Uncuoğlu'ndan 'kota' açıklaması

AKP İl Başkanları Toplantısı ile ilgili bilgilendirmede bulunan AKP İl Başkanı Recep Uncuoğlu, teşkilatların çalışmalarının sekteye uğramaması adına teşkilat yöneticileri için yüzde 20 adaylık kotasının uygulanacağını belirtti.

Uncuoğlu'ndan 'kota' açıklaması

AKP İl Başkanı Recep Uncuoğlu, Ankara’da katıldığı AKP İl Başkanları Toplantısı sonrası, yürütülecek olan yerel seçim süreciyle ilgili konuştu. Uncuoğlu, "Toplantıdaki asıl amaç partimizin geçtiğimiz MYK toplantısında belirlediği takvime ilişkin bilgilendirme ve il başkanlarımızın bu sürece ilişkin sorularının cevaplandırılmasına dönüktü" dedi. Uncuoğlu kendisinin adaylık düşüncesinin olmadığını da söyledi.

GAYRET
1 Ekim tarihi itibariyle aday adaylığı başvuru sürecinin başladığına dikkat çeken Uncuoğlu, "Sakarya İl Teşkilatı olarak bu süreci hakkaniyetle, demokratik kuralları işletmek açısından siyasi olgunluğa uygun, partimize yakışır şekilde en güzel örneklerini icra ettirmek gayretindeyiz.Bütün ilçelerimiz de bu düsturla bu süreçte güzel örnekler göstermek için gayret gösterecekler" diye konuştu.
İSTİFA
Katıldığı toplantıda teşkilat başkanlığı tarafından alınan kararlar üzerine konuşan Uncuoğlu, "Bu dönem bir yenilik olarak, kadın ve gençlik kollarımızdan, disiplin kurulundan, demokrasi hakem kurulu üyelerimizin asillerinden veya yedeklerinden, belediye meclis üyeliği aday adaylığı başvurusu yapacak olanlar varsa onların da teşkilattaki görevlerinden istifa etmelerinin zorunluluğu kuralı getirildi" dedi.
MECLİS ÜYELİĞİ
Süreçle ilgili değerlendirmede bulunan Uncuoğlu, “Biz bu süreci teşkilatlarla birlikte yöneteceğiz. Teşkilat mensuplarımızın aday adaylığı noktasında niyet taşımaları, gayret göstermeleri son derece doğal ama tabi biz burada oluşacak belediye meclislerinin mesleki gruplar, eğitim seviyesi, etnik ve mahalle dağılımlarını karşılamaları açısından tüm vatandaşlarımızın temsiliyeti noktasında en uygun dağılımı ve yapıyı arz etmesini bekleriz” ifadelerini kullandı.
KRİTER
Uncuoğlu, “O yüzden de bütün teşkilat mensuplarımızın bu niyetleri gayet doğaldır, ama burada meclis üyelikleri noktasında belediye meclis üyeliklerine bizim adayımız olarak listelere yazacağımız kişilerin bu kriterler doğrultusunda oluşması söz konusu. O yüzden belli bir kota dahilinde bizim teşkilat mensuplarımızın belediye meclisi üyesi adayı olarak gösterilmesi söz konusu olacak. Buna kadın ve gençlik kolları ile ana kademeler dahil olmak üzere” dedi. Uncuoğlu, teşkilat mensuplarına getirilen kotayla ilgili de bilgilendirmede bulundu.
KOTA
Yüzde 20-25 kotasına dikkat çeken Uncuoğlu, “Genel merkez teşkilat başkanlığımız bu kararın istişareler neticesinde verilmesini öngörüyor. Burada kabul edilebilir düzey tabi ki teşkilatımızın geriye kalan yönetim kurulunu sekteye uğratmayacak, faaliyetleri sürdürebilecek düzeyde olması. Yani bu sayıların yüzde 20-25 oranlarını aşmaması yönünde bir gayret olabilir” dedi. Öte yandan Uncuoğlu, organizasyon şeması içinde yer alacak isimlerin 27 Ekim tarihine kadar genel merkeze bildirileceğini belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER