'Sosyal yaşama merkezi'

Erenler belediyesinin Mart ayında açılışını yaptığı Sosyal Yaşam Merkezini hepiniz biliyorsunuz. Akıllarınızda o merkezi biraz daha canladırmak adına, Milletvekili Ali İhsan Yavuz ve Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’ün havuz başında  gündem olan fotoğraf dersem, daha iyi bir hatırlatma olur.
Han,i 2 Mart tarihinde, görkemli bir şekilde, protokol üyelerinin ve siyasilerin geniş katılımı ile yapılan o devasa tesis
Bilboordlarda büyük büyük resimleri bulunan, içerisinde bulundurduğu gerek spor eğlence gerek dinlenme alanları ile vatandaşların yaşam standartlarını yükseltecek olan tesis.
Erenlerde 10 dönüm üzerine kurulu,12 bin metrekare kapalı alana sahip içerisinde yarı olimpik yüzme havuzu, tırmanma duvarı, sauna, hamam, tuz odası, fitnes salonu, sentetik buz pisti, sguash duvar tenisi, çocuk eğlence dünyası ve kafeterya gibi birçok eğlence ve spor alanları bulunun tesis…
Bunları duyarak akılınızda canlandırırsanız, muhteşem bir eğlence merkezi.
Ama öylemi..
Hemen söyleyim hiç hayal bile kurmayın, kurduğunuz hayal ile yola çıkıp, yaşam merkezinde soluğu alırsanız, soluksuz kalırsınız.
Aynı benim gibi..

Geçtiğimiz hafta, kızıma biraz daha zaman ayırmak, şehrinizi mahallelerinin en azından ismini bilerek, bir göz aşinalığı oluşsun diye, bir teklifte bulundum.
Kendisini Erenler Sosyal Yaşam Merkezine götürmek istediğimi, söyledim. Orada buz pateni yapabileceğini, isterse tırmanış parkurunda deneme yapabileceğini ve kendisine eşlik edeceğimi ifade edince, havada karada kabul etti.
Eşimde hadi bende geleyim diye ortaya atlayınca, Cumartesi günü Korucuk’tan kalktık, soluğu Hacıoğlu Minibüs durağında aldık. 
Minibüsle yaklaşık 20 dakikalık bir yoluculukla, Sosyal Yaşam Merkezine vardık.
Yalnız ortada bir tuhaflık vardı. İçinde birbirinden farklı sosyal aktivite alanı olan bir tesis’te bir hareketsizlik, sessizlik hakimdi.
Hem hafta sonu, hemde havada güzel, bu işte terslik var diyere mırıldanarak devam ettik yola.
Çevresinde bir tur atıp, kapının önüne geldiğimizde, gördüğüm manzarayla beynimden vuruldum.
Tesisin kapısında  bir kilit. İçeride kimse yok. Nasıl olur dedim, camlardan içeri bakmaya çalıştım ama nafile.
Kızımın suratına baktım, eşimin suratına baktım. Sonra başladım düşünmeye, “Kızımın ve benim hayallerimin içine ettiniz” diye.
Bir haf ta boyunca, kızıma ballandıra, ballandıra anlattığım tesis, adeta “Sosyal yaşama merkezi”, halindeydi.
O kapı kilidi ile şok olmuş bir aile olarak, meraklandık ya, çevredeki mahalle sakinlerine sorduk, tesisin akıbetini.
Vatandaşların söylediklerine göre  tesisin çevresinde yaşayanlar açılıştan sonra birkaç hafta havuzdan faydalanmış.
Sonra kapanmış. Maliyetler fazlaymış. O yüzden açılmıyormuş.
O kızgınlıkla soluğu aldık alış veriş merkezinde ama, kafamda bazı sorular. Ve o soruların bazılarını buradan sıralamak istiyorum:
Böyle bir tesis  neden iki hafta çalıştıktan sonra kapısını kilit vuruluyor?
İçinde yüzme havuzu, buz pateni pisti, tırmanma parkuru bulunan bir tesis sanayi içine değil de daha başka bir yere kurulabilirmiydi?
Kaça mal olduğunu bilmiyorum ama, açılış sırasında yaşanılan şaşa ve emek’e yazık değil
Ve son olarak, benim ve kızım  gibi kaç kişi acaba aynı hayallerle gelip, geri döndü?

YORUM EKLE