‘Türkiye üretemiyor’

Yerli Malı Haftası dolayısıyla açıklama yapan CHP Adapazarı İlçe Başkanı çetin, yanlış ekonomi politikaları yüzünden bugün yeterince üretimin yapılamadığını söyledi

‘Türkiye üretemiyor’

sakaryayenihaber.com-Şevval GEÇİN

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, 12-18 Aralık tarihleri arasından kutlanan Yerli Malı Haftası dolayısıyla ilçe binasında açıklamada bulundu. Başkan Çetin, “CHP olarak, yurdumuzun ekonomik bağımsızlığının korunması ve sürdürülebilir bir ekonomik alt yapı konusunda stratejik öneme sahip olan Yerli Malı Haftası’nın bir nostalji değil, zorunluluk olduğunu vurguluyoruz. Üretimi planlamayan, üretime yatırım yapmayan, sadece ithalat yapan bir ekonomi modelinde refahı yakalamak mümkün olmayacaktır” dedi.

‘YANLIŞ EKONOMİ POLİTİKALARI’

Yanlış ekonomi politikaları yüzünden bugün yeterince üretim yapılamadığını söyleyen Başkan Çetin, “Her şeyi dışarıdan alır hale geldik. Ortaya çıkan dış ticaret açığı cari açığı da büyüttü. Elbette ki ‘her şeyi biz yapalım’ demiyoruz. Türkiye’nin stratejik sektörleri olmalıdır. Üretim teknolojileri politikaları bilimsel olmalıdır. ‘Ulusal ekonomi’ kavramı herkesin kendi çıkarını koruması demektir. Bunu ABD, İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkeler yapmaktadır. Peki, biz neden yapmıyoruz? Sanayi ve tarım üretimimizi planlamalıyız. Bu plana uygun eğitim sistemini geliştirmeli ve uygun ulaşım ağlarını yaratmalıyız. Biz üretelim ki bizim sanayicimiz, üreticimiz kazansın, bizim işçimiz kazansın. CHP iktidarında bu ülkenin kaynakları saraylara, lükse, israfa değil üretime, eğitime istihdam yaratacak bir avuç yandaşı değil halkın tamamını kapsayacak yatırımlara yapılacak” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 16:33
banner3
YORUM EKLE