MUSTAFA İSEN: ÖZAL ÜLKEMİZ İÇİN KİLOMETRE TAŞIDIR

AKP Milletvekili Mustafa İsen, Serdivan Trafik Park’ta gençlerle buluştu. İsen, yaptığı konuşmada, Özal’ın ülkemiz için bir kilometre taşı olduğunu çizdi.

MUSTAFA İSEN: ÖZAL ÜLKEMİZ İÇİN KİLOMETRE TAŞIDIR

AKP Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, AKP Serdivan İlçe Başkanı Osman Çelik ve AKP Serdivan İlçe Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Haldızıoğlu Serdivan Trafik Park’taki programda Sakarya Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerle buluştu.
SOHBET ETTİ
Hoca olmanın, akademisyen olmanın iyi taraflarından birisinin de gençlerle her an birlikte olabilmek olduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Mustafa İsen, “Gençlerle karşılıklı sohbet etmek, insanı her daim yeniler ve tazeler. Bugün de güne böyle genç arkadaşlarımızla birlikte başlıyoruz. Eminim günümüz iyi geçecek. Değerli arkadaşlar bugün sizlerle birlikte olduğumuz için teşekkür ederim” dedi. Mustafa İsen yaptığı konuşmada, bugün medeniyet perspektifinden Türkiye’yi, Ortadoğu’yu ve güncel meseleleri konuşacaklarını ayrıca gençlerin kendisine yöneltecekleri sorulara da yine gençlerle birlikte cevap arayacaklarını söyledi.
KİLOMETRE TAŞI
Konuşmasında medeniyetin önemine vurgu yapan Mustafa İsen, toplum olarak komplekslerden sıyrılmak gerektiğini ve rahmetli Turgut Özal’ın da bu noktada önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi. İsen  “Biz, bizden adam olmaz, biz bir toplu iğne bile yapamayız gibi bakış açılarıyla, bu batı uygarlıkları karşısında sınırsız teslimiyet içerisinde olduk. Böyle yetişti toplumlar. Bütün bir İslam dünyası böyle bir yapı içerisinde yetişti. Bunun neticesi olarak da bir anlamda karşı tarafın oyuncağı konumunda olduk. Onların istedikleri gibi manipüle edebildikleri bir konumda olduk. Sonra Türkiye özellikle 1920’li yıllardan sonra bir nevi imparatorluğun külleri içinden bir devlet olarak doğdu. Bu devlet adım adım bir güç toparlamasına doğru gitti. Ben rahmetli Özal’ı işte bu noktada bir kilometre taşı olarak görüyorum. Türkiye’nin artık bu kabına sığmamaya başlayan tavrını iyi koordine ederek Türkiye’yi dışa ve dünyaya açtı” diye konuştu.
YAVAŞ YAVAŞ
Özal’la birlikte yaşanan dışa yönelmenin neticesinde toplumun yavaş yavaş bir noktaya geldiğini ifade eden İsen sözlerine şöyle devam etti;  “Bu dışa yönelmeyle birlikte toplum yavaş yavaş bir noktaya gelmişti. Bana bu son 15 yıllık dönemde AK Parti iktidarı döneminde en büyük kazanımın ne olduğunu sorarsanız cevabım tüm güzel hizmetlerin yanında tabi ki de insanlarımıza kazandırdığı ‘toplumsal özgüvendir’ derim. Bu fevkalade önemli bir şeydir. Ben şimdi arkadaşlarda bunu görüyorum. Bunu ifade edemeseler bile; ‘artık biz yerle gök arasında yapılabilecek bir şey varsa bunu yaparız’ gibi bir özgüven içerisinde olduklarını görüyorum” dedi.
İNANIYORLAR
Toplumun artık inandığını söyleyen İsen, “7 Haziran seçimlerinden önce Başbakanımız; ‘biz boğazda 3 katlı yeni bir geçiş inşa edeceğiz’ dedi. İnşaatlar başladı. Ben de çevremdeki insanlara sordum yapılabilir mi? Diye. Bana hiç kimse; yok ya nerden yapacaklar, atıyorlar falan demedi. Arkadaşlar sizin buna yaşınız müsait değil. Biz Bolu Dağı Tüneli’ni 20 küsur yılda açtık. Şimdi Bolu Dağı Tüneli gibi tünellerin Anadolu’da yüzlercesi açılıyor. Eskişehir’e gidenler bu yolu bilirler. O yol işkence yoluydu. Bozüyük rampalarında, Bilecik rampalarında insanlar çile çekiyordu. Şimdi ise ulaşım çok ama çok daha kolay ve rahat. İşte bunlar çok önemli şeyler ama bundan daha da önemlisi toplum bunların yapılabileceğine dair müthiş bir irade ve özgüven kazanmasıdır. Belki bu sizin en büyük kazanımınızdır”
1915 BARONLARI
1915’te imparatorluğun kaybedilmesinin ardından dönemin baronlarının oturdukları yerden tüm dünyayı tasnif ettiklerini belirten milletvekili Mustafa İsen; “Balkanları bir biçimde tasnif ettiler, Ortadoğu’yu bir biçimde tasnif ettiler. Orta Asya’yı bir biçimde tasnif ettiler. Bu tasnif 100 yıl kadar devam etti” diye konuştu.
AYNISI OYNANIYOR
Balkanlar’da Yugoslavya’da oynanan oyunların aynısının bugün Ortadoğu’da oynandığını dile getiren İsen, “Ortadoğu’da olan biteni Suriye-Irak meselesi olarak görmeyin. Ortadoğu’da şimdi 1915’te çizilen sınırlar yeniden çiziliyor ve Ortadoğu yeniden paylaşılıyor. Burada ciddi bir yangın var arkadaşlar bu yangından istesek de istemesek de etkileneceğiz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE