Vali'ye açık mektup: "Ruhsuz bir kente geldiniz"

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım'a yazdığı açık mektupta dikkat çeken ifadeler kullandı 

Vali'ye açık mektup: "Ruhsuz bir kente geldiniz"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, hafta başında göreve başlayan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım'a yönelik bir açık mektup yayımladı. 


Sakarya’ya hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan Keleş, Vali Kaldırım’a yükünün ağır, işinin çetin ve gücünün kıla bağlı olduğunu söyledi. 

Sakarya’nın ve Sakaryalının yararına her iş ve karar için yanlarına olacaklarına dair söz verdiğini vurgulayan Keleş, “Yıllardır hak ettiği değeri, yatırımı göremeyen kalabalıklar içinde yalnız bir şehre geldiniz. Şüphesiz ki size aksi iddia edilecektir. Halkla iç içe olan bir yönetici olarak gerçeği halktan öğrenebilirsiniz.  Sonda denecek sözü başta diyeceğim; Buraya gelen valilerin sonu merkeze çekilmek oluyor. Sizi sorduğumuz dostlarımızdan aldığımız bilgiler ışığında başarılı geçmişinizi Sakarya valilerinin makus kaderine çevirmemek yine sizin elinizde” dedi. 
“SAKARYA MARMARA’NIN GIDA DEPOSU OLABİLİR”
Bu hataya daha önce düşenler gibi kişisel geleceğini bir siyasi partinin geleceği ile birleştirmemenin önemine değinen Keleş, “Unutmayın ki siz Türkiye Cumhuriyeti’nin valisisiniz. İş ve işlemlerinizde en yüksek uzlaşıyı esas alacağınızı umut ediyorum. Sakarya günümüzde 2 saat içinde 30 milyon nüfusa ulaşabildiğiniz konumu ile 2300 yılı aşan tarihi boyunca olduğu gibi bugün de tüm önemli kara / deniz / hava (göç/ticaret/askeri) yolların bir kavşak noktasıdır. Sakarya’nın tarihsel bir gerçeği de senede üç hasat yapılabilen mümbit topraklardır. Doğru bir planlama ile yaşanılan salgın sürecinde önemi daha da artan tarımsal üretimin önce Marmara sonrasında Türkiye’deki merkezi olacak bir ildir. Sakarya Marmara’nın gıda deposu olabilir” diye konuştu. 
SAKARYA’NIN TECRÜBELERİ
Sakarya’nın tecrübelerinden ziyadesiyle yararlanma fırsatı bulabileceğini de sözlerine ekleyen Keleş, “Her şeyden evvel Sakarya bir deprem kenti. Yaklaşık her 30 yılda büyük bir deprem oluyor. Son depremin üzerinden 21 yıl geçti ve depreme hazırlık adına hiçbir şey yapılmadı. Eğer kent merkezinden başlayarak bir şehir planı yapılmış ve bu yapılan konutlar bu plana göre şekillenmiş olsaydı şimdi bambaşka bir Sakarya olurdu. Ama rant daha önemliydi çünkü şehirdeki çürük konutların sahipleri Sapanca ve Serdivan’daki villalarına çekilirken buralarda dar gelirli kiracıları oturuyorlar. Onların hayatı ise bir rakamdan ibaret” şeklinde konuştu. 

“KENTSEL DÖNÜŞÜM PLANLANMALI”

Şehir merkezinin acilen kentsel dönüşüm odaklı baştan planlanmasının altını çizen Keleş, “Bir yandan tarım alanları böyle talan edilirken Büyükşehir Belediyesi ’de şirket kurup çiftçiye rakip olma derdinde. Yani her şey rant. Büyükşehir’in tarım vizyonu da her Cuma şehir merkezindeki bir musluktan bal diğerinden süt akıtıp vatandaşı elinde kaplarla sıraya dizmek. Muhtaç edip bahşetmek en vazgeçilemeyen siyasi yöntem. Sakarya için tarım vazgeçilmez bir noktada olsa da gelişmeler hiçte iç açıcı değil. Yapılmakta olan Kuzey Marmara Otoyolu onbinlerce dönüm mutlak tarım arazisini yok ettiği gibi bu tarım alanlarını bölmesi büyük bir tehlike. Daha da kötüsü rant sevdalıları İstanbul’un zehirli sanayisini Sakarya’nın bu mümbit topraklarına taşımak için kapalı kapılar ardında pazarlıklar peşinde. Bu Sakarya’nın ve Türkiye’nin intiharıdır” dedi. 
“SIRA TÜVASAŞ’A GELDİ”
Keleş, “Şeker fabrikası Bank Asya y’a FETÖ’ye hediye edilmişti. Tank Palet fabrikası bila bedel katar ordusuna teslim edildi. Şimdi sıra TÜVASAŞ’a geldi. Bu şehir için fabrikadan öte anlamları olan fabrikalar teker teker talan ediliyor. Özel sektöre ait ülke çapındaki fabrikaların ilimize faydası da devede kulak. Sakaryalı asgari ücretle çalışıyor kazanç, vergi büyükşehirlere gidiyor birde bu şirketlerin aldığı vergi iadelerinin bedelini Sakarya ödüyor. İller bankasından deprem hasarlarını gidermek amaçlı alınan kredilerin faizlerini biz Sakarya olarak halen öderken komşumuz Kocaeli ödemiyor”
UNUTULMUŞ ŞEHRİN GİRİŞİ 
 “Bu şehre özellikle Ankara tarafından gelenler bir kasabaya girer gibi 5m’lik bir yol ayrımı (sapağı) ile şehre giriyorlar. Unutulmuşluk şehrin girişinden başlıyor. Karasu-Adapazarı (Arifiye) demiryolu hattı ülke çapında soygun. Güncel fiyatlar ile 860 milyon TL çöp olmuş durumda. Hesap dahi sorulmadı. Sağlık ve yatak sorunu ayyuka çıkmış durumda. Dengimiz illerin çok gerisindeyiz. Tek yapılan şehir hastanesinin nereye yapılacağına yönelik parti içi çekişmeler. Valiliğin ve konutunuzun bulunduğu Yenikent bölgesi öncelikli ve acil olmak üzere bu şehrin birde ulaşım sorunu var. Yenikent bölgesinde oturanlar saati gelse de dolmadıysa kalkmayan otobüslerde balık istifi evlerine gitmeye mecbur bırakılıyorlar yıllardır. Bu bölgeye raylı ulaşım şart ancak büyükşehir oyuncak tren (nostaljik tramvay) peşinde” diye konuştu. 
KÜLTÜR-SANAT ETKİNLİKLERİ 
Vali Kaldırım’ın, ruhsuz bir kente geldiğini söyleyen Keleş, “Şehrimizde kültür sanat etkinliği saraya yakın görüş bildiren kişilerin büyükşehir tarafından kapalı salonlara getirilip konuşturulmasından ibaret. Bu şehir 30 sene önce ülkenin dört yanından gelen halk oyunları ekiplerinin, sanatçıların yaz boyu süren etkinliklerinden bu düzeye düştü. Sahneleriyle kültürel etkinliklerin ve eğitimin merkezi olacak bir kültür merkezimizde yok bir milyon nüfuslu Sakarya’mızda” dedi. 
TÜRKİYE’NİN MOZAİĞİ SAKARYA
Keleş son olarak mektubunda şunları söyledi; “Hem uzatmamak hem de sıkmamak adına samimi duygularımla aklıma gelenler ışığında iyisiyle kötüsüyle Sakarya’yı özetlemeye çalıştım size. Mutlaka eksiğim olmuştur bu sebepledir ki halihazırda Sakarya’yı yöneten kadroların aksine en geniş uzlaşıyı sağlamanızı talep ediyorum. Uzun süreden beri görülmeyen şekilde umut vaad eden bir vali olarak şehrimize geldiniz. Bu umudu kırmayın!  Şeyh Edebali’nin dediği gibi İnsan bir kere oturdu mu, yerinden kolay kolay kalkmaz. Kişi kıpırdamayınca uyuşur. Uyuşunca laflamaya başlar. Laf dedikoduya dönüşür. Dedikodu başlayınca da gayri iflah etmez. Dost, düşman olur; düşman, canavar kesilir! Sayın Valim; önderliğiniz altında Sakarya Modelini oluşturalım. Bu şehir adına sözü olanları toplayın onlardan Sakarya’yı Sakarya için önerilerini dinleyin. Bir partinin değil, devletin, milletin valisi olacağınızı umut ediyorum. Her kesimin etki alanında Sakarya adına çalışmasının öncüsü siz olun, baş olun önder olun. Tekrar Türkiye mozaiği olan Sakarya’mıza hoş geldiniz” 

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayhan sarıca
ayhan sarıca - 4 ay Önce

Sayın Valimize açık mektup;
Malum büyük deprem de Sakarya yerle bir oldu. Ardından Japon Zemin Uzmanlarınında yer aldığı araştırmalar yapıldı. Sonuç olarak, Serdivan bölgesinin tepelerdeki kaymalar dahil, Deprem için riskli alanlardır, Şehrin Valilik binasının da bulunduğu (7 mahalleden oluşan ) Yenikent bölgesinin depreme karşı en iyi bölge olduğu yerlerdir, şehrin gelişimi büyümesi bu bölgeye doğru kaydırılmalıdır, şeklinde görüşleri belirtilmişti. Ancak fiiliyatta uygulama, son dönemlerde Serdivan lobisi tarafından şehrin Serdivan’a doğru kaydırılması şeklinde gerçekleşti. Artık bu yanlışa dur denmeli.
Büyükşehir belediye başkanlığı binası dahil, devlet kurumlarının tamamı, depreme karşı en iyi olan bu bölgeye , valiliğe yakın noktalara taşınmalıdır. Bu herşeyden önce halkın güvenliği içindir. Son dönemde Adapazarı merkez de yüksek katlı yapılara izin verilmemesi, alınmış en doğru karardır.
Özellikle Aşırlar bölgesi , Yeni kampüslerin, Yüksek öğrenci yurtlarının Nitelikli mağazacılığın ve çarşıların oluşturulması için çok ideal bir bölge.
Kayrancık mahallesi, harika konumu gereği, sadece Sakarya nın değil, Doğu Marmaranın Lojistik yönetim merkezi, finansal yönetim merkezi, İl içi Ticari borsa ve örgütlenme merkezi, Şehir içinde sıkışmış nitelikli firmalar için head office’lerini taşıdıkları uydu kenti olacak kadar değerli ve müsait.
Alandüzü mahallesi, 3. Köprü kavşağında mevcut araştırma hastanesi ile birlikte, yeni kurulacak 1,000 kişilik şehir hastanesi ile Şehrin Tıp merkez üstüne dönüşebilecek düzeyde bir olanağa sahip. Bu toplanmış yapı, arge ile birleştirilerek şehre sağlık yatırımı açısından yeni bir üs olma fırsatı sunabilecektir
Bu arada; 3 köprü yolu yıl sonuna kadar bitecek ama şehre bağlantı yolları ve yapımı için henüz sahada bir adım atılmış değil. Bu bağlantı yollarının gecikmesi, şehrin Ana yoldan yeterince istifade etmesine ciddi engel teşkil edecektir. Acele edilmelidir.
Karasu limanının önemi ve bölgeye getireceği büyük katkı ve potansiyel yeterince anlaşılamamış durumda. Özellikle Kaynarca osb de dahil olmak üzere Büyük Osb lerin raylı sistemle Karasu –arifiye arası biran evvel devreye sokulmalıdır.
Global dünyanın Türkiye içinde düşündüğü Lojistik merkezlerden biri ( Kandıra – Kaynarca ) bölgesi için hayal ediliyordu. Bir gün illa bu söylentiler gerçek olur. Kaynarca ilçesi, gelecekteki bu yatırıma biran evvel hazır edilecek şekilde altyapısı oluşturulmalıdır.
Saygılarımla

SIRADAKİ HABER