'Sakarya'da derhal sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli'

CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç koronavirüs vaka sayısında 207 kişiye ulaşan Sakarya’da ‘Derhal sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli’ dedi.

'Sakarya'da derhal sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli'

CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün açıklanan verilere göre, Sakarya’nın 207 vakayla Korona’nın en yoğun görüldüğü 7. il olduğunu belirterek, “Daha fazla vakit kaybetmeden, tüm şehir genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli, vatandaşlarımızı evde tutacak ekonomik ve sosyal önlemler hayata geçirilmeli” dedi.

Özkoç yaptığı açıklamada, tüm dünyayı tehdit eden Korona salgınının halen kontrol altına alınamadığını, sürecin öngörülemediğini belirterek, iktidarın küçük adımlarla yol almaya çalışmak yerine, radikal önlemleri hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

 “VAKİT KAYBETMEDEN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANMALI”

Tablonun gittikçe ağırlaştığını ve daha da ağırlaşacağının herkesçe bilindiğini ifade eden Özkoç, şöyle konuştu:

“Biliyoruz ki salgını en az hasarla atlatabilmenin yolu; insanlarımızı evde tutmak. Şu an salgının önüne nasıl geçeceğimizi bilemesek de, sürecin nasıl bir seyir izleyeceğini dünya ülkeleri üzerinden biliyoruz. Önümüzde atılması ve atılmaması gereken adımlarla ilgili somut örnekler var. İtalya’da yaşananlar, bize sosyal teması azaltmak konusunda radikal tedbirleri bir an önce hayata geçirmemiz gerektiğini acı bir tecrübeyle gösterdi. İş kontrolden çıktıktan sonra önlem almaya çalışmanın ne yazık ki etkili bir karşılığı yok. Vakit geçirmeden insanlarımızı evde tutmanın sosyal ve ekonomik altyapısını sağlamak zorundayız. Sakarya’da mahalle bazında karantinalar var. Ancak bu çözüm değil, tüm şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli. Hem Sakarya’da hem de Türkiye’de, Hıfzısıhha Kanunu ve İl İdaresi Kanunu uyarınca sokağa çıkma yasağı uygulanmalı.”

“22 MADDELİK REÇETEYİ, MECLİS’E SUNDUK”

İnsanlarımızı evde tutabilmek için ekonomik ve sosyal koşulların mutlaka sağlanması gerektiğini vurgulayan Özkoç, bu noktada gerekli adımlar için Meclis’e 22 maddelik yasa teklifi sunduklarını belirtti.

Özkoç, “Genel Başkanımızın dünya örneklerinden hareketle, akılla, bilimle, vicdanla çizdiği 13 maddelik bir çerçeve var. Biz bunların hayata geçirilebilmesi için Meclis’e 22 maddelik bir yasa teklifi sunduk. İşin ana vurgusu; insanlarımızı evde tutacak ekonomik ve sosyal koşulları sağlamak, salgının en yoğun olduğu bu süreci atlatıncaya kadar insanlarımıza, yaşamlarını idame ettirecek desteği sağlamaktır” dedi.

“BÜYÜK BİR DEVLET, GÜÇLÜ BİR MİLLETİZ”

Özkoç, Korona ile mücadelede İtalya örneğine karşı, başarısıyla umut veren Güney Kore örneği de bulunduğuna işaret ederek, hatalardan ve kazanımlardan ders çıkartarak süreci elbirliğiyle doğru yönetmek gerektiğini söyledi.

Özkoç, “Bu işin siyaseti, ideolojisi yok. En fazla dayanışmaya ihtiyacımız olan günlerdeyiz. Tablo giderek ağırlaşıyor. Güney Kore üzerinden biliyoruz ki; test yapmak zorundayız. Dünya Sağlık Örgütü de aynı şeyi söylüyor. Test yapmadan sorunun boyutunu anlayamaz, etkili karantina uygulayamayız. Ne yazık ki hem Sakarya’da hem de Türkiye genelinde insanlarımız, şu anda teste ulaşamıyor. Bir çok şüpheli var. Korona teşhisi konulan vatandaşlarımızın ailelerine bile test yapılmadığını biliyoruz. Bir an önce, daha fazla vakit kaybetmeden test sayısı artırılmalı. Sonuçlar, ilçe, mahalle, bölge düzeyinde paylaşılmalı. Bu belirsiz günler aşılıncaya kadar, Hıfzısıhha ve İl İdaresi kanunları uyarınca sokağa çıkma yasağı uygulamalı. Büyük bir devlet, güçlü bir milletiz, bu zorlukları birlikte aşabilecek güce sahibiz. Vakit kaybetmeden doğru adımları, birlikte hayata geçirmek zorundayız.”

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine bozkurt
Emine bozkurt - 2 ay Önce

Bencede bir an önce soka çıkma yasa ğelsin biz ler 20 ğündür çıkmıyoruz artık çocuklar iyicene bunaldı ama çıkmıyoruz nolur bir an önce uygulansın sakarya yoksa ğidiyo

Serdar yağız
Serdar yağız - 2 ay Önce

Biran önce biter bu nalet hastalik insAllah tek dileğimiz bu

Vekil haklı
Vekil haklı - 2 ay Önce

Sn. Vekil haklı çıktı.. Ne yazık kı AK Parti işi ciddiye almadığı için hala deneme yanılma yoluyla kademeli beceriksiz işler yapıyorlar.. bütçe ve döviz rezervi israfla devleti sıfırladıkları için bugün halka ve işsizlere ciddi hiçbir destek sunmuyorlar... düşündükleri hala ihale yapıp kolin limakları zengin etmekdir.

SIRADAKİ HABER