“Partiyi ileriye taşıyamadılar oy kaybettirdiler”

CHP Adapazarı İlçe Başkan adayı Füsun Çetin, neden aday oyduğunu ve hedeflerini anlattı

“Partiyi ileriye taşıyamadılar oy kaybettirdiler”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adapazarı İlçe Başkan adayı olan Eczacı Füsun Çetin, öz eleştiri yapılmadan yol kat edilmeyeceğini belirterek, mevcut yönetimin partiyi ileriye taşıyamadığını ve oy kaybettirdiğini ileri sürdü.
Haber Koordinatörümüz Günay Yazıcıoğlu’na neden aday olduğunu ve hedeflerini anlatan CHP Adapazarı İlçe Başkan Adayı Füsun Çetin, son seçimlerde partisinin almış olduğu sonucu doğru bulmadığı için aday olduğunu belirterek, “Nitelikli üye sayısını arttırıp, sonuçları ikiye katlayacağız. Kendime ve ekibime bu konuda güvenim tam” dedi.
Füsun Çetin kimdir? Önce sizi tanıyabilir miyiz?
Adapazarı Karaağaçdibi’nde 35 yıldır eczacılık yapıyorum. 1989 yılı yerel seçimlerinde efsane başkan rahmetli Ünal Ozan’ın çalışma ekibin de yer aldım. Ünal Ozan’ın seçildiği akşam parti binasına gittiğimizde kalabalıktan bina içine girememişti. Ama, o kalabalığı görünce partiden mutlu ayrılmıştık. Partide il, ilçe yönetimi ve kadın kollarında çeşitli görevlerde bulundum. Eczacılar Odası Başkanlığı görevimden dolayı partiye bir süre ara verdim. Başkanlığım bittiğinde 2012 yılında partiye İl Kadın Kolları Başkanı seçilerek geri döndüm. O dönem kadın örgütlenmesini belli bir düzeye taşıdığımızı düşünüyorum. En azından gitmediğimiz köy, kapısını çalmadığımız ev kalmadı diye düşünüyorum. Daha sonra üye bazında partiye devam ettim. Ama son delege seçimlerinde özellikle parti içi emeği olan kadın arkadaşlara yapılan haksızlıklara tanıt olduktan sonra kendimi tutamayarak, uzakta kalmayı düşündüğüm bir sırada kendimi merkezde buldum. 


Sizi aday olmaya iten sebepler neler? Bu süreci anlatır mısınız?
“PARTİLİLER AYRIŞTIRILDI-ÖTEKİLEŞTİRİLDİ”
Partimin Adapazarı ve Sakarya’da almış olduğu sonuçları hem partimiz için, hem partililer için doğru bulmadım. Bir yerde hata olduğunu düşündüm. Bu anlamda şuan ilçe başkanı olan arkadaşımızla görüştüm. Özellikle belediye başkan adayının belirlenme yöntemine karşı çıktım. Adayın şahsiyetine değil, belirleme yönteminin tepeden inme bir mantık olduğun kendisine söyledim. Ve özeleştiri yapmadan herhangi bir yol yürümenin mümkün olmadığını düşünüyorum. Maalesef buna özeleştiri anlamında bir yanıt bulamadım. Daha sonra delege seçimleri belirlenmesinde partililerin ayrıştırıldığı, ötekileştirilen insanların olduğu, bazı konularda adaletsiz davranışlar olduğu yönünde ciddi gözlemlerim oldu. Biz eğer burada başka insanlara umut olmak istiyorsak, parti içinde barışı, sevgiyi, saygıyı sağlamalıyız. Kendimi bunu başaracak 3-5 insandan biri olduğumu gördüğüm için ve eleştirdiğim konulardaki eksikleri ekibimle birlikte tamamlayabileceğimi düşündüğüm içinde aday oldum. 
Mevcut yönetimin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
“PARTİYE OY KAYBETTİRDİLER”
İlçe Başkanı arkadaşımız Fatma Kurtuluş, 2008-2010 arası da ilçe başkanıydı. 2014’te Adapazarı Belediye Başkan adayı oldu. Son 2 yıldır da yine ilçe başkanı. Burada önemli olan veriler. Verilere bakıldığında partiyi bir yerden bir yere taşıyamadıkları, aksine oy kaybettiğimiz gözlemleniyor. Öyle ki CHP Ankara, İzmir, İstanbul,  Bolu, Yalova, İzmit, Bilecik belediyelerini kazandı. Biz burada sadece bir belediye meclis üyesi aldık diye bunu övünç kaynağı ve kazanç olarak görüyoruz. Böyle bakarsak nasıl mesafe alacağız, alınamaz. Arkadaşlarımızın elbette iyi niyetli çalıştıklarını düşünüyorum. Partiye emek verenler elbette çok önemli, yönetimde yer alanlar çok önemli. Ama her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır diyelim. Bildikleri ile yapabildikleri bu kadar diyelim.  Demek ki çok önemli şeyler eksik bırakılmış. Eksik bırakılmışlıkları aşmamız gerek. Bunları aşacağız. 
Hedefleriniz neler?
“BU İŞLER MASA BAŞINDAN YÜRÜMEZ”

Önceden sivil toplum örgütlerinde çalışmışlığım var. Partinin birçok kademesinde de çalışmışlığım var.   Zaten bize örgütlenme ile ilgili çok güzel yol gösterici olan bir tüzüğümüz var. Biz ne yapmışız şimdiye kadar, bu işleri masa başından yürütmeye çalışmışız. O da olmamış, yada bu kadar olmuş. Şunu düşünüyoruz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın 3 ayda yaptığını, biz 3 yılda yapalım. Nedir burada olay, insanlara dokunmak, insanlara anlatmak, yaşadıkları ile yüzleştirmek. Ama bunu da doğru yöntemlerle, doğru insanlarla yapmak. Bu yöntemi benimseyeceğiz ve göreceksiniz hem nitelikli üye sayısını arttıracağız, hem  de sonuçları ikiye katlayacağız. O yönde çalışacağız. Amacımız sadece ilçe başkanlığı değil. 
Partililere mesajınız nedir?
“HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK”

Sosyal demokrasinin erdemlerini hayata taşımak isteyen bir ekibiz biz. Adapazarı’nda özgürlüğü örgütlemek istiyorlarsa bizi seçsinler. Parti içi barışı, saygıyı, sevgiyi istiyorlarsa bizi seçsinler. Görecekler ki bizim ekip olarak kazanmamız durumunda, Adapazarı’nda da her şey çok güzel olacak. Hep birlikte başaracağız.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER