‘Önce şampiyonluk sonra krallık’

Süper Amatör Lig B Grubunda sezonun ilk yarısında 11 gol atan Sapanca Gençlikspor'un golcüsü Ömer Faruk Can, Sakarya Yenihaber Gazetesi'ne konuştu

‘Önce şampiyonluk sonra krallık’

Sapanca Gençlikspor’un 24 yaşındaki golcü oyuncusu Ömer Faruk Can, Özge Bozkurt’un sorularını yanıtladı. Ligin ilk yarısında 11 gol atan Ömer Faruk Can,  sezonu hem şampiyon hemde gol kralı olarak tamamlamak istediğini söyledi. 


Bize kendinden ve kariyerinden bahseder misin? 

1996 Elazığ Kavancılar doğumluyum. Arifiye’de yaşıyorum. Futbola Harmanlıkspor’da başladım alt yapım orası. Sonra Arifiyespor’da oynadım. Fazla futbol kariyerim yok. Şehir dışı takımlarda pek bulunmadım, genel olarak yakın çevre takımlarında bulundum. Arifiyespor’da başladığım futbol sezonumu inşallah Sapancaspor’da sonlandıracağım. Sapancaspor’da profesyonel olmayı hedefliyorum. 

İkinci yarıda da aynı performansı gösterip gol krallığını hedefliyor musun?

Amacım gol kralı olmak değil, öncelikli amacım Sapancaspor BAL Ligi’ne taşımaktır. Tabi bunun yanında gol kralı da olursam kariyerim için iyi olur. Anlatılabilecek bir anım olur. İnşallah bu performansım devam edecek.

Yeni hocanız hakkında bize neler söylersin nasıl bir teknik adam?

Açıkçası ben hocamızı isim olarak biliyordum ama daha önce hiç çalışmadım hocayla. Çalıştığım en iyi hocalardan bir tanesi. Biz amatör zihniyetli olabiliriz belki ama Sapancaspor’un hedefleri yüksek olduğu için bu hocayla anlaştı. Hocamız gerçekten çok başarılı bir hoca. Ben onu Liverpool teknik direktörü Jurgen Klopp’a benzetiyorum. Çok kariyerli bence. Çalıştığım en kariyerli hocalardan bir tanesi. Kendisinden çok şey öğreneceğimi düşünüyorum. 

Kaleciyle karşı karşıya kaldığın pozisyonlarda ne hissediyorsun, heyecanlanıyor musun?

Kaleciyle karşı karşıya kaldığım pozisyonlarda kaleciye bakıyorum, gol atmayı düşünüyorum sadece. Allah da yardım ediyor, bazı pozisyonlarda gol atıyorum. Stres ve heyecan durumu maça göre değişiyor. Skor 5-0, 6-0 olunca bu heyecan farklı oluyor, 0-0 olunca tabi biraz daha stresli oluyorum. 

Maçları çıkmadan önce yaptığın bir totemim var mı?

Sadece dua ederim.

Hangi takımlısın?

Ben Fenerbahçeliyim. 

Avrupa’da hangi takımın formasını giymek isterdin?

Avrupa’da Borussia Dortmund formasını giymek isterdim. 

1 milyon TL karşılığında futbol topuna bir daha değmemeyi kabul eder misin?

Kabul etmem çünkü futbol bir tutkudur. O tutku da ben de var. Kendimi bildim bileli futbol oynuyorum.

Takım arkadaşlarınla olan diyaloğunu nasıl?

Takım arkadaşlarımla diyaloğum harika. Hepsini çok seviyorum. Özellikle de Mustafa Temel ve Murat Yıldız ile çok daha iyi. İkisini de burada tanıdım ve kendilerini çok sevdim.

Takım gerideyken çabuk demoralize olur musun yoksa bu durum seni hırslandırır mı?

Bu sene takım skor olarak hiç geriye düşmedi. O yüzden bilemiyorum. Ama genel olarak bakarsak demoralize olurum. Öne geçtiğimiz zaman daha farklı oynarım. Geriye düştüğümüz zaman daha gergin, sinirli bir yapım ortaya çıkar. 

Futbola yeni başlayan gençlere tavsiyelerin nelerdir?

Futbola yeni başlayan gençlerin altyapı görmelerini isterim. Çünkü ben altyapı görmedim. Altyapı görseydim kendimi çok daha iyi yerlerde görürdüm. O yüzden altyapıya önem versinler. Bütün kötü alışkanlıklardan uzak durup, sadece futbola ve takım oyununa odaklansınlar. Ve pes etmeden çalışsınlar. 
 
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER