Suç kimde

       Müslümanların (Kudüs meselesi gibi) konularda çuvallamasının en önemli sebebi kimin ne yapacağını bilmemesi veya üzerine düşen görevi yapmamasıdır. Şöyle ki:


1- Devlet başkanları asıl yapması gerekenleri yapmazken gizli kapaklı ilişkileri devam ettiriyorlar. Halka karşı ise sıradan bir kişinin söylediklerinden fazla bir şey söylemiyorlar ama iyi manipülasyon yapıyorlar. Hatta Müslüman olmayan bir ülke lideri bile onlardan daha etkili konuşabiliyor. Çünkü Müslüman ülkelerin liderlerinin ' önceden yedikleri hurmalar (maalesef) bir yerlerini tırmalıyor' (sözüm meclisten dışarı). Hâlbuki onların hemen bir Müslüman ülkeler zirvesi yapması ve ortak bir karar alması gerekirdi ve sorun en az 10 sene ileri atılırdı. E olmaz ki bunlar yapamaz dersen, o zaman orada durmayacaklar. Orada durmaya devam edenler ve destekleyenler büyük vebal altındadırlar.
 

2- Çoğu cemaat, tarikat ve toplum liderleri ise palyatif çözümlerden öte geçemiyorlar çünkü tek dertleri sayılarını artırmak, koltuklarını korumak ve ulufelerini almak. Aslında yapmaları gereken mensuplarını bilinçlendirmek, eleştirmeyi (özellikle kendini ve kendinden olanı) ve kula kul olmamayı öğretmektir.
 

3- Fenni ilimlerle uğraşanlar ise TV'leri mesken tutmuşlar, vıdı vıdı peşindeler. Fakat onların görevleri ülkelerinin tarım ve sanayisinin(özellikle savaş sanayisi) en üst düzeye çıkması için projeler üretmekti ki o malum ülkelere karşı elimiz güçlensin.

4- İslami ilimlerle uğraşanlar ve din görevlileri ise tevhit inancının bir gereği olarak vahdet (birlik) anlayışını topluma anlatmaları gerekirken ayrılıkları körüklüyorlar. Onlar mezhep, meşrep, tarikat ve cemaatlerin fikir ayrılıklarını öne çıkararak fitnenin sebebi olmamalılar. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşının birlik ruhuyla hareket edilmelidir.
 

5- Halk ise olanları dikkatle takip etmeli, seçtiklerine, desteklediklerine dikkat etmeli, sürü olmamalı, sürüye uymamalıdır. Geçici olarak elde edeceği şeylere kanmamalıdır.Görkemli, şatafatlı ve yaldızlı şeyler, köleleştirilmiş, tağutlara kul edilmiş ve çeşitli entrikalarla aldatılmış halk kitlelerinin gözünü kamaştırır. Böylece aklını ve kalbini bunların aldatıcı etkisinden kurtarıp da uçsuz bucaksız evrenin sahibinin uyarılarını düşünemez olur. Kandırılmış sıradan halk kitlelerine göre elan idareye sahip olan, doğru söz söyleyene (ayet ve hadislerden getirilen delillere rağmen) tercih edilir. Hakkın karşısına getirdikleri deliller ise aslında hiçbir kıymet-i harbiyesi olmayan dünyevi(geçici) şeylerdir.
 

Zorbaların, tağutların halk kitlelerinin aklını çelmesinde ve onları aşağılayarak bu durumu benimsetmesinde şaşılacak bir şey yok.
*Öncelikle zorbalar halk kitlelerini doğru bilgi edinme yollarından mahrum bırakırlar.
*Gerçekleri örtbas edip doğruları unutmalarını sağlarlar.
*Objektif söz, yazı ve sair kaynaklara izin vermezler.
*Bilinçlerini diledikleri gibi şartlandırırlar, öyle ki bir süre sonra ruhları bu yapay etkiyle biçimlenir, bundan sonra akıllarının çelinmesi kolaylaşır ve böylelikle onları yönlendirmek çok kolay olur. Ancak buna rağmen suç kimde, derseniz:

 

Kuşkusuz halk kitleleri dosdoğru yürümeyen, Allah'ın ipine sarılmayan, eşya ve olayları iman terazisiyle ölçmeyen kimseler yani yoldan çıkmış fasıklar olmasalar tağutlar, diktatörler bunu yapamazlar. Mü'minleri ise kandırmak, akıllarını çelmek, yele kapılmış bir tüy gibi onlarla oynamak son derece güçtür.(Zuhruf Suresi 51-54)

        Şimdi bu yazıyı yazarken yararlandığım kaynağı söylesem bir kısım cemaat, tarikat mensupları ve hocalar 'o kaynak işe yaramaz' diyecekler. Neden mi, onu da siz bulun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan - 2 ay Önce

Mehmet bey, tebrik ederim. Müslüman ülkelerin liderleri kendi çıkarları doğrultusunda Filistin topraklarının İsrail'e satışına göz yummamış olsalardı Kudüs bugün İsrail toprağı olmazdı.

ali sakar
ali sakar - 2 ay Önce

sen ERDOGANIN DUSMANI OLMASAN.SANA BU GAZETEDE KALEMMİ OYNATIRLAR

Mursel ozguvenilir
Mursel ozguvenilir - 2 ay Önce

Vay be mehmet efendi.. buyuk adam oldunda, bin yillik türk devletinin baskanina akil veriyorsun ha..