Kentsel dönüşüm acilen yapılmalı

Sakarya’nın geçmişte olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da büyük depremler göreceğini öne süren CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “Sakarya’da acilen kentsel dönüşüm yapılmalı. Dönüşümde rant yok” dedi 

Kentsel dönüşüm acilen yapılmalı

İzmir'de yaşanan deprem nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 110’un üzerindeyken, binin üzerinde kişide yaralandı. Depremin ilk saatlerinde depremi yaşayan Sakaryalılar, tüm imkanlarıyla seferber oldu. 21 yıl önce büyük acı yaşayan Sakarya’da birçok siyasi parti ve STK temsilcileri, deprem için gerekli tedbirlerin alınması noktasında bir kez daha çağrıda bulundu. Bu kapsamda CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, kentsel dönüşümün acilen yapılmasını yineledi. 
‘BÜYÜK DEPREMLER GÖRDÜK’
Sakarya’nın 1920, 1943, 1957, 1967 ve 1999 yıllarında büyük depremler gördüğünü hatırlatan Başkan Keleş, “Önümüzdeki yıllarda da büyük bir deprem ile karşı karşıyayız. Yıllardır Sakarya’da büyük bir kentsel dönüşüme ihtiyacın olduğunu söylüyoruz. 1999 depreminin üzerinden 21 yıl geçti. Sakarya’yı 24 yıldır iktidar partisi yönetiyor. Sakarya’nın musluktan akan bala ve süte, Demokrasi Meydanı’nda satılacak çaya, parke döşemeye ihtiyaç yok. Sakarya’nın en uç noktasına kadar kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeler bir araya gelerek acilen bu soruna çözüm bulmalı” dedi. 
SAKARYALILARA SESLENDİ
Sakaryalılara seslenen Keleş, “Kimse sizi kandırmasın. Aklınız başınıza gelsin. Yaşadığınız binalarda, başkanlar ya da onların müdürleri ya da vali, kaymakam o binalarda yaşar mı, yaşamaz mı? Hala tarım arazilerini imara açmakla uğraşıyorlar. Hala süt, bal, çay satmaya çalışıyorlar. Siz belediye noktasında mı hareket ediyorsunuz, ticari noktada mı hareket ediyorsunuz. ‘Deprem müdürlüğü kuruldu’ deniliyor ama ne iş yaptığını bilmiyoruz. Bakın bir deprem olduğu zaman benim vatandaşım ölürse bunun sorumlusu bugünkü yöneticilerdir. Bir vatandaşımız ölürse ilk onlara hesap soracağız. ‘Bu kaderdir’ diyecek halleri yok. Elinizde teknoloji ve mimarlar var” diye konuştu. 
‘EKSİĞİMİZ EYLEM YAPMAMAMIZ’
Keleş, “Bizim eksikliğimiz belediye başkanlarının yaşadığı evlerin önünde eylem yapmamamız. Onları, 6-7 katlı binaların 1’inci ya da 2’nci katında ikametgâh ettirmememiz. En büyük sorunumuz bu. Bunlar, buralarda yaşarsa durumu anlarlar. Diyorlar ki, ‘Stratejik Plan hazırladık’ güzel bir şey ama acilen bütün binaların tespit edilmesi gerekiyor. Sakarya, büyükşehir odluğu zaman köy ve meralardaki araziler belediyelere geçti. Bunları değerlendirmemiz gerekiyor. Kentsel dönüşümde rant yok. Rant olmadığı yerde AK Parti’yi bulamazsınız. Mesela Sakarya’da binaların bulunduğu adalar kentsel dönüşüme girerse, kentsel dönüşüm kanununa göre altyapı, ruhsat ve iskân parası alınmayacak. Yani belediyenin burada bir gelir elde etmeyeceği için çalışması söz konusu değil. Tarım arazilerini imara açma konusunda çok iyiler” şeklinde konuştu. 
‘RAPORLARI İSTERLERSE VERİRİZ’
Sakarya’daki tüm sokakları bildiklerini söyleyen Keleş, yetkililere gerekli raporları vereceklerini kaydetti. Keleş, “Valilik ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde, İzmir depremini de fırsata dönüştürerek Sakarya’da kentsel dönüşümün 1 yıl içerisinde bitirilmesi gerekir. Sayın valimiz deprem şehrinden buraya geldi. Geldiği günden bu yana deprem ile ilgili bir açıklama yapmadı. Valimiz, bütün başkanları bir araya getirerek bir deprem çalıştayı yapabilir. Bu konuda bir algı yapılmalı. Belediye meclislerinde 100 maddenin 80’inde imar değişikliği değil kentsel dönüşüm olmalı. Halkımız, sağlıklı yerlerde yaşamayı hak ediyor. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak her daim destekçiyiz” dedi. 
 

Sakarya Yenihaber

YORUM EKLE