DAĞ BİSİKLETİ NEFESLERİ KESTİ

Uluslararası Dağ Bisikleti Şampiyonası MTB Cup ve Maraton Serisi heyecanı Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde yaşandı. Şampiyona’nın startını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu verdi. Yarışlar sonunda dereceye girenlere madalyaları verildi.

DAĞ BİSİKLETİ NEFESLERİ KESTİ

Sakarya dev bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Uluslararası Dağ Bisikleti Şampiyonası MTB Cup ve Maraton Serisi’nde büyük heyecan yaşandı. Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde yapılan şampiyonaya 30 ülkeden 150 sporcu katıldı. Şampiyonun startını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptı. Damalı bayrağı sallayan Kasapoğlu, elit kadınlar yarışını başlattı. 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra şampiyonaya Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AKP Milletvekilleri Kenan Sofuoğlu ve Çiğdem Erdoğan Atabek, AKP İl Başkanı Fevzi Kılıç, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, ASKF Başkanı Yaşar Zımba, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, belediye başkanları, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.   Serkan ÖZAY


Yarışlarda Elit erkekler C1 kategorisinde Uluslar arası Dağ Bisikleti Kupasını Rus bisikletçi Timofei İvanov birinciliği elde ederken, son iki senenin şampiyonu Büyükşehir Belediyespor sporcusu Anton Sintsov ise bronz madalya kazandı. Şampiyon İvanov’a kupasını Vali İrfan Balkanlıoğlu verdi.  Genç Erkekler kategorisinde ödül Salcano Sakarya Büyükşehir Belediyespor Bisiklet Takımı sporcusu Halil İbrahim Doğan’ın oldu. Genç Erkeklerde üçüncülüğü ise Okan Aydoğan elde etti. Genç Kadınlar kategorisinde ise şampiyon Azize Bekar oldu.


‘Bisiklet sporcuları yetiştirmeliyiz’

Yarışın başlamasının ardından tesisi inceleyen Bakan Kasapoğlu, yaptığı açıklamada, Ayçiçeği Bisiklet Vadisi'nin Türk sporuna hayırlı olması temennisinde bulundu. 
Vadinin bisikletin yaygınlaşması adına güzel bir imkan olduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, katkıları ve yatırımlar dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'na teşekkür etti.

Bisiklet yatırımlarının ülkenin diğer bölgelerinde de yaygınlaşmasını arzu ettiklerini dile getiren Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şunları kaydetti: ”Hem organizasyonlara ev sahipliği yapma hem de halkımızın bisikleti kullanma noktasında bu tür yatırımlar gerçekten önemli. Bisiklet de tabii ki sportif anlamda çok güzel bir aktivite. Hayatımızın bir parçası olduğunda sportif bir katkı hem de uluslararası anlamda da yarışlar itibarıyla sportif bir organizasyon. Rekabeti artırmak için bisiklet sporcuları yetiştirmemiz gerekiyor. Bu sporcuların yetişeceği yerler de Ayçiçeği Bisiklet Vadisi gibi vadiler. Umarım bu tür vadileri artırma şansımız olur." 

Bakan Kasapoğlu, yarışların, 2020 yılında Sakarya'da gerçekleştirilecek Dağ Bisikleti Maratonu Dünya Şampiyonası'na bir prova niteliği taşıdığına işaret ederek, "Sakarya'nın bu ev sahipliğini en güzel şekilde yapacağını bugünkü organizasyon gösteriyor. Şimdiden ben 2020'deki organizasyon için de başarı dileklerimi iletmek istiyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE