banner67

“Tüm sınavlar 1 TL olsun”

ÖSYM’nin açıkladığı yeni sınav ücretine tepki gösteren CHP’li Çetin, salgının devam ettiği 2021 yılında tüm sınavların 1 lira olması için tavsiyede bulundu

“Tüm sınavlar 1 TL olsun”

ÖSYM yeni sınav ücretlerini belirledi. Milyonlarca öğrencinin gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ücretine yüzde 29 zam yapıldı. CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin de konu ile ilgili açıklama yaptı. Başvuru ücreti oturum başına 70 TL'den 90 TL'ye yükseldiğini vurgulayan Çetin, “Tıp fakültesi mezunlarının gireceği Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ücreti 450 TL'den 500 TL'ye çıktı. Kişi başına 10 liraya mal olabilecek bir sınav için salgın döneminde bu kadar yüksek rakamlar belirlemek vicdanlı değildir. Öğrencilerimiz salgın sürecinde okulların kapanması, yüz yüze eğitimin sona ermesi gibi birçok olumsuzluk yaşamaktadır ve bunlara yenilerini eklemeye kimsenin hakkı yoktur” dedi. 
 
“UMUDUNUZU YİTİRMEYİN”
Çetin, salgının devam ettiği 2021 yılındaki tüm sınavların sembolik biçimde 1 lira olması için tavsiyede bulundu. Çetin, “Sınavların ekonomik yükünü devletin karşılayacak gücü vardır. Böyle zor bir dönemde unutulan sosyal devlet ilkesi hatırlanmalı, salgın nedeniyle işsiz kalan babaların çocukları da düşünülerek eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır. Sınav ücretini ödeyemeyecek, işini kaybetmiş, salgında geliri sıfıra inmiş on binlerce aile ve çocuk göz ardı edilemez. Adapazarı’n da ailesi salgın nedeniyle işini kaybeden, dükkanını kapayan, geliri olmayan evlatlarımız içiniz rahat olsun ilçe başkanlığımıza başvurmanız halin de ilçe yönetimi olarak gerekirse ceplerimizde ki son kuruşlarla yapacağımız imeceyle (YKS) sınav ücretinizi biz yatıracağız, siz umudunuzu hiç yitirmeyin, Cumhuriyet Halk Partisi var olduğu sürece geleceğinizi kimsenin çalmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Serkan OK 

YORUM EKLE