Söz konusu Kocaali ise gerisi teferruattır

Dünyaya yeni gelen bebek için ailesine, “Allah analı babalı büyütsün. Ailesine, vatanına ve milletine hayırlı bir evlat olsun” deriz.

Aslında hepimizin içinde vardır faydalı işler yapmak. Önce ailemize sonra doğduğumuz büyüdüğümüz topraklara hayrımızın dokunmasını isteriz.  Bu yelpazeyi insanlığa kadar açmak mümkün bazıları için.

Ben bu yelpazeyi açmayı denedim. Daha on beş yaşımda çıktım Kocaali'mden. Önce okul için dört sene Sakarya, sonra 20 senemi İstanbul da geçirdim. Bu amaç doğrultusunda başarılı olup olmadığım tartışılır belki ama en azından sekiz milyarlık dünyada kimseye zerre zararım dokunmamıştır.

Kaybettiklerimden bile dersler çıkararak döndüm Kocaali’ye.

Benim dönüşüm "Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanı” atasözümüz gibi olmadı. Gidecek başka yerlerim olmasına rağmen Kocaali ye nasıl faydalı olabilirim düşüncesiydi aslında beni Kocaali’ye çeken.

1992 yılında çıktığım ve bağımın hiç kopmadığı canım ilçeme her geldiğimde ‘Daha ne kadar geriye götürülebilir’ diye sorguladım.

Şimdilerde bizim üç dört kat büyüklüğünde olan komşu ilçelerimizde henüz sinema, otel bile yokken benim ilçemde iki sinema, üç otel, dört banka ve iki büyük otobüs firması vardı. Ne oldu da Kocaali, geriye doğru hızla çekiliyor.

Hafta sonu İstanbul’dan ziyarete gelen kaptan abim, “Siz resmi işlemler için Karasu’ya mı gidiyorsunuz? diye sorunca gülüştük muhasebeci arkadaşımla.

Aslında biz acınası halimize gülmüştük.

Faturayı kime kimlere kesmek gerekli?

Herkesin cevabını bildiği soruya cevap mı arayalım.

Kocaali’yi her konuda geriye götüren isimleri mi tartışmalı yoksa üstümüzdeki ölü toprağını atıp harekete mi geçmeli ?

Umutla tüm kalbimle inanıyorum artık bu hareket başladı.
İlçede bir rüzgar esmeye başladı. Benim de bu satırları yazmamın sebebi olan imtiyaz sahibimiz Turan Kalfa’nın öncülüğünde memleketimin 30 sene öncesine dönmesi en büyük arzum.

Bu amaçla ve tüm benliğimle elimden ne geliyorsa Kocaali için ben de varım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşar Hamza
Yaşar Hamza - 2 hafta Önce

Kalemine yüreğine sağlık sadettin kardeşim kocaalide sorunları sıkıntıları dile getirmek yöneticilerin alması gereken dersler olması gerekirken malesef bu yöneticilerimiz bu elestiri ve önerileri dikkate almayarak iktidarın gücü bende diyerek kocaalimize çok daha zarar vererek kocalimizi bu günlere getirdiler ancak Türkiyemizin ender ilçelerinden biri olan ilçemizin denizi doğası bulunmaz güzellikleri olduğu için inşAllah çok yakında layık olduğu yeri alacaktır inşAllah ülkemiz ve Kocaalimizde herşey Çok İYİ olacak.

SADETTİN
SADETTİN @Yaşar Hamza - 2 hafta Önce

Teşekkür ederim Yaşar abim
KOCAALİ İYİ olsun bizler de elimizden geleni yapacağız emsalsiz güzelliklerimizi daha çok insan bilsin diye çalışacağız

Sevgı uy
Sevgı uy - 2 hafta Önce

Elıne yuregıne saglık abı..Bızler Kocaalı çocuklarıyız hernekadar ınsanlar bırbırkerının kuyusunu kazsa da bız buralıyız burayı terketmıyoruz bı okadar sevenımız sevmeyenımız de var kocaalımızde tek sorun bırlık olamamak beledıye ve bızler bırlık olma vaktı yoksa dedıgın gıbı ılerı deılde gerıye gıdıyoruz..herkes elını vıjdanına koysun oyle guzel yerde yasıyoruz kı kıymet bılemıyoruz..bızım karasu ve buyuk sehırden eksıgımız farkımız ne bence fazlamız bıle var ... ama dedıgım gıbı bırlık olmak şart baska turlu mumkun deıl herkes elını taşın altına koysun.

SADETTİN
SADETTİN @Sevgı uy - 2 hafta Önce

Teşekkür ediyorum Sevgi
Terk etsekte dirimiz gelmezse ölümüz gelecek
Seçime 4,5 sene var biz kimseye savaş açmıyoruz kim KOCAALİ için bişi yapacaksa onunla birlikteyiz her zaman
KOCAALİ nin fazlalıklarını ön plana çıkarıp hep birlikte büyüteceğiz cennet ilçemizi

nurdan sarımehmetoğlu
nurdan sarımehmetoğlu - 2 hafta Önce

Iyi ki de tilki gibi dönüp dolasip kürçü dükkaınana dönmussun kocaalinin ileri gitmesi için caba gosteren kisi sayisi üc parmagi gecmez yüregine saglik dayıcım yolun açik olsun soz konusu kocaaliyse gerisi tefarruat

SADETTİN
SADETTİN @nurdan sarımehmetoğlu - 2 hafta Önce

Teşekkürler güzel yeğenim çocukların daha güzel KOCAALİ de yetişecek daha iyi eğitim alacak SAMEK kurslarımıza bekleriz senide

Gokhan ekrem
Gokhan ekrem - 2 hafta Önce

İnşAllah dediğin gibi olur ağzına sağlık sadece Kocaali geriye gitmiyor ayrıca nüfusta geriye gidiyor

SADETTİN
SADETTİN @Gokhan ekrem - 2 hafta Önce

Kardeşim asıl amaç zaten bu KOCAALİ nin göç alan bi ilçe haline gelecek senide burda görmek istiyorum zamanı gelince

Yusuf sarı
Yusuf sarı - 2 hafta Önce

Belediye baskani oncelikle hertur den esnafı toplayim gelen musteriniz insanin kaz olmadini birsefer yolunur ondan sonraki alis verislerin de hatda usta intiyacini bile duzce karasu ist yiyeceni alip gelmez insanlar lahmacun cuya gidiyon elinde süpürge hemen hamura el atiyor daha gidermisin oraya emmek alacan bayatini veriyor elimde sabahdan kalma ekmek var dedin alinir taze deyip batat verirse ferizliden ekmek alirsin ti ban matorlari oyle daha nedeyimki esnafa birifik versinki kucuk esnaf olsun yiks bim 101 olur ve gerileriz disardan gelenlerin kaz olmadini bilmeli esnaf saygilarimla.

SADETTİN
SADETTİN @Yusuf sarı - 2 hafta Önce

Yusuf abim
Senin analizlerin değerli benim için istanbul dan gelip farkı gören insanlar sizlersiniz kabul etmek lazım maalesef ki esnafımız içinde var dediğin profilde insanlar belliki sen tırpan motorundan da ekmek tende kazık yemişsin bunları ifşa etmek te benim sana borcum olsun
Ama küsme lütfen KOCAALİ mize

Muazzez emen
Muazzez emen - 2 hafta Önce

Koca yürekli adam sadettin vurgunun değerli sözleri inanıyorum ki bir çok insana ışık tutacak...Yüreğine ve Aklına sağlık

Jackie Murat
Jackie Murat - 2 hafta Önce

Dostum senin ne kadar muhteşem insan olduğunu biliyorum, çalışkan zeki, ama maalesef bu yazınını şimdiki gençlik anlamaz onlar başka dünyada sanal alemde. Kalemine yüreğine gönlüne sağlık..

SADETTİN
SADETTİN @Jackie Murat - 2 hafta Önce

Abim teşekkür ederim
Ümidimiz gençler bizim yinede kaybetmek kolay onları ama bizler zor olanı seçip kazanmaya çalışacağız

Yaşar Karadaş
Yaşar Karadaş - 2 hafta Önce

Güzelim Kocaali herşey var eksiksiz yaratmış Rabbim denizi var dağı taşı havası güzel demek ki yönetici problemi yaşıyor Sadettin dayı kim getirdi bu duruma Kocaaliyi kaç senedir brn kendimi bildim bileli Kocaali aynı kim getirdi bu duruma Kocaaliyi

SADETTİN
SADETTİN @Yaşar Karadaş - 2 hafta Önce

Basiretsiz yöneticiler,onlara oy verenler mülki amirlerinden tut esnafına kadar üniversite ye karşı çıkan turizm bölgesinden çıktığımıza sevinen bunu avantaj gören başkanlarımız var bizim burda
Eksik bile yazdığın güzel ilçemin dayıcığım


banner7

banner6