Söylenmeyin söyleyin

Sakarya’da nostaljik tramvay kurulması gündemde. Bu konuda herkesin kendine göre bir fikri var. Olmalı da.

Ancak herkes fikrini yönetime aynı hızda aktaramıyor. Bunun için Yenihaber bir araç olmayı tercih etti. Toplumun her alanında gündemi size sizi de gündeme yansıtmaya çalışıyoruz. Haberciliğin yanında Sakarya’nın geleceği ile ilgili konuları da Sakarya lehine yorumluyoruz. İnternet sitemizde de bu konuda bir anket düzenlendi. Şahsi olarak da bu konuda halkla yönetimin bir fikir alışverişinde bulunması gerektiğini düşünüyoruz. İnternet üzerinden yapılan anketler yüzde yüz sonuç vermez. Manipülasyona da açıktır. Ama biz olabildiğince hassas bir yöntem izliyoruz.

Siz okurlarımızdan da Yenihaber’in anketinde oy kullanmasını istiyoruz.

Sonra oy kullanmayıp, hiçbir şey söylemeyip, sadece söylenerek her şeyin bizim istediğimiz gibi olmasını beklemek de hayalden öteye geçmez.

Bu konuda elbette bizim de bir fikrimiz var. Ancak anketle ilgili yazdığımız bir yazıda bu konuyu tartışmak uygun olmaz.

Anket oylaması bittiğinde kendi fikrimizi de sizinle paylaşacağız. Tüm okurlarımıza göstermiş oldukları ilgi için de ayrıca teşekkür ederiz.

Kaza haberleri ne işe yarıyor

Gazetelerdeki her haber bir işe yarar.

Kaza haberleri en çok işe yarayan haberlerdendir. Bu haberler kazanın meydana geliş şekli yönünden uyarıcıdır. Sürücüye dersiniz ki, “Kardeşim, eğer emniyet kemeri takmazsan arabadan fırlarsın” ya da “Aşırı hızlı gidersen araban savrulur” falan. Ötesinde de başka bir işe yarar. Haberi okuyan görevlilere, yetkililere, etkililere der ki, “Bakın! Şu bölgede çok sık kaza oluyor. Gerekçesi de şu. Siz de bu önlemleri ya da şu denetlemeleri yapmalısınız…”

Ama bizde kaza haberleri genelde “Allah korudu” veya “Facia oldu” kısmı ile ilgi çekiyor. Haberin detayından ders çıkaran veya haberden pay alan pek olmuyor.

Sahte para cenneti

Gün geçmiyor ki ilimizde bir tuhaflık yaşanmasın. Gerçekten mizah dergileri gibi gazete hazırlıyoruz.

Akyazı’da esnafın 100 lira kabul etmediği haberi geldi. Piyasada çok sahte 100’lük banknot dolaştığı için esnaf kendince bu yolu bulmuş.

Dün de Karasu’da bir kişi bankamatikten para çekiyor. Sonra çektiği parayı kargocuya veriyor. Kargocu bozuk parası olmadığını söyleyip bozdurmaya gidiyor. Sonra kargocu geri dönüp, “Verdiğiniz parada 50 lira sahte para var” diyor. Bakıyor ki para gerçekten sahte. Banka durumu kabul etmiyor. Kargo parayı değiştirmediğini söylüyor. Sonunda sahte para müşterinin elinde kalıyor.

Olaydaki sahtekarın kim olduğunu bilmek bile mümkün değil. Güler misin ağlar mısın?

Sakarya sinirden mi köpürdü?

Sakarya Nehrinde köpük olduğu ile ilgili bir ihbar geldi. İlgili yerlere konuyu aktardık. Yakında balık ölümleri haberleri de yaparız, muhtemelen.

Bu köpüğün neden kaynaklandığını bilmiyoruz. Sakarya Nehri sinirden köpürmediyse bu işe bir müdahale olmuş. Bunun muhtemelen bir sorumlusu da var.

Balık ölümleri başlamadan kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yoksa balıklar ölmeye başladığında biz konuyu zaten kendimiz de yorumlayabiliyoruz.

Neyi bekliyorlar

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun birer parti kurma hazırlığında olduğu aylardır konuşuluyordu. Neticede Ahmet Davutoğlu 12 Aralık’ta Gelecek Partisi’ni kurdu. Ancak il ve ilçe teşkilatlanmaları halen oluşturulmadı.

Bunun bir strateji olduğunu düşünüyoruz. Yakın zamanda tüm partiler kongreye gidecek. Her parti “Kongre sürecinden güçlenerek çıkacağını” iddia eder ama ayrışarak çıkar. Başta iktidar partisi olmak üzere bazı küskünlüklerin olması muhtemeldir. Ben yeni kurulan ve kurulacak olan partilerin kongre süreçlerini beklediğini ve kendi partilerinde yer bulamayanlardan bazılarının bu partilere yönelebileceğini düşünüyorum.

Bakalım bu öngörümüz ne kadar tutacak…

Karne zamanı

Çocuklarımız bugün karne alacak. Eskiden karnede not kırık olduğunda çocuğa kızılırdı. Şimdilerde öğretmene ayar veriliyor. Böyle olunca da öğretmen “Sizinle mi uğraşacağım” diyip yağdırıyor belgeyi. Gazeteyi okurken bir yandan sosyal medyaya göz atacaksınız muhtemelen. Herkesin çocuğu takdir, teşekkür alacak, muhtemelen.

Ama eğitimde dünya ortalamasının neresindeyiz?

Barış Manço’nun Adam Olacak Çocuk programındaki gibi “10 puan. 10 puan. 10 puan” hepiniz şampiyon.

HECATİ: Ait olduğunuza layık olmaya çalışın gençler…

YORUM EKLE