Malik Beyleroğlu'nun film gibi hikayesi... 

SUBÜ'de görev yapan Prof. Dr. Malik Beyleroğlu, bundan 24 yıl önce 3 Ağustos'ta Türkiye'ye olimpiyat tarihinde boks branşında en büyük başarıyı kazandırmıştı. Efsane boksörün film gibi hikayesi...

Malik Beyleroğlu'nun film gibi hikayesi... 

sakaryayenihaber.com -
1970 yılında Azerbaycan'da doğan Malik Beyleroğlu, Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılmasının ardından Türkiye'ye gelerek Türk vatandaşlığı aldı. 
Soyvetler Milli Takımında başarılar kazandığı boks sporuna devam eden Beyleroğlu, ABD'nin Atlanta kentinde düzenlenen 1996 Yaz Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil etti. 
Yaşadığı yer 'Sakarya' olarak kayıtlı olan Beyleroğlu, 71 kiloda yarı finalde Cezayir'den Mohomed Bahari'yi yendi ve finale yükseldi. 
Olimpiyat tarihinde boks branşında Türkiye'nin en büyük zaferine imza atan Beyleroğlu, finalde Kübalı Ariel Hernández'e yenilerek gümüş madalyanın sahibi oldu. 
Beyleroğlu, bir yıl sonra katıldığı Akdeniz Oyunlarında da 75 kiloda bronz madalya aldı. 

ADAPAZARI'NIN YIKILIŞINI TEPEDEN İZLEDİ 
Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda akademik kariyerine başlayan Malik Beyleroğlu, 17 Ağustos 1999'da Gazi Üniversitesi'nde doktoraya başlayacağı için Ankara'ya taşınacaktı.  O gece saatlerinde ailesiyle birlikte Serdivan tepesine çıktı. 
Burada komşularıyla vedalaşarak piknik yapan Beyleroğlu ve beraberindekiler deprem anında şehrin yerle bir oluşunu izledi. 
Depremde Adapazarı'ndaki iki evi yıkılan Malik Beyleroğlu, geçinebilmek bir süre profesyonel boks yaptıktan sonra akademik kariyerine devam etti. 
Eski şampiyon şimdi Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'ne (SUBÜ) bağlı Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalında Profesör ünvanıyla kariyerine devam ediyor. 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2020, 14:50
banner3
YORUM EKLE