Siyasette eşine az rastlanır bir durum

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Kurucu İl Başkanı Mehmet Erdoğan, partinin tüzüğü gereğince gençlik ve kadın kollarının olmayacağını, kadınların ve gençlerin partinin gövdesi olacağını söyledi

Siyasette eşine az rastlanır bir durum

11 Mart tarihinde Ankara’da kurulan ve Genel Başkanlığını Ali Babacan’ın yaptığı Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu Sakarya İl Başkanlığı’na daha önce MHP’de siyaset yapmış Mehmet Erdoğan atanmıştı. Erdoğan, atandığı günden sonra teşkilatlanma çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz günlerde İl Yönetim Kurulu’nu ve 6 ilçe başkanını tanıtan Erdoğan, gazetemize partinin teşkilatlanma çalışmaları, yeni il binasının ne zaman açılacağı ve Sakarya’da nasıl bir yol izleneceğiyle ilgili özel açıklamalarda bulundu.

‘İDEOLOJİK BİR PARTİ DEĞİL’

2 Temmuz tarihinde Genel Başkan Ali Babacan tarafından kurucu il başkanı olarak atandığını hatırlatan Erdoğan, “Bilindiği üzere daha önce üç dönem Milliyetçi Hareket Partisi’nde İl Başkanlığı görevinde bulundum. Bu benim siyasi hayatımda önemli bir dönemi kapsıyor. Hatta Türk Milliyetçiliği fikriyatı da benim için 1976 yılında başladı ve halen devam ediyor. Düşüncelerim ve fikirlerimde herhangi bir değişiklik yok. DEVA Partisi ideolojik bir parti değildir. Partimiz, geçmişte farklı hikayeleri olan ama gelecek hayalleri aynı olan insanların bir araya geldiği bir siyasi partidir” dedi. 

‘DEVASA PROBLEMLER VAR’

Ülkenin devasa problemlerinin olduğunu ileri süren Erdoğan, “Bugünkü iktidardan kaygı duyan önemli miktarda insan var. Bu insanlar farklı anlayışta olabilir ama başka da yaşayacak bir ülkemiz yok. Bu ülkede farklı görüşteki insanlar el birliğiyle, bir araya gelerek kavga etmeden ve ötekileştirmeden hayal ettikleri ortak bir geleceğe doğru siyaset yapmak istediklerinde DEVA Partisi platformu bunları bir araya getirmek istedi. Partimiz, diğer siyasi partilerden çok farklıdır çünkü yeni bir siyasi kültür oluşturuyoruz. Farklı mezhep, etnik grup, kültür ve siyasi görüşlerden insanların birlikte omuz omuza bir parti programı etrafında toplandı” diye konuştu.

‘İKTİDAR GERİLİMLE YÜRÜYOR’

İktidarın sürekli bir gerilim, kavga ve ötekileştirme ve hatta toplumu kamplaştırarak hedefine yürümek istediğini iddia eden Erdoğan, “Bu bizim ülkemize faydası olabilecek bir tutum değildir. Bu tutum, ülkemizin ilerlemesini engelliyor. İnsanların birbirine husumetle baktığı, siyaseten ağza alınmayacak hakaretlerin yapıldığı böyle bir gerilimden huzurlu bir toplum ve gelecek temin etmek mümkün değil. Bu yüzden DEVA Partisi ortak gelecekte, ülkenin sorunlarını el ele gelecek perspektifini oluşturacak insanların bir araya geleceği siyasi bir partidir. Bizde buraya siyasi birikimimizi ve tecrübelerimizi böyle bir hareket içerisinde bulunmakla ülkenin ortak geleceğimize katkı vermek adına buradayız” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Göreve geldikten sonra hızlı bir şekilde il yönetimi ve ilçelerde teşkilatlanma faaliyetlerine başladıklarını sözlerine ekleyen Erdoğan, “Yeni kurulmuş siyasi partilerin seçime girebilmesi için bazı maddeler geçerli. Yeni kurulan siyasi partiler, Türkiye’deki 81’in 41 ilinde il teşkilatlanmalarını yapacak ve bu 41 ilinde üçte biri ilçesinde ilçe teşkilatlarını yapacak. Bunu yaptıktan sonra genel merkez büyük kongresini yapıyor ve seçime girme hakkı kazanıyor. Erken seçimlerin söylendiği bir dönemde açıkçası aciliyetimiz Sakarya’daki il yapımızı oluşturmak ve 6 ilçemizde de ilçe teşkilatlarımızı kurmak. Bunu da gerçekleştirdik. Diğer birçok il ve ilçelerimizde de bu faaliyetler tamamlandı. Şu anda DEVA Partisi büyük bir ihtimalle ay sonu büyük kongresini yapacak ve kongre sonrası yapılacak olan seçimlere girme hakkı kazanacak” dedi.

BABACAN DAVET EDİLECEK 

Diğer ilçe teşkilatlarının kurulması için hızlı bir şekilde çalıştıklarını sözlerine ekleyen Başkan Erdoğan, “Yakında Pamukova ve Akyazı açıklanır. Parti binamızı tuttuk. Şu anda cephe çalışmalarını bitirdik. İl binamızın açılışına Genel Başkanımızı davet edeceğiz. Programı müsait olursa inşallah gelir. İl kongremizi ve binamızın açılışını aynı güne getirmek istiyoruz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor.  DEVA Partisi olarak ay sonuna kadar teşkilatlanma çalışmalarını tamamlamayı hedefliyoruz. Teşkilatlanma çalışmalarında özellikle kadınlarımızdan bir isteğimiz var, siyasetten uzak durmayın. Mutlaka siyasi kadrolarda yer almak için bizlere ulaşsınlar” diye seslendi.

‘PARTİ TÜZÜĞÜMÜZDE YOK’

Partinin tüzüğü gereğince kadın ve gençlik kolları teşkilatlanmanın olmayacağını vurgulayan Erdoğan, “Kadınlar ve gençler bizim kolumuz değil gövdemiz olacaklar. Biz onları, gövdede siyasi faaliyetlere davet ediyoruz. Kadınlarımızın siyasete biraz daha ilgi almasını istiyoruz. Geriye kalan 10 ilçe başkanlarımız arasında kadın başkanlarımızın da yer alması için çalışıyoruz. Bu sorumluğu almak isteyen arkadaşlarımız varsa bizlere ulaşsın. Böyle bir talep bekliyoruz. Partimize, gençlerden çok büyük bir ilgi var. Biz alışıla geliş yöntemlerle mücadele etmeyeceğiz. DEVA Partisi’ne bütün Sakaryalı hemşehrilerimizi bekliyoruz ve bu mücadele de onlarında katkısının olmasını istiyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde hem Sakarya’nın hem de ülkemizin dertlerine deva olacağız” ifadelerini kullandı. Serkan Ok

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 23:24
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER