‘Engeliniz ne olursa olsun spor yapmanıza engel yok’

Sakarya Ampute Engelliler Spor Kulübü kapılarını Yenihaber’e açtı.

‘Engeliniz ne olursa  olsun spor yapmanıza engel yok’

2015 yılında Sinan Panta başkanlığında kurulan Sakarya Ampute Engelliler Spor Kulübü, beş yıldır birçok sorunla karşılaşmasına rağmen engelli bireylerin Sakarya’da spor yapabilmesine imkan sağlıyor. Spor Müdürümüz Erdem Yıldırım, Sakarya Atatürk Stadı’nda Sakarya Ampute Engelliler Spor Kulübü Başkanı Sinan Panta, kulüp sporcuları Kayalak ve Yunus Dilek’le keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

BU İŞİN İÇİNE GİRDİKTEN SONRA ENGELLİLERİN FARKINA VARDIM

2015 yılında kulübü kuran ve 50 sporcuya sahip olan Başkan Sinan Panta, bu işin içine girdikten sonra engellilerin farkına vardığını söyledi. Panta, “Ben yıllarca futbol oynadım. Ama bu işe girdikten sonra engelli olayının farkını vardım. O zamana kadar bilmiyordum. Ailede yok, orda yok burada yok, olmayınca farkına varamıyorsun. Kulüp kurduktan sonra öyle evlere gittim ki engelli olan insanlar beşinci katta yaşıyor. Öyle yerlere gidiyoruz ki ben çıkabiliyorum ama engelli vatandaşımız nasıl çıkacak. Engellilere uygun hiçbir şey yok. Engellilere indirim var diyorlar, engellilere hiçbir indirim yok kardeşim. Mesele müsabakalara gidiyoruz. Otelle anlaşabilirsek onların inisiyatifi doğrultusunda engelliye indirim alabiliyoruz” dedi.

EN BÜYÜK SORUNLARIMIZIN BAŞINDA ULAŞIM ARACI GELİYOR

Kulüp olarak en büyük sorunlarının araç olduğunun altını çizen Başkan Sinan Panta, “Tesis sorunumuz yok. Ticaret Lisesi’nde oynayabiliyoruz. Orda olmazsa Gençlik Spor İl Müdürlüğü başka yerde de oynatabilir. Stadın altına yeni yer yaptık. Valimize çok teşekkür ediyoruz. Orda sorun yok. Bizim sorunumuz hatta bütün kulüplerin en büyük sorunu otobüs. Sakarya Büyükşehir Belediyesi bütün kulüplere sahip çıkmalı. 30 kişilik otobüs. Sakarya Ampute’de faydalanır, Türkiye Şampiyonalarına giden kulüplerimizde faydalanır. Malzemeyle ilgili derdi olanlar bu ligde olmasın. Derdimiz araç. En büyük sıkıntımız araç sıkıntısı. Geçen sene 1 Milyon 200 bin TL’lik malzeme ihalesi yapıldı. Bana vermediler. ASKF 20 kulüp demiş biz almadık. ASKF Başkanı en son kulübü kapat ne uğraşıyorsun hiç gerek yok dedi! Bu sorunların yanı sıra yanında ilimize engelli spor tesisi yapılabilir. Engelli yürüme alanı, çimi ne bileyim her şeyiyle engelliye uygun bir tesis yapılabilir. Böyle bir tesis yapılırsa engelli bireylerimize müthiş bir hizmet verilmiş olur” dedi.   

ONLAR MUTLU OLUNCA BENDE MUTLU OLUYORUM

5 yıllık süreçte büyük zorluklar yaşadıklarını söyleyen Panta, bu zorluklara rağmen “Sahaya çıkınca onlar mutlu olunca bende mutlu oluyorum” ifadesiyle mutluluğunu dile getirdi. Panta, “5 yıl oldu işimiz hiç kolay değil. Zorluklar ile uğraşıyoruz. Yıllık maliyetimiz en az 100 bin TL. Fatih Çelikel 5 yıl bize kucak açtı. Ne yaptı? Yüzme havuzunu verdi. Para vermedi ama sevgisini verdi bize. Bir şeye ihtiyacınız var mı dedi. Dedik 20 çanta, bir saaat sonra çantalar geldi. 30 top istedik hemen geldi. İmkanlarım bu kadar dedi. Sakarya’da bütün oda başkanları Allah razı olsun hepsi bize yardım ediyor” şeklinde konuştu.

ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM

Her engelli bireyin spor yapabileceğini söyleyen Panta, “Engeliniz ne olursa olsun spor yapmanıza engel yok. Aslı kızımızın iki kolu yok çıkıp yüzüyor ve Dünya Şampiyonu oluyor. Ülkemizin guru oldu. Olay şampiyon olmak değil. Ampute Milli Takımı şampiyon oldu. Bitti, hep onla mı yaşayacağız. Onlara güzel bir anı kaldı. Bizim amacımız her engelli bireyimizin spor yapabilmesi. Aslında engelli olan bizleriz. Çünkü onlara engelleri biz yapıyoruz. Sen yapamazsın diyerek onları küstürüyoruz. Daha iyi imkanlar sağlayamayarak, spor tesis yapamayarak o engeli biz koyuyoruz. Onlara sorun çıkartıyoruz. Ailelerden ricam engelli bireylerimizi spora teşvik edelim. Biz kulüp olarak onlar için varız” şeklinde konuştu.

‘ENGELLİ SPORCULAR OLARAK BİZ TALEP EDİLEN OLMAK İSTİYORUZ’

Yunus Dilek, Sakarya Ampute Engelliler Spor Kulübü’nde atıcılık ve aynı zaman futbol branşında spor yapıyor. Engellilerin spor yapabilme yeteneklerinin yok edilmesini eleştiren Dilek, “Atıcılık lisansım var. Ampute futbol takımındayım. Bağlama çalmayı öğreniyorum. Bu zamana kadar bana yapamazsın dediler. Ailem de başta olmak üzere. Onları suçlamak adına söylemiyorum. Keşke küçükken daha fazla destek olsalardı daha farklı yerlerde olabilirdim. Sakarya’da engelli ailelerine seslenmek istiyorum. Sadece engelli maaşını alıp, çocuğa yemeğini hazırlamakla engelli velisi olunmuyor. Eğer bir şeye yatkınlığı varsa o çocuk dışlanmamalı. Teşvik edilmesi gerekiyor. Durumu olup yapamayan ailelerin yanlış yolda olduğunu söyleyebilirim. Belki masa tenisinde, belki futbolda belki satrançta çok yetenekli bireylerimiz var. Yaşı fark etmez. Her engelli spor yapabilmeli. Gerçekten aileler sen yapamazsın diyerek engellilere ön yargılı olmasınlar. Çünkü yapan var, yapıyoruz. Tek isteğimiz moral ve destek” dedi.

“Herkes engelli adayıdır diyorlar tabi bu klişe laf oldu. Ben kimseden yardım talep etmiyorum. İhtiyacım oluyor ama gidip birinden yardım istemek biraz gurur kırıcı oluyor. Bize değer veriyorlarmış gibi gözüküp aslında bize zarar veriyorlar. Biz aslında talep edilen olmak istiyoruz. Biz aranmak istiyoruz, aramak değil! Biz hak yemek istemiyoruz, eşitlik istiyoruz.  Engelli derneklerine bakıyoruz. 100 tane dernek var. Neden birlik olunmuyor. Bir çatı altında toplanılmıyor. Birlikte olunursa, engellilerin sorunları daha kolay aşılacaktır. Son 5 yıla baktığımızda engellilere olan saygı biraz daha arttı. Ancak bu yeterli seviyede. Her alanda engellilerinde bir şeyler yapabildiğini, gerçek anlamda hissetmelerini istiyoruz. Umarım bundan sonraki yıllarda engelli-engelsiz kavramı daha iyi ve somut bir noktaya gelir.”

‘GÖREMEYEBİLİR, KONUŞAMAYABİLİR, YÜRÜYEMEYEBİLİRSİNİZ AMA BU DURUM SPOR YAPMANIZA ENGEL DEĞİL”

Sakarya Ampute Futbol Takımı’nın en tecrübeli ismi olan Kenan Kayalak bu sezon hem futbol oynayacak hem de antrenörlük yapacak. Kayalak, “Çocukluğumda trafik kazası geçirdim ve bir ayağımı kaybettim. İki yönlü bir hayat yaşadım. Engelli hayatım başlayınca farklı bakış açısı da başladı tabi. Sinan Panta başkanımızın kurduğu Ampute Spor Kulübü’ne engelli arkadaşlarımızı spora teşvik ediyoruz. Spora yatkın olanları onların da engelsizler gibi spor yapabildiğinin güvenini vermeye çalışıyoruz” dedi.

Engelli bireylere bakış açısının değişmesi gerektiğini söyleyen Kayalak, “Engelliye acıtasyon duyguları içinde bakılıyor. O insanı en çok yaralayan bir şey. Sen bir işe yaramayan engelli bir insansın demek karşındakinin onurunu kırıyor. 3 tane milli takıma giden genç milli sporcularımız var. Engelli olmadan öncede futbol, basketbol oynuyordum. Oğuz Çetin sınıf arkadaşımdı. Onlar engelli olmadığı için çok daha üst düzey yerlere geldiler. Ama biz engelli olunca aradaki fark ortaya çıktı” şeklinde konuştu. 

Ebgelli ailelerine ve engeli olan bireylere seslenen Kayalak, “Engelli kardeşlerimizin kendi kabuğuna çekilmemesi ve hangi spora yatkınsa onu yapmalarını istiyoruz. Sakarya’da özellikle engelli sporu olarak çok gerideyiz. Mesela Sinan Panta bu kulübü kurmasaydı Sakarya’da Ampute futbolundan kimsenin haberi yoktu. Engelliye bakış açısını değiştirmeliyiz. Onları spora ya da farklı sosyal alanlara kazandırmalıyız. Desteklemeliyiz. Sakarya’da spor merkezi yok engelliye. Sinan Panta uğraşmasaydı bizim yerimizde yoktu. Önemli olan budan sonra gelecek olan engelli gençlerimizin spor yapabileceklerini görmeli. Tek amacımız bu. Engelli kardeşlerimiz evlerine hapsedilmesin, onlarında spor yapabildiğini herkes görmeli. Ben yapıyorum, Yunus yapıyor. Sporu herkes yapabilir. Göremeyebilir, konuşamayabilir, yürüyemeyebilirsiniz ama bu durum spor yapmanıza engel değil” dedi.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER