"Hedeflerimiz örtüştüğü için Sapanca’yı seçtim"

Sapanca Gençlikspor’un yeni antrenörü Ahmet Seçgin, kapılarını Yenihaber’e açtı. Seçgin, Sapanca’yı tercih etme sebebini şu ifadelerle özetledi: “Yönetimin ve benim planlarımız örtüştüğü için buradayım” dedi.  

"Hedeflerimiz örtüştüğü için Sapanca’yı seçtim"

Sakarya Süper Amatör Lig B Grubu temsilcilerinden Sapanca Gençlikspor’un yeni antrenörü Ahmet Seçgin, Sapanca muhabarimiz Özge Bozkurt’un sorularını yanıtladı. Sakaryaspor başta olmak üzere bir çok profesyonel takımda görev yapan tecrübeli teknik adam Ahmet Seçgin Sapanca Gençlikspor’la bu sezon şampiyonluk hedefine ulaşmgak istiyor. Şimdi söz Ahmet Seçgin’de… 


Hocam öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kariyerinizden bahseder misiniz?

1970 Sakarya doğumluyum. Futbola Sakaryaspor altyapısında başlayıp altyapısında top oynadıktan sonra, 2010’da antrenörlük kursuna gittim. Akabinde Sakaryaspor altyapısında göreve başladım. 2003 yılında Sadi Tekelioğlu hocamızın ayrılmasının ardından Şaban Yıldırım ile takımın başına geçip takımı Süper Lige çıkardık. Bundan sonrasında profesyonel antrenörlük kariyerim daha hızlı ilerlemeye başladı. Sakaryaspor, Samsunspor, Eskişehirspor, Gaziantepspor, İstanbulspor, Mardinspor olmak üzere PTT 1. Lig takımlarında Amedspor ve Kocaelispor’la birlikte 2.Lig takımlarında çalıştım. Şimdi yolumuz Sapanca ile kesişti. Şu anda burada teknik sorumlu olarak görevime devam ediyorum.

Kısa vadede bu sezon için ne planlarınız var?

Sadece benim planım yok, yönetimin planı ile benim planım örtüştüğü için zaten buradayım. Onların da hedefi önce bir üst lige daha sonra tekrar bir üst lige çıkmak olduğu için ben de bunun peşinde koşan bir teknik adamdım. Planlarımız örtüştü. Ve benim de planım şu anda bu takımımızı, Sapancaspor’u önce BAL Ligi’ne daha sonra da profesyonel lige nasıl çıkarabiliriz bunun planlaması üzerinde devamlı istişare yapıyoruz kendi aramızda. 

Şu anki mevcut kadro hakkında bize neler söylersiniz?

Şu anki mevcut kadronun bir kısmını şifahen tanıyordum. Bir kısmı ile ilgili de duyumlarım vardı. Daha önce tanıştığım, takip ettiğim oyuncular da vardı. Şu an hepsinden çok memnunum. Birkaç tane daha eksik oyuncumuz var. Bunlar da tamamlandıktan sonra ligi iyi bir şekilde kapatacağımızı düşünüyorum. 

Transfer takviyesi düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız hangi mevkiilere?

Transfer takviyesi düşünüyoruz. En az 4 kişi, 5-6’da olabilir ama en az 4 kişi şart. Mevkiiselden daha ziyade sayısal olarak düşünüyoruz. Şu an mevkiye göre hepsi yeterince iyi.

Lig’de hangi takımların Sapnaca’yı zorlayacağını düşünüyorsunuz?

Sadece ben değil kamuoyu da bu şekilde düşünüyor. Sapancaspor ile birlikte Erenlerspor ve Karasuspor play-off’a göz kırpıyor gibi gözüküyor. Ama işlerin nasıl gideceği belli olmaz. Sonuçta play-off başka bir format. Arada süpriz takım çıkar mı bilmiyorum ama bu üç takım sezon başındaki bu hedeflerine devam ederlerse, bu üç takımdan ikisi ipi göğüsleyecek gibi gözüküyor. 

Haftada kaç gün antrenman yapıyorsunuz?

Maçın cumartesi ve pazar olmasına göre değişiyor. Ama minimum beş gün antrenman yapıyoruz.

Kendinizi nasıl bir teknik adam olarak tanımlarsınız?

Bu zor bir soru. Bu soruya aslında benimle çalışanlar daha iyi cevap verir. Ben sadece şunu söyleyebilirim, çok çalıştığımı düşünüyorum. 

Oyuncu seçimlerinin neye göre belirliyorsunuz?

Oyuncularımız ilk söyledigim şeyi şuydu; hafta içi antrenmanlar esastır. Hafta içi antrenmanlara göre pozisyon alıyoruz.

Futbol felsefeniz etkileyen hocalar veya takımlar var mı?

İlk çalıştığım teknik direktör Şaban Yıldırım ile zaten çocukluk arkadaşıyız. Yaklaşık 6-7 sezon beraber çalıştık. En çok etkilendiğim insanlardan birisi o dur. 

Takımınız 3-0 gerideyken yapacağınız ilk hamle ne olur?

Oyuncu değişikliğinden daha ziyade saha içerisinde pozisyon değişikliği olabilir. Oyuncu hemen kaybetmektense, oyuncuya 5-10 dakika içerisinde kendisini revize etmesi için fırsat verilebilir. 

Antrenmanlarınızı ve oyun planınızı seçerken oyuncuya göre mi yoksa belirli bir oyun anlayışına göre mi seçersiniz? 

Belirli bir oyun anlayışına göre seçmek doğru gibi gözüküyor. Ama futbolcu da bunu desteklerse. Desteklemezse eğer hemen tekrar bir kontrol etmek lazım bunu toparlayabilirsiniz. Yani sistem değişikliği olabilir. Israrcı olmamak lazım.

Futbola yeni başlayan gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Şu anda günümüzün futbolunda birinci öğe çok çalışmak. Çok çalışmalarını ve kendilerini geliştirmelerini tavsiye ediyorum. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 16:19
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER