Süper Lig şaşırtıyor

Yıllardır amatör kümelerin içindeyim. Sporcu olarak, teknik sorumlu olarak görevler yaptım. Amatör Kümelerin ayrı kategorilerde oynanmasının sebepleri olurdu. Kalite önemliydi.

Süper Lig kendine has güçlü takımların güçlü sporcularından oluşur. Aynı kategoride olan takımlar arasında çok çekişmeli rekabetli maçlara sahne olduğu hafızalardadır. Ne zaman çok takımlı liglere geçildiğinde rekabetler yaşanmaz oldu, dengeler bozuldu. Maçları seyretmek bile üzüntü veren bir hal aldı.

As sporcuların azaldığı ligler oynanıyor. Birde mali yönleri iyi olabilen takımların ön plana çıktığını görüyoruz. Bu takımlar için en üzüntülü yönlerden biri de mali sıkıntı çekilmeye başlanıldığında bu seferde yönetici bulma sıkıntıları baş gösteriyor. O zamanda takımlar kaderleriyle baş baş kalıyor.

Süper Lig deniyor. Takım bolluğundan geçilmiyor. Kendi gruplarındaki maçlar adeta basketbol skorlarını andırıyor. Son üç maç sonuçlarına bakıldığında 30 golün üstünde goller atılmış. Bu amatör spor için üzücüdür. ASKF’nin burada devreye girmesi gerekiyor. Denge formülünün, eşitliklerin iyi hesaplanması artık şart olmuş.

BAL’dan Süper Lige gelen takımlar güçlüler. Maçlarını daha farklı kazanıyorlar. Sebebi ise tecrübeli sporcularının çok olması. Karasuspor olsun, Serdivanspor olsun tecrübeli sporcuları kadrolarında tutabiliyorlar. Ligde de doludizgin ilerliyorlar. Hayallerinde yine onların BAL var. Sapancaspor’da aynı yolda. Yeni yönetim ve kurulan güçlü kadroyla mutluluk yaşanıyor. Tabi taraftarlarda aynı hazzı duyuyor.

Geçtiğimiz cumartesi Serdivanspor-Harmanlıspor maçını izledim. Pek tat aldığım söylenemez. Serdivanspor tecrübeli ve güçlü kadro oluşturmuş. Bol gollü maçlar oynuyor. Harmanlıkspor ise bu liglerin en düzenli çalışan takımlarından biri. Güçleri neyse onları ortaya koyuyorlar. Serdivanspor’da Harmanlıkspor maçında üç futbolcu adeta skoru belirledi. Furkan  (4) Ömer (3) ve Furat (2) atarak 9 golü takımı adına kaydetti. Onun için dengeli lig kurulma planı yapılmazsa tat tuz azalır. Eski spor severler, sporcular bana soruyorlar. Rekabetler  eskiden vardı. Takım sayıları azdı ama her mevkiinin kaliteli sporcuları vardı. ‘O zaman rekabetli maçlar iddialı karşılaşmalar izleyip evlerimize futbol zevki tadarak gidiyorduk” diyorlar.

YORUM EKLE