Sakaryalı siyasilerden aşı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından önümüzdeki günlerde başlayacak aşılama çalışmaları ile ilgili görüşlerini dile getiren Sakaryalı siyasetçiler, aşı olmak için sıra beklediklerini söyledi

Sakaryalı siyasilerden aşı açıklaması

sakaryayenihaber.com-Serkan OK

Kovid-19 salgınına karşı bilim insanları tarafından geliştirilen Çinli Sinovac aşısı 20 gün önce Türkiye’ye getirildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonrası önceki gün itibariyle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu laboratuvarlarından tırlara yüklenen aşılar, illere göre sevk edilmeye başlandı. Sakarya’da da belirlenen hastanelerde aşı için tüm tedbirler sıkı bir şekilde alınırken, ilk etapta 25 bin doz dolayında aşının gelmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki günlerde aşı uygulamasına başlanacağını söyledi. Aşıda öncelik sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ve kronik hastalar olacakken, siyasetçiler de işleri gereği aşıyı ilk olacaklar arasında yer alıyor. Aşı olup olmayacakları konusunda görüşlerini aldığımız Sakaryalı siyasetçilerin birçoğu aşı olacağını belirtirken, vatandaşın da bu konuya hassasiyet göstermesi gerektiğini dile getirdi.

“TEREDDÜDÜM YOK”

Aşı olma konusunda şahsi olarak herhangi bir tereddüdü olmadığını ifade eden AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, “Aşılarımız sağlık çalışanlarımızdan sonra insanlarımıza vurulmaya başlandığı an ben de sıramı bekleyip aşımı olacağım. Çünkü burada sağlık söz konusu. Kovid-19 gibi bir illeti yaşamış ve bu konu da tedavi görmüş birisi olarak aşı yaptırmanın öneminin farkındayım ve tüm vatandaşlarımızda gönül rahatlığıyla bu konuda aşı olabilir. Ülkemizde aşı karşıtlığı değil ancak bir “aşı tereddüdü” olduğunu düşünüyorum. İnsanlar bilmediklerinden korkarlar. Bir konuyla ilgili temel düzeyde bilgi arttıkça tereddüt de azalır. Bu noktada tüm aşıların geliştirme yöntemleri, etki mekanizmaları, olası yan etkileri halkın anlayacağı sadelikte basın ve çeşitli bilgilendirme platformlarında geniş bir şekilde yer almalıdır. Ayrıca halkımız bu noktada sosyal medyadaki asılsız bilgi ve komplo teorilerine de itibar etmemelidir” şeklinde konuştu.

KELEŞ AŞI OLACAK

Aşı olunması tavsiyesinde bulunan CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “Sıra bize gelirse ben de aşı olacağım. 83 milyonun aşı olması için bir an önce harekete geçilmesi gerekiyor. Bu aşı yılların geçmişi olan bilim insanları tarafından geliştirilmiş ve bunun tartışmasının bile olmaması gerekiyor. Tüm vatandaşımızı aşı olmasını tavsiye ediyorum. Biz, bilime inanan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde hareket eden bir siyasi partiyiz. Buna hayır diyeceğimizi zannetmiyorum. Bu süreçte birçok sevdiğimizi kaybettik. Artık hepimiz bu salgından kurtulmak istiyoruz. Bu konuda siyaseti bir kenara bırakıp bizlerin önderlik yapması gerekiyor. Artık üzülmek istemiyoruz, ölümlerin yaşanmadığı günleri görmek istiyoruz” dedi.

“AŞIDAN KAÇMAYIN”

Kovid-19 salgınına karşı maske, mesafe ve temizlik kurallarına herkesin riayet etmesi gerektiğini yineleyen MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, “Mikroba karşı, vücudumuzun direncinin arttırılması gerekiyor. Aşı da bu fonksiyonu ifa ediyor. Dolayısıyla mümkün mertebe vatandaşlarımızın aşılanması gerekiyor. Son zamanlarda aşı karşıtları ve aşı üzerinden teori yapan zatlar var. Maalesef bunlar toplumun hayrına değil toplumu yanlış yönlendiren kişilerdir. Bu kişilere kesinlikle itibar edilmemesi gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mız önümüzdeki günlerde aşılanmanın başlayacağını söyledi. Aşı içinde belli gruplar oluşturuldu. Biz de sıra geleceği zaman aşı olacağız. Vatandaşlarımızın aşıdan kaçmaması gerekiyor, herkese aşı olma tavsiyesinde bulunuyorum. Aşının vücuda karşı bir zararı yok. Bizler, bilim kuruluna ve sağlık çalışanlarımıza sonuna kadar güveniyoruz” diye konuştu.

“AŞIDAN KORKMUYORUM”

Aşı olmaktan korkmadığını söyleyen İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, “Öncelikle aşı konusunda herkesin ikna edilmesi gerekiyor. Yıllardır inaktif aşılar oluyoruz, bu aşı da inaktif yani güvenirliği fazla ama etkisi ne kadardır, herhangi bir yan etki gösterecek mi bilmiyoruz. Bunların hepsi soru işareti olarak aklımızda yer alıyor. Topluma örnek olmak adına aşı olmamız gerekiyorsa çekinmeden aşı oluruz. BioNTech aşısını da Türkiye’ye getirmek lazım ve bunu da bir tercih olarak vatandaşın kullanımına sunmak gerekir. Çünkü insanların “Çin aşısına mahkum olduk” algısından kurtulması lazım. Dünyada birkaç aşı var, gelişmiş ülkelerin kullandığı aşı BioNTech’dir. Böyle bir alternatif aşı varken, vatandaşa illaki “Sinovac kullanacaksın” demek çok doğru değil. 11 Aralık’ta aşı yapılacak denildi ama hala yapılmadı. Haliyle insanların da aklında soru işaretleri var, bu soruların hiçbir şüpheye mahal vermeyecek şekilde yanıtlanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“KARARIM DEĞİŞTİ”

Bir hafta öncesine kadar aşı olmayı düşündüğünü ancak son zamanlarda aşıdaki son durumla birlikte kararının değiştiğini kaydeden Demokrat Parti İl Başkanı İsmail Ergül, “Son zamanlarda aşı ile ilgili birçok şeyler duyuyoruz ve görüyoruz. Bir hafta öncesine kadar aşı olmayı düşünüyordum ancak bu gelişmelerle birlikte olmayacağım. Türkiye’de Faz3’ün tamamlanmadığı söyleniyor. Çin’den gelen aşı ile ilgili duyumlar ve söylentiler insanları düşündürmeye sevk etti. Aşı ile ilgili geniş bir açıklama yapılmalı. Kimsenin aklında soru işaretleri kalmamalı. Sağlık çalışanlarımız da konu ile ilgili açıklama yapıyor, buradan yola çıkarak bu kararı aldım. Öncelikli olarak vatandaşın aklındaki soru işaretlerine tek tek cevap verilmeli” ifadelerine yer verdi.

“AŞI OLUNMALI”

Sözlerine “sırası geldiğinde aşı olacağım” diyerek başlayan Demokrasi ve Atılım Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan, “Bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda aşımı olacağım. Hükümetin zoruyla aşı olmam. Şu ana kadar dinlediğimiz kadarıyla bilim insanlarının aşının yapılması gerektiğini ifade ediyor. Bu noktada bizlerde zamanı gelince gidip aşımızı oluruz. Şu anda Faz3 çalışmaları bitmiş ve bazı ülkeler tarafından onaylanmış bir aşı var. İnaktif aşı bilinen bir aşıdır ve çok risk taşıyacağını düşünmüyorum. Bilim insanlarına güvenilmeli ve onların dediği yapılmalı. Aşı olmamak toplumu tehdit altına bırakmak anlamına geliyor. Vatandaşı tehdit altında bırakmamak lazım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 15:08
banner3
YORUM EKLE