Kentsel dönüşüm programında Sakarya neden yok?

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, Sakarya'nın riskli konutları yenilemek için başlatılan 65 bin konutluk kentsel dönüşüm programında neden yer almadığını sordu 

Kentsel dönüşüm programında Sakarya neden yok?

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, geçtiğimiz hafta İstanbul'da meydana gelen ve ilimizde de şiddetli şekilde hissedilen depremle ilgili açıklama yaptı. 
Sakarya'nın depreme hazırlığını da sorgulayan Kılıçaslan,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın  riskli konutları yenilemek için başlattığı  65 bin konutluk kentsel dönüşüm programında Sakarya'nın neden yer almadığını sordu. 

Selçuk Kılıçaslan'ın açıklamalarının tamamı şu şekilde: 

26.09.2019 tarihinde  olan   ve şehrimizde de yoğun bir şekilde hissedilen deprem, büyük deprem felaketini geçirmiş şehrimize bir kez daha kendisini hatırlattı. Depremler,özellikle Sakarya gibi fay hattının geçtiği bölgelerde doğanın bir gerçeği olarak, irili ufaklık sürekli meydana gelmektedir. Burada önemli olan bu fay hatlarının geçtiği bölgelerde inşa edilen yapıların, depreme dayanıklı olup olmadığıdır. 

Bu bağlamda; deprem konusunda çok  acı tecrübelere sahip şehrimizin yönetenlerinin, (1999-2019) aradan geçen 20 yıl  gibi bir sürede yeterli önlemleri  almadığını ne yazık ki görmekteyiz. Geçen hafta gerçekleşen depremin daha şiddetlisi olduğundan 10 bin konutun yerle bir olacağı tespit edilmiş iken bu konudaki duyarsızlığı, bu vurdumduymazlığı anlamak mümkün değildir.

Buradan Sakaryalı hemşehrilerimiz adına yetkililere soruyorum; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın  riskli konutları yenilemek için başlattığı  65 bin konutluk kentsel dönüşüm programında Ankara, Samsun, Adana ve Kayseri var iken; birinci derece deprem bölgesi olan bu şehirlerin arasında Sakarya neden yoktur? Geçen hafta yaşanan deprem sonrası, İstanbul’da 29 okul boşaltılıp öğrenciler başka okullara taşınırken, Sakarya’mızda bir tane bile riskli okul binası yok mudur? Yok ise; Sakarya’mızdaki eski, çok katlı ve 1999 depremini yaşamış okul binalarının  son durumu nedir? Bu okullarda en son ne zaman depreme dayanıklılık testi yapılmıştır, sonuçları nelerdir?

Bu konularda  tüm yetkililerden samimi ve ayrıntılı bir şekilde cevaplarını bekliyoruz. Varsa ki, var olduğu kanısındayız, eksikliklerin ivedilikle giderilmesi ve şehrimiz insanın  bir nebze de olsa rahatlatılmasını  talep ediyoruz. Bu talebi siyaseten değil vatandaşlık görevi olarak dile getiriyoruz.

Depremin  siyaseti olmaz, deprem insan ayırmaz. Çok katlı  eski okul binalarına  yüreği ağzında girip görevini yapmaya çalışan endişeli öğretmenlerimizin ve herşeyimiz yavrularımızın güvenliğini düşünmek zorundayız. Şehrimizi yönetenlerden bu konuda somut ve tatmin edici açıklamalar bekliyoruz.
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER