Boksun yeni yıldızı Ece Asude'nin hedefi büyük!

14 yaşında boks sporuna başlayan, 2 yılda Sakarya tarihinde bir ilke imza atarak Avrupa şampiyonu olan Ece Asude Ediz başarı öyküsünü ve hedeflerini Yenihaber’e anlattı. 

Boksun yeni yıldızı Ece Asude'nin hedefi büyük!

BABAMIN SAYESİNDE
 BOKSA BAŞLADIM

Avrupa şampiyonu olarak tarih yazan milli boksör Ece Asude Ediz, kapılarını Yenihaber’e açtı. 14 yaşında boks sporuna başlayan ve 2 yılda Avrupa şampiyonluğu hedefine ulaşan Ece  Asude Ediz boksa başlama hikayesini şu ifadelerle anlattı: “16 yaşımdayım ve boksa 2 sene önce babamın tavsiyesi ile başladım. İlk başlarda bilinçli olarak değil tamamen babamın tavsiyesi ile bu sporu yapıyordum. Hocam Muhammet Ali Keskin’in fikirleri ve destekleriyle buraya kadar geldim.” 

SAKARYA’DA BOKS
SPORUNA İLGİ DÜŞÜK

Sakarya’da boks sporuna ilginin bir hayli düşük olduğunu dile getiren Ece Asude Ediz, “Sakarya’nın boksa bakış açısı yeterli düzeyde değil. Çocukların özellikle de kız çocuklarının boksa olan ilgisinin daha çok olmasını beklerdim. Hedef koyup başarılı olmalarını isterdim. Maçlarımızı daha çok seyircinin izlemesi ve desteklerini sunması benim için önemli bir detay. İzlenme ve destek oranı artarsa daha da başarılı olacağımı inanıyorum” dedi. 

2019 BENİM İÇİN
ALTIN BİR YIL 

2019 yılında spor kariyerinin en önemli başarılarına imza atan Ece Asude Ediz, “Bu sene önce Türkiye şampiyonluğu yaşadım. İstanbul’da yapılan şampiyonada Türkiye şampiyonluğunu elde ettim. Ardından Romanya’da yapılan Avrupa Şampiyonasında ülkemizi ve şehrimizi gururlandırarak altın madalyayı kazandım. Benim için altın sene oldu diye bilirim” şeklinde konuştu. 

ÖNCE DÜNYA SONRA 
OLİMPİYAT MADALYASI

Avrupa Şampiyonluğunun ardından yeni hedeflerini anlatan milli boksör, “Uzun vadeli hedefim olimpiyatlarda dövüşüp altın madalyayı kazanmak. Öncesinde ise dünya şampiyonluğunu kazanmak istiyorum. İnşallah 2024 yılında olimpiyatlarda olurum ve ülkeme altın madalya ile dönerim” dedi. 

GENÇLERİMİZİ BOKS 
YAPMAYA BEKLİYORUZ 

Gençleri boks sporunu yapmaya davet eden Ece Asude Ediz, “Gençlerimizi boksa davet ediyorum. Ailelerimiz çocuklarını bu spora yönlendirsinler ve yanlarında olsunlar. Özellikle kız çocukları için ‘Bu sporu yapamaz’ düşüncesine kapılmasınlar. Sakarya’da boks camiasının büyümesi istiyorum. İnşallah ilerleyen yıllarda bunu görürüz’’ dedi.

 
 ‘Sakarya tarihinde bir ilki başardık’

Milli Takım Antrenörü Muhammed Ali Keskin, Ece Asude Ediz’in tarihi başarısında ve 2 yılda Avrupa şampiyonu olmasında büyük emekleri bulunuyor. Söz şimdi Muhammed Ali Keskin’de…

ECE İÇİN İLK GELDİĞİNDE 
ŞAMPİYON YAPARIM DEDİM 

“Ece’yi babası ilk getirdiği zaman dedim ki ben Ece’yi Avrupa şampiyonu yaparım. Ve dediğim de gerçek oldu Avrupa şampiyonluğunu elde ettik. Kısa süre içerisinde 2 yıl içinde bunu başardık. Normal bir sporcunun bu seviyeye gelebilmesi için en az 6 ila 7 sene gerekli. 2019’da hem Avrupa hem de Türkiye şampiyonluğuna ulaştık. Seneye gençler kategorisinde olacağız hedefimiz Avrupa ve Dünya şampiyonluğu.” 

AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU 
SAKARYA TARİHİNDE İLK

 “Sakarya’nın boks tarihinde Ece bir ilke imza atarak Avrupa şampiyonu oldu. Sakarya’da boks sporunda bu başarıları elde eden olmadı. Daha fazla önemsenmesi ve değer görmesi gerekiyor. Kimsenin haberi olmadı duyulmadı bile Sakarya’da. Ailelerin ve okulların bilinçlenmesi ve bilgi alması için kapım her zaman açık bekliyorum. Ece gibi sporcularımız var. Sabah 9’dan akşam 9’a kadar çalışmalara devam ediyoruz. Bu sene iki sporcu ile katıldık iki sporcumuzda final oynadı.” 

AİLELERİ VE GENÇLERİ BOKS 
SALONUMUZA BEKLİYORUZ  

“Boks diğer spor dallarından bilinenin aksine daha az tehlikeli bir spor. O konuda ben hep buradayım. Ailelerimizi bilinçlendirmeye çalışıyorum. Gelsinler ve bu sporu görsünler. Sadece basketbol ve futbol yok. Boksta çok önemli ve daha az tehlikeli bir spor. Ece Avrupa şampiyonu oldu ama kimsenin dikkatini çekmedi. Bu sporun ve böyle değerlerimizin tanıtımını daha çok yapmalıyız. Biz ilgi beklerdik ve hala da bekliyoruz. Başarılarımız kolay kazanılmadı. Esas cevherler boksta. Herkesi boksa bekliyoruz kaskımız, eldivenimiz, hakemlerimiz, sağlık ekibimiz ve bilinçli antrenörlerimiz ile en güvenli sporlardan biri bokstur. O bakımdan ilk önce boksa uğramalılar. Bizim işimiz şampiyon yetiştirmek.”

KISITLI İMKANLARLA BÜYÜK İŞLER BAŞARDIK

“En büyük destekçimiz Gençlik ve İl spor Müdürlüğü, onların sağladığı destek ile başarılı olmaya çalışıyoruz. Müsabakalarımız da bile müdürlerimiz bizi yalnız bırakmıyorlar sağ olsunlar. Biz maçlarımıza Belediye Başkanlarımızı, Milletvekillerimizi de bekliyoruz. Onların gelmesi ailelerin ilgisini de arttırıyor. Mesela biz sayın Cumhurbaşkanımız ile fotoğraf çekilemedik ama en azından Milletvekillerimiz ile bir resmimiz olsun isterdik. Boks’un yanında olmalarını istiyoruz. Ayrıca Adapazarı Belediye Başkanımız Mutlu Işıksu destek sözünü verdi. Kendisine ve Adapazarı Belediyesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum.  Şehrimizde ilgi ve destek bekliyoruz.” 

Sakarya Yenihaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort