OYA ARAPOĞLU: SAPANCA ORTAK SEVDAMIZ

Sapanca Bağımsız Belediye Başkan adayı olan Şehir Plancısı Oya Arapoğlu, Yenihaber’e neden aday olduğunu anlatırken “ Genci, yaşlısı, tüm Sapanca halkından gelen taleplere karşı bağımsız aday oldum. Ortak kaygımız, ortak sevdamız Sapanca için beraber yürü

OYA ARAPOĞLU: SAPANCA  ORTAK SEVDAMIZ

Adaylık süreci nasıl başladı?
  
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte siyaset enteresan bir döneme girdi. Adına ne derseniz deyin ittifak, koalisyon siyasi partiler bir kaçı hariç iki kutba toplandı. Hemen sonrası yerel seçimde de ittifak kararı çıkınca seçime tek giren parti sayısı azaldı. Dolayısı ile aday sayısı da azaldı. Adaylar belirlenince eğer insanlarda beklenti karşılanmamış ise bir arayış başladı. Adaylarını benimsemeyen seçmen ya sandığa gitmeme kararı aldı yâda kendince farklı yöntemleri aramaya başladı. Özellikle yerel seçimlerde adaylar önemlidir. Halk artık bunu gördü. Ben bu seçim aday olmak gibi bir düşüncede değildim. İşlerim de çok yoğundu o dönemde özellikle ilgilenecek zamanım yoktu. Koşuşturma içindeydim, çok fazla gelişmeleri takip dahi edemedim. Fakat siyasetin içindeyseniz isminiz bir şekilde gündeme gelebiliyor bana da partilerden teklifler gelmeye başladı. Hepsi tanıdık, arkadaş, akraba falan. Sapanca için birlikte hareket edelimle başlayan tekliflerdi. Hep olumlu yaklaştım, pozitif karşıladım, olur dedim.

Partilerden teklif gelmedi mi?

AK Parti’nin Sapanca’da 11 aday adayı çıktı, aday belirleme süreci uzadı .O süreçte anket çalışmaları yaptırıldı. Benim adım anketlere dahil edilmişti Öyle olunca herkeste aday mısın soruları sorulmaya başlandı. Benim hiçbir siyasi partide adaylık başvurum talebim olmadı Ancak ismimi tekrar gündeme getirmiş oldular. Bu arada bana da halktan tekrar aday ol telkinleri gelmeye başladı. İlk önce Cumhur ittifakında AKP adayı açıklandı.
Diğer Millet ittifakından İyi Partiden teklif geldi. CHP adayını ittifak kararından üç ay önce tek başınayken açıklamıştı. İttifak kararı çıkınca Sapanca’nın nasıl formülle aday belirleyeceği belirsizdi. Ben ortak aday çıkma teklifine olur dedim. Yalnız CHP adayı çekilmemekte ısrar ediyordu. Ben bu parti içi çekişmenin içinde bulunmak istemedim. İki parti anlaşın her iki partiden de aday olurum dedim. Fakat ittifakta Sapanca CHP’ye bırakıldı ve CHP aynı adayla yürüme kararı aldı.

Peki bağımsız adaylık kararı nasıl gelişti?

İttifak adayları belli olunca bana çok fazla aday ol talepleri gelmeye başladı. Gerçekten abartılı bir insan hiç olmadım hiç de hoşlanmam fakat telefon eden, işyerime evime gelen, ben merkezde çarşıda yaşıyorum aracıma binerken, caddeye çıkınca esnaftan, halktan, gençlerden, kadınlardan çok fazla aday olmam konusunda talep gelmeye başladı. Sonra baktım sahiden halkta bir boşluk var ve aday olmaya karar verdim. Sonuçta şunu gördüm. Cumhurbaşkanı Merhum Süleyman Demirel’i rahmetle anarak o meşhur sözünü söylemek istiyorum ”demokrasilerde çareler tükenmez”. Bütün yollar kapansa da bir yol mutlaka açılır. Benim adaylığım da böyle oldu. Ortak kaygımız, ortak sevdamız Sapanca için beraber yürüme kararı aldık ve yola çıktık.

**
Nasıl bir Sapanca hayal ediyorsunuz? Neler yapacaksınız?

Tüm kaynaklarımızı halkımızın refahı için üretkenliğe dönüştürecek, yatırımlarımızı üretimi desteklemek için kurgulayarak, ekonomide yerel kalkınma başlatacağız. Doğa eksenli yatırımlar teşvik edilecek ,'Sürdürülebilir Turizm Politikaları' ile yeni tesisler açılması desteklenecektir İlçemizin Turizm arzına göre; Kongre, Konferans, Fuar Turizmi, Spor ve Kamp Turizmi
Dağcılık, Doğal Yaşam, Yayla ve Köy Turizmi, Sağlık (Spa) Turizmi ve Kayak Turizmi…
Turizm sektörünün eleman ,lojistik ihtiyacının İlçemizin öz kaynaklarından temini teşvik edilecek yan sektörlerin gelişmesi desteklenecektir. Turizm Sapanca için lokomotif sektör olacaktır. Turizme yeni katma değer üretecek unsurlar ilave edeceğiz. Otantik ve Ekolojik Köyler şu an yeni turizm yaklaşımlarından biri. Otantik köy düzenleyeceğiz.

……………….

 

KONGRE MERKEZİ OLACAK

İstanbul Ankara gibi büyük metropollere yakınlığı ve ulaşım avantajları nedeniyle Sapanca Kongre Merkezi olmaya uygundur. Uluslararası ve ulusal Kongrelerin yapılabileceği Kongre Merkezini ilçemize kazandıracağız. Eksikliği hissedilen konferans ve sinema salonu yapılacak. İlçemiz kongre turizmi için bir merkez olacak.
BİTKİ MÜZESİ KURULACAK
Sapanca'nın en önemli marka değerlerinden biri olan bitki örtüsü,yanı sıra  farklı bitkilerin yer alacağı 'Bitki Müzesi (Arboretum) kurulacak,turizme kazandırılacaktır.
YEREL ÜRÜNLER DEĞERLENECEK
Katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi için Ziraat Odası ile işbirliği yapılacak. İlçemizde kolay yetişen Elma, Sarı Hurma, ceviz, kestane gibi ürünlerin değerlendirilmesi için Kurutma Tesisi, Elma Pekmezi Tesisi,Ceviz ayıklama tesisi yapımı desteklenecek. Sapanca Cevizi markalaşacak. Yerel Ürün Pazarları kurarak, organik tarım desteklenecek.

**
  İLÇE TİCARETİ CANLANACAK
Esnaflarımızın alışveriş merkezleri karşısında ezilmemesi için tedbirler alacağız. Esnaf  Odaları ve Ticaret Odası ile birlikte Sapanca'nın özgün koşullarına uygun stratejiler belirleyeceğiz. Ticari anlamda canlılığını yitirmiş bölgelere hareket kazandırmak için ulaşım, kentsel tasarım, mekan projeleri ile ticaretin canlanmasına katkı sağlayacağız.İlçemizdeki küçük sanayi üretimi yapan işletmeler  bir araya toplanarak yer ve altyapı sorunları çözülecek.
 ÇARŞI HAYAT BULACAK
İlçemizin çarşısının cazibesinin arttırılması için mekansal iyileştirmeler yapılacak, yaptıracağımız Ulaşım Etütleri ile en uygun trafik düzenine kavuşması sağlanacak. İlçemize gelen turistlerin mutlaka  çarşı merkezine gelip alış-veriş yapmasını sağlayan tedbirler alınacaktır. Çarşıda Sapanca’ya özgü ; Müze, El Sanatları Sokağı ve Özel Tasarım Sokak Projeleri yapılacak.


**
KULLANARAK KORUYACAĞIZ
Gelecek nesillere tahrip edilmeden aktarılması gereken doğal miraslardan, içme suyu kaynağı olma özelliği ile hayati önem taşıyan, eşsiz güzelliği ile ilçemizin marka değeri gölümüzün sularının kirletilmemesi, doğal yaşamın yok edilmemesi için koruma ve kollama görevlerimizi yerinde kullanacağız. Gölümüz İlçemizin varlık sebebidir. Yerel Yönetim olarak Gölümüzün ve Mülkiyet Hakları nedeniyle mağdur olan halkımızın sesi ve takipçisi olacağız.
KALİTELİ SU İÇECEK
Doğal su cenneti Sapanca’da evlerde çeşmeden akan suyun içilemediği çelişkisine son verilecek. Mevcut su şebekesi ve doğal su kaynaklarının durum tespiti yapılarak, yeni kaynakların devreye sokulması ve çeşme sularının kalitesinin yükseltilmesi gerçekleştirilecek. "Sudan yararlanmanın bir insan hakkı" olduğu yaklaşımı ile önce ilçemizin her noktasında çeşmeden akan suyun içilebilir niteliklerinin en ileri düzeye getirilmesi ve ucuz olması sağlanacaktır.
GÖL KIYISI VE EKONOMİ
Göl Kıyısının etkin ve sürdürülebilir şekilde  düzenlemesi yapılacak, özellikle günübirlik turistik geziler için cazibe merkezi haline dönüştürülecek. Halkımızın ücretsiz yararlanabileceği piknik,spor,çay bahçeleri,plaj yer alacak şekilde bütün olarak düzenlenecek. İlçemizde Samanlı Dağlarından Göle akan derelerimizin temiz ve bakımlı olması, çevrelerindeki yeşil kuşak ile birlikte korunması sağlanacak.
CAZİBE MERKEZİ OLACAK
Kay Kay Park, Yelken Park, Trafik Park, Su Park, Bilim Park, Botanik Park, Spor Alanları, Açık –Kapalı Spor Alanları, Stadyum, Su Sporları Merkezi, Gençlik Kampı, Kapalı Yüzme Havuzu, Engelsiz Spor Alanları, Amatör Spor Klüpleri Desteklenecek, Atlı Spor Kulübü, Otomobil Sporları-Off Road, Belediye Gençlik Spor Birimi, Engelsiz Şehir Tasarımı, Engelsiz Yaşam Merkezi, Rehabilitasyon Merkezi, Spor Okulu projeleri  hayata geçecek.
YAŞLILARIMIZA ÖZEL MERKEZ
İlçemizde tematik turizmde gelişebilecek alanlardan biri olarak sağlık düşünülmektedir.Doğal dokusu rehabilitasyon için uygun özelliklerdeki bölgelerimizde yaşlı, engelli rehabilitasyon merkezlerinin kurulması teşvik edilecek,bakıma muhtaç yaşlılarımız için bakımevi kurulması sağlanacaktır. Kent kültürünün yansımaları bugüne aktarılan kültür değerlerimiz de gün ışığına çıkarılarak nostaljik mekanlar oluşturulacak.
SAPANCA TARİHİ VE MÜZESİ
İlçemizin tarihini anlatacak 'Sapanca Belgeseli' hazırlanması sağlanacaktır.İlçemizin tarihi ve kültürel özelliklerini yansıtan objelerin ve bilgilerin yer alacağı Müze oluşturulacak.Amatör sanat grupları ve sanatçılar desteklenecek. Sapanca'da yaşamı paylaştığımız İlçemizin diğer sakinleri hayvan dostlarımızı unutmayacağız. Sapanca'da kuracağımız Hayvan Barınağı ile sokakta başıboş dolaşan, sahipsiz, korunaksız hayvanımız kalmayacak. Ekipler oluşturarak sokaklar düzenli olarak taranacak
….OYA ARAPOĞLU KİMDİR?
1970 Sapanca doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden mezun oldu.
Üniversite eğitimi sırasında İstanbul'da özel bir Mimarlık ve Şehircilik Şirketi’nde iş hayatına adım attı. Mezuniyet sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Şehir Plancısı olarak çalıştı.
1994 yılında Sakarya’da ’ OYA Şehir Planlama‘ isimli işyerini kurdu.
Bu tarihten itibaren belediyeler ve özel kuruluşlara teknik danışmanlık hizmeti verdi. Bölgedeki Hendek, Serdivan,Kocaali gibi yerleşimlerin İmar Planlarını hazırladı Kentsel Tasarım Projeleri uygulamalarını gerçekleştirdi.
1999 depremi sonrasında büyük ölçüde tahrip olan Sakarya’nın yeniden yapılandırma çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla Sakarya Valiliği’nce oluşturulan Bilim Kurulu ve Deprem Konseyi'nde görevlendirildi.
2000 yılında TMMOB Şehir Plancıları Odası Sakarya İl Temsilcisi seçildi.Uzun yıllar Şehir Plancıları Odası Sakarya il temsilciliği görevini yürüttü.
Sakarya Valiliği ‘Turizm Konseyi’nde Şehir Plancıları Odası'nı temsilen yer aldı.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER