"Tramvay öncelik değil, üretimi destekleyin"

Demokrat Partili siyasetçi Cengiz Karabaş, Sakarya'nın önceliğinin nostaljik tramvay olmadığını belirterek üretimin desteklenmesi gerektiğini söyledi 

"Tramvay öncelik değil, üretimi destekleyin"

Demokrat Parti Sakarya teşkilatının son genel kuruluyla İl Başkan Yardımcılığı görevin son bulan siyasetçi Cengiz Karabaş, şehir gündemiyle ilgili değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. 
Karabaş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'nin gündemindeki nostaljik tramvay projesiyle ilgili düşüncelerini paylaştı. Karabaş, Sakarya'nın önceliğinin nostaljik tramvay olmadığını belirtirken, üretimin desteklenmesi gerektiğini söyledi. 
Karabaş'ın açıklamasının tamamı şu şekilde: 
"Nostalji tren tabiî ki her şehre yakışır. Ama ilimiz için öncelikli proje bu değildir. İlimizde yaklaşık 20-25 bin işsizimiz var. Buna çare bulunması lazım. Bu da üretimden geçer. İlimizin çoğu çiftçilikle uğraşılıyor. Büyükşehir yasası gelince köyler Mahalleye dönüştü. Şimdi mahalle’nin çöp konteynıra değil, o mahallenin çiftçisine gübre, mazot ve tohuma desteğe ihtiyacı var. Büyükşehir Belediye’nin süt 54 projesi güzel ama eksikler var. Mesela 4 liraya süt olmaz. Sütçüler apartmanlara çıkarak vatandaşın kapısına kadar zaten  3-4 lira getiriyorlar. Belediye bu sütü daha ucuza vermeli. Ayrıca bu süt 54 projesini Halk Ekmeği gibi tüm ilçelerde şubeler açılsın. Vatandaşımıza ucuz süt verilsin.  Hafif raylı sitemine de buna devlet desteği lazım. Bizim belediyenin tek başına yapacağı bir şey değil. Devlet Kanal İstanbul projesine milyon dolarlar ayırıyorsa Büyükşehir Belediyelerinde bu değer projelerine de destek verilmeli. Bizim belediye’nin geliri belli. Bir yıldan beri ilimizde hafif raylı sistem konuşuluyor. Hayal görmenin bir anlamı yok. Nostalji tramvay ile ilgili şuan hiçbir şey yok. İki tane dolmuşumuzla, dört tane otobüsün yolunu çizemiyoruz biz daha. Belediyenin öncelikli yapacağı iş vatandaşın alım gücünü sağlayacak projeler lazım. Bırakın hafif raylı sistemini. Burası tarım şehri. Atılda bulunan  mera alanlarımız var. Bu mera alanlarımızı tarıma kazandırmalıyız. Hayvancılığımızı teşvik etmeliyiz."

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER