Sapanca Gölü'nün sigortalanması gerekiyor

DEVA Partisi İl Başkan Yardımcısı Ahmet Bayrak, son günlerde yine kuraklık tehlikesi yaşanan Sapanca Gölü'ne dair açıklamalarda bulundu

Sapanca Gölü'nün sigortalanması gerekiyor

sakaryayenihaber.com - 
Serkan OK/Merve KURTULAN bildiriyor

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sakarya Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanı Ahmet Bayrak ile İl Doğa Hakları ve Çevre Başkanı Ahmet Özkan tarafından Sapanca Gölü ile ilgili sorunların ve çözüm önerilerinin ele alındığı bir basın toplantısı düzenlendi. 

Basın toplantısında DEVA Partisi Sapanca İlçe Başkanı Cemal Kamışoğlu da hazır bulundu.

Ahmet Bayrak, Sapanca Gölü hakkında yüksek lisans tezi yapmış ve bu konuda yaptığı çalışmalarla TÜPRAŞ'ın yasa dışı şekilde gölden su çekmesine yönelik yargı sürecinin başlatılmasına ön ayak olmuştu. 

Bayrak, basın toplantısında gölün son durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Ahmet Bayrak tarafından okunan bildiride şu ifadelere yer verildi: 

Sapanca Gölü, en son 2013-2014 yılında yaşanan kuraklıkta; minumum işletme kodu olan 29,90m’nin altına düşerek ciddi sıkıntılar yaşamıştı. Sapanca Gölü onca uyarı ve kamuoyu baskısına rağmen halen Endistürüyel kullanım da dahil olmak üzere Sakarya ve Kocaeli’nin ana içmesuyu kaynağı olarak kullanılmaktadır. Halen birçok su fabrikasını da havzasından dolaylı olarak beslemektedir.

Sapanca Gölü’nün su bütçesinin korunması ekolojik sürdürülebilirlik dengesi açısından son derece önemlidir. Bu konuda uzmanların yapmış olduğu çalışmalarda gölün, 29,90m olan minumum seviyenin altına düşmemesi gerekmektedir. Gölün su kalitesinin ve ekosisteminin korunmasında bunun önemi çok büyüktür. Böyle bir durum gölün doğal deşarjını Çark deresine sağlayamaması demektir ve gölün kendini yenileme periyodunun düşmesi demektir. Ayrıca Çark Deresine deşarj yapılamadığı takdirde deredeki ekosistemde bu durumdan ciddi olarak etkilenecektir.

Göldeki su seviyesi, işletme kotları olan 32.20-29,90 aralığında kesinlikle tutulmalıdır. Şuanda gölün kotu 30,40 m civarındadır. Yani çok kısıtlı aktif su bütçesi bulunmaktadır. 2021 yılında yaşanması öngörülen kuraklık da gerçekleşir ise 2014 yılından çok daha ciddi bir durum ile karşı karşıya kalabileceğimiz konusunda kamuoyunu uyarıyoruz! Yetkilileri bu konuda gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz!

Yıllardır konuşulan ve bir türlü çözülemeyen Sapanca Gölünün statüsü ve çok başlığı nedense bugüne kadar siyasi irade tarafından giderilememiştir. Sapanca Gölünü bize atalarımızın emaneti, bizlerin de çocuklarımıza mirası olduğu düşünmekteyiz. Onun için emaneti ne pahasına olursa olsun korumak boynumuzun borcudur.

Sapanca Gölü esasen kültür mirası ve doğa harikasıdır. Bizler gölün suyundan bugüne kadar yararlandık. Ama artık Sapanca Gölünün içmesuyu olarak bile kullanımının sınırlandırılması gerekmektedir. Sakarya ve Kocaeli’nin alternatif su kaynaklarını artık devreye almalı ve DSİ tarafından yapılmakta olan gölün sigortası olan ve yapımı yılan hikayesine dönen Ballıkaya projesinin çok kısa zamanda tamamlanarak göl üzerindeki tehditlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Genel Başkanımız Ali Babacan’ın Sakarya il kongremizde Sapanca Gölünün korunması için gerekeni yapacağız sözünü; Sakarya İl Başkanlığı olarak taahhüt ediyoruz. DEVA İktidarında Sapanca Gölünün korunması ile ilgili yasal düzenlemenin yapılacağını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Kısacası Sapanca Gölüne sonuna kadar sahip çıkmaya söz veriyoruz.
 

‘TURİZM AÇISINDAN DA ÖNEMLİ
Sapanca Gölü’nün sadece içme suyu kaynağı olarak değil aynı zamanda turizm açısından da önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Çevre Başkanı Ahmet Özkan ise, “Göldeki ekolojik yapı bozulduğu takdirde oradaki yaşam da tehdit ediliyor. Konuyu sadece içme suyuyla sınırlandırmamak lazım. Hepimizin bildiği gibi göllerin aynı zamanda temizlenmesi ve drenaja da ihtiyacı var. Sapanca’mızı besleyen çevredeki akarsuların minimum seviyede gölü beslemesine de müsaade etmek lazım. Turizm konusunda yapılan işletmelerin azami ölçüde belki de denetlenmesi lazım. Eğer önlem almazsak yakın zamanda bir sorunla karşılaşabiliriz. Yetkililerimizi uyarıyoruz, bu tedbirleri hep birlikte alalım” diye konuştu.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 13:14
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
akyazılı
akyazılı - 1 ay Önce

göle akan fakat su fabrikalarına uzun süreli kiralanan dereler var ise sözleşmeleri tez zamanda sonlandırılmalı biyolojik olarak tehlikeye girerse kurtarmak zor olur Kocaeli de gölden su aldığına göre durum zor inşAllah yağışlar yeterli olur ama GÖLE AKAN DERELER NORMALE DÖNMELİ

akyazılı
akyazılı - 1 ay Önce

göle akan fakat su fabrikalarına uzun süreli kiralanan dereler var ise sözleşmeleri tez zamanda sonlandırılmalı biyolojik olarak tehlikeye girerse kurtarmak zor olur Kocaeli de gölden su aldığına göre durum zor inşAllah yağışlar yeterli olur ama GÖLE AKAN DERELER NORMALE DÖNMELİ