Yemişçi: Esnaflar için çok acil hibe kredi verilmeli

Gelecek Partisi Sakarya, Ar-Ge ve Bilişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Serkan Yemişçi, hem ekonomik kriz, hem de salgın sebebiyle restoran, lokanta, kahvehane, kafeterya ve pastane esnafının kan ağladığını belirterek, “Esnafa acilen hibe kredi verilmeli. Yoksa toplumda geri dönülmez yaralar açılacak.” dedi.

Yemişçi: Esnaflar için çok acil hibe kredi verilmeli

Gelecek Partisi Sakarya, Ar-Ge ve Bilişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Serkan Yemişçi, hem ekonomik kriz, hem de salgın sebebiyle restoran, lokanta, kahvehane, kafeterya ve pastane esnafının kan ağladığını belirterek, Esnafa acilen hibe kredi verilmeli. Yoksa toplumda geri dönülmez yaralar açılacak.” dedi.

Yemişçi, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

AÇLIĞA MAHKUM OLDULAR

“Toplumun büyük bir kesimi, ne yazık ki hiç olmadığı kadar sıkıntı içinde. Verilen çok cüzi destekler de yeterli değil. Esnaflar zaten kendileri iş yapamadıkları için yanında çalıştırdıkları kişileri ücretsiz izine çıkartıyor, ya da dükkanını tamamen kapatmak zorunda kalıyor. Zaten daha önce 3 ay kapalı kalan esnaflarda artık bıçak kemiğe dayandı. Bu insanlar evini, arabasını satarak bir müddet idare etti. Şimdi ellerinde avuçlarında hiçbir şey kalmadı. Hem kendileri hem de çalışanları, üzülerek ifade etmeliyim ki açlığa mahkum ediliyorlar”

DURUM VAHİM BOYUTTA

Lokantalar, restoranlar açıkken bile önceki müşterileri bulamıyorlar. Halkın alım gücünün düşmesi de esnafa olumsuz yansıyor. Kısaca hem birinci ve ikinci dalga salgın, hem ekonomik kriz esnafı bitirdi. Artık esnaf evine ekmek götüremez hale geldi. Gerçekten içerisinde bulundukları tablo vahim.”

ÖDEMELİ DEĞİL HİBE KREDİ VERİLMELİ

 “İnsanlar cinnet getirecek şekilde zor durumdalar. Evlerinin, çoluk çocuklarının ihtiyaçlarını artık karşılayamaz hale geldiler. Almanya ve Fransa gibi ülkeler esnafların durumlarına göre 3 ay boyunca 10 bin ila 30 bin Euro arasında geri ödemesiz destek verdiler. İngiltere ise işletmelerin geri ödemesiz olarak giderlerinin yüzde 100’ünü karşıladı. Türkiyedeki iktidarda artık yandaşlarını beslemekten ziyade bu insanların sesine kulak vermeli. Bir an önce esnaflara hibe kredi yanında vergi ve SGK ödemelerine de af getirilmeli. Ancak bu şekilde esnaf rahat nefes alabilir.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 16:50
banner3
YORUM EKLE