“Sapanca gölünü kurtaralım”

Saadet Partisi İl Başkanı Fahrettin Abay, son günlerde yine suyu azalan Sapanca Gölü için çağrıda bulundu. Abay, çözüm önerilerini de sıraladı

“Sapanca gölünü kurtaralım”

Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Abay, dünyanın en iyi içilebilir sularından olan doğal su kaynağı Sapanca gölünün, özellikle son zamanlarda gerek etrafındaki yapılanmadan gerek ise, yer altı kaynaklarının üzerine kurulan su fabrikaları yüzünden içilemeyecek durumda olduğunu söyledi.

Başkan Abay; “Sakarya halkının büyük çoğunluğu şişe sularını içmeye mahkum edilmiştir. Biz Saadet Partisi olarak bu konuda birçok bilim adamlarının raporlarından faydalanarak, Büyükşehir Belediye adayı başkanlığı çalışmalarından en önemli proje olarak bu meseleyi siyasi çalışmalarımızda olmazsa olmazımız olarak çok önemli gördük. Sapanca gölü hakkında birçok çözüm ve öneri açıklamalarda bulunduk. Ama maalesef insanlığın geleceği için olmazsa olmaz olan, Sapanca içme suyunun hiçbir proje hayata geçmediği gibi adım adım Sapanca gölümüz yok olma sürecine girdi. Saadet Partisi olarak bir kez daha bundan sonraki gelecek neslin en önemli hayat kaynağı olan Sapanca gölünü kurtarmak için, sonucu neye mal olursa olsun, bir an önce çevre kollektörünü tamamlayalım.” dedi.  

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Yazılı basın açıklamasında Refahyol’un 11 aylık hükümet döneminde, Arifiye’den Sapanca’ya kadar Çevre kollektörünü yaptıklarını ifade eden Sakarya İl Başkanı Fahrettin Abay, Sapanca gölünün kurtuluşu için çözüm önerilerini sundu; 
“Zehirli kimyasal lağımların gölümüze akmasını önleyelim. Su kaynakları üzerine kurulan su fabrikalarının faaliyetine bir an önce son verelim. Gölümüzü besleyen dereleri kirleten bütün işletmelere engel olalım. Gerekirse yasal işlem başlatalım. Gölün etrafındaki yapılanmalara son verip, mevcut olan yapılara gerekli engellemeleri yapalım. Vakit çok geç olmadan insanlığın ortak malı olan bu dünyanın en iyi içme suyuna sahip Sapanca gülünü kurtaralım. Saadet Partisi olarak diyoruz ki; Su hayattır…” 
 

banner3
YORUM EKLE