsanlarına huzur ve refah dolu bir hayat yaşatmak devletin en büyük görevidir. Asgari ücretli yurttaşlarımızın huzura kavuşması, Türkiye’mizin huzur kavuşmasıdır. Asgari ücrete yapılacak zammın en çok etki edeceği şehirlerden biri de Sakarya’mız. Sakarya, bir sanayi kenti olarak binlerce asgari ücretli yurttaşımıza ev sahipliği yapıyor. Asgari ücrette yapılacak mantıklı bir zammın etkisini ülkemizin her noktasında göreceğiz” diye konuştu.

banner3
YORUM EKLE