MHP İl Başkanı Akar'dan muhalefete çağrı

CHP ve İyi Parti Sakarya milletvekillerinin, şehrin ihtiyaçlar noktasında icraya dönük yapıcı muhalefet anlayışı çerçevesinde, olumlu katkılar sergileyebileceklerini söyleyen MHP İl Başkanı Akar, “Ancak biz bu saate kadar çokta olumlu katkı sergilendiğini göremedik” dedi 

MHP İl Başkanı Akar'dan muhalefete çağrı

MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, kovid-19 salgını sürecini ve gündeme ilişkin konuları, gazetemizde değerlendirdi. İlimizi Ankara’da, temsil eden 7 milletvekilin içerisinde 2 Grup Genel Başkan Yardımcısı ile 2 Grup Başkanvekili olduğu için Sakarya için onur ve gurur verici olduğunu söyledi. 

“OLUMLU KATKI GÖRMEDİK”

Cumhur İttifakında Sakarya’yı temsil eden AKP’den 4, MHP’den 1 vekilin olduğunu hatırlatan Akar, “CHP ve İyi Parti’nin Milletvekilleri, Sakarya’daki ihtiyaçlar noktasında icraya dönük yapıcı muhalefet anlayışı çerçevesinde, olumlu katkılar sergilenebilir. Ancak biz bu saate kadar çokta olumlu katkı sergilendiğini göremedik. Bunu net bir şekilde ifade etmek gerekir. Muhalefette kalabilirsiniz, tabiki haklı eleştiriler olabilir ancak körün taşı gibi önünü ve arkasını düşünmeden yeri geldiğinde eleştirinin dozunu kaçırıp da hakarete varan şekilde bir muhalefet anlayışının bürünürsek, bu katkıdan çok zarar getirir. Belki kendi içerisinde partilerimizin hoşuna gidebilir, kendi seçmen kitlesine şirin gözükmek gibi bir sonuç doğurabilir. Fakat derdimiz Sakarya’ya hizmet etmekse, bu Sakarya’ya hizmet etmek olmaz. Sakarya üzerinden kendi siyasi planlamamızı gerçekleştirmek anlamına gelir” dedi. 

“ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

Cumhur İttifakı dışında kalan Milletvekillerinin, Sakarya’nın bazı temel sorunlarına yapıcı çözümler getirmek, katkı sağlamak noktasında verimli olmadığını ileri süren Akar, “Cumhur İttifakında Sakarya’dan 5 vekil var ve bunların ikisi kendi partilerinde üst yöneticiler arasında. Gerek Ak Parti milletvekilleri gerekse Grup Başkanvekilimiz Sayın Muhammed Levent Bülbül, Sakarya’nın sorunları için Ankara’da ellerinden geldikleri kadarıyla çalıştıklarını düşünüyorum. Kendi vekilimizden örnek vermem gerekirse, kendisine ulaşmak çok kolay, haklı talepleri, çözülmesi gereken bir şekilde bürokrasiye takılmış, bir şekilde göz ardı edilmiş noktasında çalışmalar yapıyor. Biz, elimizden geleni yapıyoruz. Cumhur İttifakı adına Sakarya’da net bir şekilde zafiyetin olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu. 

“İKİNCİ ÇEYREKTE ETKİLEYECEK”

Yılın ilk çeyreğinde dünyanın önde gelen ekonomileri daralırken, Türkiye ekonomisi yüzde 4,5 oranında büyüdü. Konuyla ilgili değerlendirme de bulunan Akar, “İlk çeyrekteki yüzde 4,5’luk büyüme aslında kendisinden önceki yani 2019 yılının son aylarında yapılan yatırımlar sonucunda ortaya çıkan ekonomik büyümedir. Pandeminin etkisi ise ikinci çeyreği etkileyecek bir husustur. Pandemi sürecinde bazı sektörlerde 2 ay, bazılarında 3 aylık bir durgunluk yaşandı. İster istemez bu da üretime de istihdama da ve ekonomik büyümeye de olumsuz yönde yansıyacaktır. Ben çokta endişe duyulmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, bizi ekonomik büyüme anlamında Avrupa’daki ülkelerle mukayese ediyorlar. Aslında Avrupa’daki ülkeler burada zarar çekiyor. Avrupa’nın bu süreci toplaması biraz uzayacak” şeklinde konuştu. 

27 HAZİRAN’DA TOPLANTI

Beklentilerinin 2020 yılı çıkmadan kongrelerinin tamamlamak yönünde olduğunu savunan Akar, “Haziran itibariyle Ankara’da bir il başkanları toplantısı tertipleyeceğiz. Genel Başkanımız, öncelikle MYK, divanını ve milletvekillerini belirli günlerde ve en sonunda da il başkanlarını toplamak suretiyle toplantı gerçekleştirecek. Büyük ihtimal kongreler de bu toplantı da geçecektir. Beklentimiz 2020 yılı çıkmadan kongrelerimizi tamamlayacağımız yönünde. Buna ilişkin net bir tarih vermemiz söz konusu değil. Şunu belirtmek isteriz ki, yeni dünyada sanırım il ve ilçe kongreleri geçmişteki gibi yoğun katılımlı değil de sosyal mesafe ve hijyen kurallarının net ve sert bir şekilde uygulandığı bir kongre dönemi yaşayabiliriz” dedi. 

“TÜRKİYE, İLK CEPHEYİ AŞTI” 

Türkiye’nin salgınla mücadele edebilen ve mücadelede de en iyi sonuçları alabilen ülkelerden biri olduğunu söyleyen Akar, “Türkiye’deki iç muhalefetimiz ve yurtdışındaki Türkiye adına açıklama yapanlar tam tersine, Türkiye’nin bu süreçten başarısızlıkla çıkacağını, yeterli kadrolara sahip olunmadığı yönünde propagandalar yaptı. Geldiğimiz nokta da Türkiye özellikle son 10 yılda yapmış olduğu Sağlık yatırımlarıyla birlikte bu gibi küresel salgınlara karşı ilk cepheyi aşmak gibi bir işlev gördü. Sağlık altyapısını sağlam tutan Türkiye, pandemi sürecine de kalkanı yerinde bir şekilde girdi. Elindeki kalkan sağlık altyapısıydı” ifadelerini kullandı. 

“YATAK SAYISI AÇIĞIMIZ VAR”

Sakarya’nın normal şartlarda yatak açığının olduğunu hatırlatan Başkan Akar, “Sakarya nüfusu 1 milyonu geçmiş ve nüfus artış hızı çok yüksek bir ildir. Hızlı büyüme artışına rağmen, aynı oran nispetinde vatandaşın doğrudan hizmetinden faydalanmak istediği sağlık sektöründe ise, büyüme gerçekleştirilememiş. Bunun en son örneği Sakarya’daki hastanelerdeki yatak sayımız ve mevcut hastanedeki eleman eksikliğimiz. Sakarya pandemi sürecine bu şartlarla girdi. Diğer illerden biraz daha eksiklerle girdi. Fakat bunlara rağmen, sağlık çalışanlarımızın üstün gayretleriyle bu eksiklik hissettirilmeden yürütüldü. Bin yataklı projenin ihalesi gerçekleşti. İnşallah bir an önce ihale tamamlanır ve en kısa süre içerisinde imalata geçer. Sakarya’da bir an önce bin yatak sayısına kavuşur, sadece kavuşmakta yetmiyor. Binayı işletecek ve hizmet üretecek sağlık çalışanları da gerekiyor” dedi. 

“FAALİYETLERİ ASKIYA ALDIK”

MHP olarak, Genel Merkezin yayınlamış olduğu genelgeler çerçevesinde teşkilat içerisindeki faaliyetleri askıya aldıklarını sözlerine ekleyen Başkan Akar, “Gerekli tedbirleri aldık. Video konferans sistemine geçtik. Yeni dünya düzeninde, sanırım video konferans sistemi de olacak. Bu saatten sonra da böyle olacağına benziyor. Teşkilat faaliyetlerimiz aksamadı ama teşkilatın görünen faaliyetleri askıya alınmış oldu. Bunun dışında teşkilatlarımız kendi ilçelerinde, pandemi sürecinde işsiz kalan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlarımıza yönelik tespit çalışması yapıldı. Muhtarlarla iletişim kuruldu. Teşkilat mensuplarımızın kendi ekonomik çerçevesinde oluşturulan bütçeler ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Bu vesileyle gerek partililerimize gerekse diğer partili hemşehrilerimize gerekli hassasiyeti gösterdikleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu. Serkan OK
 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 14:19
banner3
YORUM EKLE