Yargı süreci bekleniyor

Hakem camiasında deprem etkisi yaratan soruşturmada 4 kişi tutuksuz yargılanacak. Merkez Hakem Kurulu, yaşanan olaylar hakkında sessizliğini korurken yargı sürecinin tamamlamasını bekliyor.

Yargı süreci bekleniyor

SERBEST KALDILAR
2010-2011 sezonunda hayali maçlar düzenledikleri, bir hakemi aynı gün ve aynı saatte iki maçta görevlendirdikleri, onlarca maçta görev aldırdıkları, iki kez karşılaşması gereken takımları defalarca karşılaşmış gibi göstererek TFF’yi zarara uğrattıkları iddiasıyla Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında nöbetçi mahkemeye çıkarılan İl Hakem Kurulu Başkanı Mehmet A, Başkanvekili Ethem K, Hakem Atama Sorumlusu Aydın G. ve kurul üyeleri Ercan Y. ile Tekin D. serbest bırakıldı. Mahkeme Ercan Y. dışındaki isimler için tutuksuz yargılama kararı verdi.
MHK BEKLEMEDE
Türk futbol tarihinin hakemlere yönelik en büyük operasyonu camiada deprem etkisi yarattı. Merkez Hakem Kurulu’ndan soruşturma hakkında herhangi bir açıklama gelmedi. Edinilen bilgilere göre İl Hakem Kurulu Başkanı Mehmet A., Hakemler Derneği Başkanı Oğuzhan Şenler ve Üst Klasman Hakemleri Ömer Faruk Yeşil ile Erkan Engin önceki akşam apar topar Sapanca’ya giderek Merkez Hakem Komitesi Bütçe Sorumlusu Sadettin Güler’le görüştü. Gece geç saatlere kadar yapılan toplantıda MHK’nin yargı sürecini bekleme kararı aldığı öğrenildi. Öte yandan İl Hakem Kurulu’nun istifa edip etmeyeceği merak konusu.

Sarvan’dan tepki

Hakemlere yönelik yapılan operasyonda eski MHK Başkanı Oğuz Sarva, MHK Başkanvekili Yüksel Okçuoğlu da ifade verdi. Oğuz Sarvan, Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği operasyon kapsamında ifade vermesinin basında yer alma şekline sert tepki gösterdi.Yazılı bir açıklama yapan Sarvan, şu ifadeleri kullandı:

İNCELEME YAPILDI
"MHK Başkanı olarak görev yaptığım 2010-2011 sezonunda, Hakem İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan amatör küme hakem bordrolarının sistematik kontrolü sırasında, Sakarya iline ait kayıtlarda bazı hatalar tespit edilmiştir. Bu hatalar neticesinde bazı maçların birkaç kez tekrarlandığı ve o maçlarda görev yapan hakem ve gözlemcilere fazla ücret ödendiği görülmüştür. Yapılan tespit MHK tarafından TFF Genel Sekreterliği’ne iletilmiş ve TFF tarafından bir müfettiş atanarak gerekli incelemeler yapılmıştır.”
BİLGİSAYAR HATASI
“İnceleme sonucunda, hataların bilgisayar kullanma becerisi eksikliğine dayalı olarak sehven yapıldığı anlaşılmış, 128 hakeme 7 bin 126 TL’lik yanlış ödeme yapıldığı tespit edilmiş, fazladan ödenen paralar ilgili kişilerden tahsil edilerek TFF hesabına yatırılmış, bilgisayara hatalı giriş yapan İl Hakem Kurulu üyesi görevinden istifa etmiştir. Bu olay nedeniyle 2013 yılında başlatılan soruşturma kapsamında 1 Ekim 2013 tarihinde ifade vermem istenmiştir.”
HABERLERE TEPKİ
“İfade olayı medyaya "Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği operasyon kapsamında, 2010- 2011 sezonuyla ilgili olarak ’nitelikli dolandırıcılık’, ’resmi evrakta sahtecilik’ ve ’rüşvet’ suçlamasıyla ifade verdi" şeklindeki ağır ithamlar içeren anlatım şekliyle yansımıştır. Aynı haber çerçevesinde, belgelerde 7 bin 126 TL olan yanlışlık 50 bin TL olarak ifade edilmiştir. Hukukun "kişileri itibarsızlaştırma aracı" olarak kullanılması ilk kez benim başıma gelmeyen, ulusça aşina olduğumuz bir uygulamadır. Zeka, beceri ve sağduyudan yoksun olarak hukuku bu amaçla kullananları ve buna alet olanları lanetliyorum.”
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER