Takdire değer çalışmalar

Gazetecinin olumsuz bakanı makbuldür. Bir gazetecinin popülerliği aslında olumsuzlukları görmesi ile ölçülür. Diliniz ve kaleminiz ne kadar sivri ise o kadar popüler olursunuz. Ancak bir de insanların emeğini görmek lazım. Gazeteci ayna görevi de görmeli.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi özellikle son dönemde çok büyük bir sınav veriyor. Gelirleri azalmasına rağmen hizmet şekli değişkenlik gösteriyor.

Toplumun hem koronavirüsten korunması noktasında hem de sosyal belediyecilik çerçevesinde önemli sorumlulukları var.

İlçe belediyelerinin durumu belli. Pek çoğu işçi maaşlarını güçlükle ödeyebiliyor. Bu eksiklikleri gidermek de büyükşehre düşüyor.

Bir bakıyorsunuz bir ilçede pazaryerinde maske dağıtıyorlar, bir bakıyorsun bir yerde erzak dağıtımı başlamış. Bir yandan işyerlerine dezenfekte çalışması yapılıyor diğer yandan sokaklara dezenfektanlar yerleştiriliyor.

Ulaşımın koordinesi için gayret gösteriliyor. Su ve kanalizasyon işleri aksamadan yapılıyor.

Bu arada kendi çalışanlarının sosyal mesafe kurallarına ve sağlıklarına dikkat ediliyor.

Acil belediyecilik hizmetler ve durması mümkün olmayan projeler de bir yandan sürdürülüyor.

Bir yandan kendi sağlıklarını da korumak durumundalar.

Bu sırada da topluma ve basına sağlıklı bilgi akışları sağlanıyor.

Bu kadar emek harcayan Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne başta Ekrem Yüce olmak üzere elbette ayrı ayrı teşekkür etmek lazım.

Biraz daha dikkat

Ramazanın ilk gününün sokağa çıkma yasağına denk gelmesi aslında güzel oldu. Yasaklardan canı sıkılan, insanlar en azından evde kendilerini sakinleştirebilir.

Bir hafta öncesinden evde eşleri ile sokağa çıkma idman yaptı erkekler. Kadınlar da uzun süredir evde kaldıkları için yemek yapma konusunda oldukça ileri gittiler.

Ramazan hoşgörü ayı.

Ramazanın ilk günlerinde insanların üstünde bir gerginlik oluyor. Ancak bu ramazan bu durum hem biraz daha zor hem biraz daha kolay olacak.

Zorluğu sağlık ve sosyal mesafe konuları olacak. Buna bir de açlık ve susuzluk eklenecek. Ancak kolay tarafı da biz zaten bu sıkıntının provasını uzun sayılabilecek bir süreden bu yana yapıyoruz.

Bazı günler de sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bu da belli oldu. Onun için evde kaldığımız günlerde de kimse ile temas etmeyeceğiz. Günlerimiz daha kolay geçecek.

Şimdiden Allah iyi niyetle tutacağımız oruçlarımızı kabul etsin.

Hayırlı ramazanlar.

Sınav üstüne sınav

Şu sıra hayatımızın pek çok sınavını aynı anda yaşıyoruz. Askerde gün geçtikçe yeni uygulamalar gelmesine ve askerliğin her geçen gün daha da zorlaşmasına sinirlenen bir arkadaş “Hani her yokuşun bir inişi vardı. Bizim hayatımız hep yokuş çıkmakla geçiyor” demişti.

Şimdi onun dediği sözü bir kez daha yaşıyor gibiyiz.

Koronavirüs ile sağlığımızdan endişe etmeye başladık. Yaradan’a sığınıp dua etmeye başladık. Camiler kapandı.

Biraz kendimize zaman ayıralım dedik. Bu defa güzellik salonları ve berberler kapandı.

Kendimizi doğaya vuralım dedik. Mangal, piknik yapalım, en azından çocukları dışarı çıkaralım dedik. Mangal yasaklandı. Üstüne bir de çocuklara sokağa çıkma yasağı geldi.

En azından hafta sonu dışarı çıkarız dedik. Bu defa hafta sonu sokağa çıkma yasağı geldi.

Olsun evde kalır kendimizi yemeğe vururuz dedik. Şimdi de mübarek ramazan geldi.

Yine de tüm bu durumları kaldırabilecek gücümüz, inancımız mevcut.

HECATİ: Normal şartlar altında iyi bir insanım. Ama şartlar normal değil.

YORUM EKLE