Yunus Tever, "Biz Sakarya için çalışıyoruz"

Muhalefetin kendilerini sadece eleştirdiğini söyleyen AKP İl Başkanı Yunus Tever, “Yaptığımız çalışmaları yapılmamış gibi lanse ediyorlar, bunun için biz kendi işimize bakıyoruz” dedi.

Yunus Tever, "Biz Sakarya için çalışıyoruz"

AKP İl Başkanı Yunus Tever, kovid-19 salgın sürecinin il bazında ve gündeme ilişkin konuları gazetemize değerlendirdi. Başkan Tever, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un özellikle pandemi sürecinde yaşanan bazı hadiselerde devreye girdiğini ve sorunu çözüldüğünü vurguladı. 

ELEŞTİRİ YAPMAK ÇOK KOLAY

Diğer illerde bazen ağır giden noktaların olabildiğini sözlerine ekleyen Tever, “Bizim genel başkan yardımcımız devreye giriyor ve bunu çözüyoruz. Eleştiri yapmak çok kolay. Ama birde işleyen mekanizmanın içinde bazı şeyleri götürmekte kolay değil. Zamanında bin yataklı hastane için çok olumsuz yorumlar yapıldı. Bugün bakıldığı zaman, genel başkan yardımcımızın da Cumhurbaşkanımızın da ve Sağlık Bakanlığımızın da yapılan görüşmeler neticesinde ve bizlerin de gayretiyle, şu anda Türkiye’de yapılacak ilk bin yataklı şehir hastanesi Sakarya’nın olacak” dedi. 

“YATIRIMLAR NOKTASINDA İLERLİYORUZ”

Bin yataklı hastanenin proje ihalesinin yapıldığını ve 2020 yılında temelinin atılacağını vurgulayan Tever, “Yatırımlar noktasında hızla ilerliyoruz. Bunları takip etmek gerekiyor ve bizlerde gereken takipleri yapıyoruz. Cumhur İttifakı olarak bakıldığı zaman, Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve İl Başkanıyla her zaman gayet olumlu ve istişareli gidiyoruz. Bakıyoruz ki, bizim yapmadığımız veya yaptığımız ama onların hala yapılmamış gibi lanse eden şeylerle bizi eleştirmeye çalışıyorlar. Burada İyi Parti’nin genel başkan yardımcısı bu şehre icracı olmadığı için ne getirebilir ki. Ama bizim mevcutta yaptığımız işlerle bile, bizi olumsuz yönde etkileme çabasında. Bunun için biz, kendi işimize bakıyoruz” diye konuştu. 

4 HASTANE HİZMETE AÇILACAK

Yapımı devam eden Toyota Hastanesinin yıl sonu açma hedeflerinin olduğunu ve çalışmalarımız bu yönde gittiğini kaydeden Başkan Tever, “Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesini 1-2 ay içinde açacağız. Orada 250 yatak olarak başlayıp, şu anda 370 yatağa çıkarıldı. Bunlar hep bizim inisiyatif olarak yaptığımız şeyler. Ferizli Devlet Hastanemiz bitme aşamasında ve bugün-yarın hizmete açılacaktır. Pamukova Devlet Hastanemiz yüzde 90 seviyesinde bu da aynı şekilde. İşleyen bir çarkımız var. Bizim kangren olarak gördüğümüz bir durum söz konusu değil. Bin yataklı şehir hastanemiz bittikten sonra, bir sıçramamız olacak. 2020 yılı Sakarya’nın sağlık yılı olacak. Aşağı-yukarı 4 hastane açılacak” dedi. 

“DUYARSIZ DAVRANILIRSA, TEDBİRLER ALINIR”

Yeni normalleşme süreciyle birlikte maske, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat edilmesinin önemine değinen Tever, “Vatandaşlarımız bu konuda duyarsız davranırsa, Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği üzere gereken tedbirler alınır. İnşallah bu süreci vatandaşlarımızın da göstereceği hassasiyetle, çok az seviyede geçiririz diye tahmin ediyoruz. Şu anda yaz mevsimindeyiz. Dolayısıyla vatandaşlarımız, özellikle hafta sonları piknik yerlerine ve sahil kenarlarına akın ediyorlar. Biz, vatandaşlarımıza, ‘buraya gitmeyin’ demeyiz. Fakat gittikleri zaman da sosyal mesafe kurallarına riayet ederek, kendilerini garanti altına almaları gerekir. Herkes kendi sağlığından mesuldür. Biz bu konuda gereken hassasiyeti hem emniyet hem belediye hem de resmi kurumlar olarak gösteriyoruz” dedi. 

“GEREKEN HASSASİYET GÖSTERİLMİYOR”

 Asker uğurlamalarıyla ilgili ciddi bir sorunların olduğunu ve vatandaşların gereken hassasiyeti göstermediğini söyleyen Tever, “Buradan bir yayılım olursa bu yayılım, zincirleme olur. Bazı kişiler, bu salgını sadece taşıyor. Ailesine veya çevresindeki kişiye bulaştırma riski çok yüksek. Bunun için, ‘Bana gelmez’ deyip rehavete kapılmamak lazım. Bu anlamda vatandaşlarımızın çok temkinli olması gerekiyor. Eğer burada bir boşluk oluşursa, tekrardan eski günlerimize geri döneriz ve bu da kişilerin kendiyle alakalı ekonomi sıkıntı doğurur. Yarın farklı bir pozisyonla karşılaştığımız zaman tekrardan dükkanlar kapanır. Esnaflarımız yaklaşık 2,5 ay dükkanları kapalı kaldı. Kolay değil. Kısa çalışma ödeneğinden bir müddet çalışanlara bu paralar ödendi ve devam da ediyor” diye konuştu. 

“ESNAFA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Esnafa da büyük görev düştüğünü hatırlatan Tever, “Bir dükkanı olan, ‘bir şey olmaz, burada idare edelim’ noktasında bir süreci devam ettirirse, o süreç gelir bir gün o esnafın önünü tıkar. Bunu biz, hiç istemeyiz. Hep birlikte bu işin altından kalkmamız gerekiyor. Biz vatandaşımız için bu kadar hassasiyet gösterirken, vatandaşımız kendisi için bir hassasiyet göstermiyorsa sıkıntı olur” şeklinde konuştu. 

“KİŞİ KENDİNDEN MESULDÜR”

Sağlık Bakanlığı’nın, Türkiye genelinde sayılarla ilgili açıklama yaptığını sözlerine ekleyen Tever, “Bizim, il için bir rakam açıklamamız söz konusu değil. Ama şunu söyleyebiliriz, ilk zamanlarda Sakarya, vaka sayısı pozisyonunda İstanbul’a yakınlığından dolayı ilk 10 sıralardaydı. Elhamdülillah şimdi 10’un altına inmiş olduk. Fiziki olarak Sağlık alanında herhangi bir eksiğimiz yok. Şu anda Eğitim Araştırma Hastanesi’nde vakalı hastalara bakılıyor. Sayılarda gittikçe düşüyor. Bazen çok test yapıldığı noktalarda, sayılar yükselebiliyor ama şu anda korkulacak herhangi bir durum yok. Söylemlerimiz kimseyi rehavete kaptırmasın. Dolayısıyla kişi kendinden mesuldür. Bu anlamda gereken hassasiyeti göstermesi gerekir” ifadelerini kullandı. Serkan OK


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 13:58
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
tamerkekilli
tamerkekilli - 5 ay Önce

Saygıdeğer tever, daha önce bu iktidar döneminde yıkılan ve yapılmaya çalışılan hastaneler bir türlü bitmedi. Fotoğrafınızın arkasında Toyota hastanesi var. İnşAllah bitecek.kadin doğum Hastanesi'nde pandemi surcinde hummalı çalışma oldu dediğinize göre yıl sonunda açılacak.bize yukarıda siyasetcilerin emir verip aşağıdaki siyasetcilerin takip edecegi bürokratlar lazım değil. Yereldeki burokratlarin proje üretip aşağıdaki bürokratların takip edeceği projeler lazım. Öncelikle Adapazarı Pendik treninin çalışması lazım. Serdivan, camili,karaman, korucuk erenler bolgesine çok amaçlı pazar yeri inşaa edilmesi lazım. DeniZ Turizmi açısından karasu ve kocaali sahillerinin sorunlarını çözmek lazım. Kaplıca turizmi için taraklı ve Kuzuluk un sorunlarına bir el atmak lazım. Gol turizmi açısından açarlar longozu, sapanca calticak ve poyrazlara bir el atmak lazım. 3 ncü köprü bağlantı yolları akyazı koceeli arasinda şehrimizi ilgilendiren bölgenin çevre faktörlerini ve yolu incelemek lazım. Büyükşehir Belediyesi'nin baraj ve su projelerine yardımcı olmak lazım. Doğa turizmi için gerekli olan yolları yapmak ve yapilastirmadan uzak tutmak lazım.sehir merkezindeki otopark sorununu çözmek lazım benim ilk aklıma gelen bunlar

SIRADAKİ HABER