'TANK PALET'İ 25 YILLIĞINA DEVRETTİK'

BMC’ye devredilen Tank Palet Fabrikası ile ilgili de konuşan Erdoğan, “Sadece işletmesi özel sektörde olacak 25 yıllığına. İşçilerimiz de hiçbir hak kaybı yaşamadan üretimine devam edecek” dedi

'TANK PALET'İ 25 YILLIĞINA DEVRETTİK'

25 YILLIĞINA DEVİR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mitingde BMC’ye devredilen Tank Palet Fabrikası ile ilgili de konuştu. Fabrikayı modernize etmeleri gerektiğini belirten Erdoğan, “Bu çalışmaları sadece kamu imkânlarıyla gerçekleştirmeye kalktığımızda, en az 50 milyon dolar gerekiyor. Biz burada çok daha farklı bir adım attık. 25 yıllığına burayı BMC’ye, yani Katar- Türk iş birliği olan BMC’ye devrettik 25 yıllığına” dedi.
MÜLKİYET DEVRİ
Fabrikanın mülkiyetinin devrinin olmayacağına vurgu yapan Erdoğan, “Şimdi bu fabrikanın arazisi, taşınmazların, tezgahları, ekipmanları, her şeyi devlete ait olarak kalacak, sadece işletmesi özel sektörde olacak 25 yıllığına. Burada çalışan işçilerimiz de hiçbir hak kaybı yaşamadan üretimine devam edecek. Modernizasyonlar ve üretim artışı sonucunda ister istemez ilave istihdama da ihtiyaç duyacak” şeklinde konuştu.

Erdoğan, 'Arifiye’de ana bakım fabrikası, fırtına obüsü, poyraz mühimmat aracı, silahlı kuvvetlerimiz için çeşitli paletli araçlar, dürbünler ve optik malzemeler üreten önemli bir tesistir. Savunma sanayimizin birikiminde önemli yeri olan bu tesisi modernize etmemiz ve daha etkin kullanmamız şart hale gelmiştir. Bu çalışmaları sadece kamu imkânlarıyla gerçekleştirmeye kalktığımızda, böyle bir fabrikayı değerli kardeşlerim, en az buraya yapılacak yatırım için 50 milyon dolar gerekiyor. Biz burada çok daha farklı bir adım attık. Bizim yüksek teknolojiye ve hızlı iş üretme süreçlerine geçmeye hemen ihtiyacımız var, bunun için Arifiye’deki ana bakım fabrikasının işletmesini, gereken yatırımları da yapmak, modernizasyonu gerçekleştirmek ve üretimi hızlandırmak üzere değerli kardeşlerim, BMC’nin biliyorsunuz yüzde 50-50 Katar’la orada ortaklığımız var, aynı ortaklığı buraya da taşıdık. 25 yıllığına burayı BMC’ye, yani Katar- Türk iş birliği olan BMC’ye devrettik 25 yıllığına. Bay Kemal ne diyor? Sattılar diyor. Ya satılan birisi varsa sensin ya, sensin. Niye yalan söylüyorsun? Burada kesinlikle bir mülkiyet devri söz konusu değildir. Varsa böyle bir şey ispatla, ben her şeyi bırakmaya varım, ama sen siyasetten çekilmeye var mısın? Şimdi bu fabrikanın arazisi, taşınmazların, tezgahları, ekipmanları, her şeyi devlete ait olarak kalacak, sadece işletmesi özel sektörde olacak 25 yıllığına. Burada çalışan işçilerimiz de hiçbir hak kaybı yaşamadan üretimine devam edecek. Zaten burada yapılacak modernizasyonlar ve üretim artışı sonucunda ister istemez ilave istihdama da ihtiyaç duyacak. Böylece hem Türk savunma sanayi, hem de Sakarya’nın savunma sanayimizdeki yeri daha da güçlenmiş olacak. Erdoğan konuşmasının sonunda belediye başkan adaylarını tanıtarak, “Büyükşehir ve ilçelerimizdeki adaylarımızı sizlere emanet ediyorum. Sakarya’dan bir kez daha rekor haberleri bekliyorum. Sabrınız, vefanız, muhabbetiniz için her birinize teşekkür ediyorum” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER