BARO BAŞKANI KAZAN'DAN EĞİTİM SİSTEMİNE ELEŞTİRİ

Stajyer avukatların ruhsat töreninde konuşan Baro Başkanı Kazan, yeni lise giriş sistemini eleştirerek, “Oysa bugün nitelikli ve niteliksiz okullar diye ayrımın yapıldığı bir süreci yaşıyoruz” dedi

BARO BAŞKANI KAZAN'DAN EĞİTİM SİSTEMİNE ELEŞTİRİ

Sakarya Barosu stajyer avukatlarından Tuğba Çankaya, Serhan Başaran, Mustafa Güngören ve Oğuzhan Daldal, Baro Konferans Salonu’nda düzenlenen törende ruhsatlarını alarak avukatlık mesleğine başladılar. Baro yöneticileri ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı törende konuşan Baro Başkanı Zafer Kazan, yaptığı konuşmada Ankara Barosu’na kayıtlı meslektaşının Tekirdağ Cezaevi’nde işkence gördüğünü iddia etti. Hukukun olmadığı düzenin kaos olduğuna değinen Başkan Kazan, “Devlet karakolda, adliyede veya cezaevinde işkence yapamaz. Tekirdağ Cezaevinde bir meslektaşımız kolu kırılarak işkenceye maruz kaldı. Bu vesile ile işkenceye maruz kalan, kolu kırılan meslektaşımıza sahip çıktığımızı ve adil yargılanma hakkını sonuna kadar savunacağımızı ifade etmek isterim” dedi.
SİSTEM ELEŞTİRİSİ
Başkan Kazan yeni eğitim sistemini de eleştirerek, “Biz anne babaların en büyük isteğidir çocuklarının en iyi okullarda okuması. Oysa bugün nitelikli ve niteliksiz okullar diye ayrımın yapıldığı bir süreci yaşıyoruz. Evet biz eğitimci değiliz ama bir hukukçu olarak iyi biliriz ki fırsat eşitliği hukukun temel prensiplerindendir. Peki şimdi soruyorum, fırsat eşitliği içinde mi okuyacak çocuklarımız veya en yakındaki okula gidiyor olmak fırsat eşitliği midir? En yakındaki okul bir imam hatip okulu ise ve aileler oraya vermek istemiyorsa çocuklarını veya tam tersi çocuğunu imam hatip okuluna göndermek istiyor da gönderemiyorsa bu bir fırsat eşitliği olacak mıdır? Çocuklarımızın gelecekte hangi mesleğe sahip olacaklarını bizler mi belirleyeceğiz yoksa en yakınımızda ki okulun durumu mu belirleyecek? Zenginin çocuğu için söz yok, yine en iyi okullarda okuyacak onlar fakat maddi imkansızlıklar içinde olan vatandaşlar hangi okulda hangi sınav açıldı diyerek bu sınavların peşinde mi koşacak? Hani devlet herkese eşit ve adil davranırdı?” dedi. diyerek yeni eğitim sistemi için eleştirilerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE