Sendikacılar Tever’e sorunlarını anlattı 

AKP İl Başkanı Yunus Tever’i ziyaret eden sendika temsilcileri, kıdem tazminatı başta olmak üzere çalışma hayatında yaşanan sıkıntıları aktardı. 

Sendikacılar Tever’e sorunlarını anlattı 

ZİYARET ETTİLER 
Hak-İş Sakarya İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, Hak-İş’e bağlı sendikaların Sakarya Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Çelik-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Rifat Kurt, Öz Gıda-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Hayati Özer ve Öz Orman İş Sendikası Bölge Başkan İslam Şişman ile birlikte AKP Sakarya İl Başkanı Yunus Tever’i makamında ziyaret etti. Çalışma hayatında yaşanan sıkıntıları Başkan Tever’e ileten Gökdemir şunları kaydetti, “Kıdem tazminatında tavan uygulaması, bir yıl çalışma şartı, sadece iş kanunu kapsamındaki işçilerin tazminattan yararlanması gibi birçok sınırlama mevcuttur. Hak-İş olarak kıdem tazminatı konusunda kazanılmış haklardan geriye gidiş olmayacak şekilde ve her çalışanı kapsayıcı bir düzenleme yapılması gerektiği görüşümüzü her platformda dile getirdik.” 

YENİ SÖZLEŞME 
“Çalışma hayatının bu önemli sorununu sosyal taraflarla müzakere etmeye ve mutabakata açık olduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz. Cumhurbaşkanımız tarafların uzlaşacağı bir sistem olacak şekilde bir çalışma yapılması talimatı vermiş ve gündemden çıkarılmıştır. Çalışanların vergi kesintisi ağır gelmektedir ve vergi matrahlarının değiştirilmesi gerekmektedir. Belediye personel şirketlerinde çalışan işçiler için 30 Haziran 2020’de çerçeve sözleşme bitmiştir. Yeni dönem için toplu sözleşme süreci başlamıştır. Yerel yönetimlerde çalışan işçi arkadaşlarımız bu süreçte sabretmişlerdir. Çerçeve sözleşmede verilen ücret zamları 2019 ve 2020 yılları enflasyon oranlarının altında kalmıştı. Yeni dönemde inşallah uluslararası yaptığımız sözleşmelere göre eşit işe eşit ücret olacak şekilde toplu iş sözleşmeleri imzalarız.”

‘GEREKLİ ÇALIŞMAYI YAPARIZ’
Tever ise, “Bizler de çalışma hayatındaki gerek bizim tespit etmiş olduğumuz gerek sizlerin iletmiş olduğu problemleri ilgili makamlara taşıyarak çözümü noktasında gerekeni yapıyoruz. Şu anda tüm dünyada etkili olan kovid-19’dan dolayı hükümetimizin almış olduğu tedbirler sayesinde hamdolsun istihdamın sürdürülebilir olması çok önemlidir. Sizlerden gelen taleplerin de çözümü noktasında gerekli çalışmayı yapacağımın bilinmesini isterim. İşçi arkadaşlarıma çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar dilerim” dedi. Serkan OK  

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER