Tam bir “Sen de haklısın” hikayesi: Mustafa Çuhadar

Kocaali İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çuhadar ile ilgili durumu size kabaca anlatayım. Siz kendinizi kimin yerine koyarsanız koyun.

Yazıyı bir dış gözlemci olarak yazıyorum. Ama aynı zamanda iletişimci ve gazeteci olarak da görüşlerimin gerçeğe en yakın şekilde olduğunu da bilmenizi isterim.

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalık Fetullahçı Terör Örgütü soruşturmasında gözaltına alınınca Mustafa Çuhadar davada muhakkik atandı. Çuhadar da o sırada Kocaali İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapıyor.

Kocaali ve Karasu dip dibe iki ilçe. Kocaalili ile Karasulu birbirini çok iyi tanır. Hatta pek çoğunun işyeri Karasu’da ikameti Kocaali’dedir. Memurlar da Karasu’da kalır, Kocaali’ye gider gelir.

Dolayısıyla Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü’nü araştırmak için Kocaali İlçe Milli Eğitim Müdürü’nü görevlendirmek aslında soruşturmanın selameti açısından tartışmalı bir durumdur. Neyse Çuhadar atandıktan sonra ikilinin samimi olduğunu ispatlayan fotoğraflar ortaya çıktı. Hatta Çuhadar’ın Çalık’ı salıncakta sallarken yayınlanan resim sosyal medyada aylarca konuşuldu. Çalık’ın davası henüz sonuçlanmadan Çuhadar için FETÖ soruşturması açıldı. Çuhadar da apar topar tutuklandı.

Sonuçta yapılan yargılamada Çuhadar da Çalık da görevlerine iade edildi. Çalık kısa bir süre Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaptıktan sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde uzman kadrosuna alındı. Bunda ilçedeki baskının etkin olmadığını söylemek doğru olmaz. Yerine vekaleten gelen Çetin Turhan’ın da ataması Cuma günü resmen yapıldı. Karasu için konu kapandı.

Ancak Kocaali için hal böyle olmadı.

Mustafa Çuhadar mahkemece aklandıktan sonra görevine iade edildi. Çuhadar Hendek’te göreve başladı. Hendek’te de siyasi tepki oldu. Ancak daha önceki müdürün mahkemece kazanılmış hakkını geri alması neticesinde Çuhadar’a asıl görev yeri olan Kocaali’nin yolu gözüktü.

Çuhadar’a “Sen git biz kısa sürede halledeceğiz” vaadinde bulunulduğunu ben biliyorum. Bunun üzerine Mustafa Çuhadar Kocaali’de göreve başladı. Ancak herkes temkinli durmaya gayret etti. Çünkü eğer Çuhadar döneminde bir öğretmen başarılı bir proje yapsa “Vay. Fetöcüler birbirini koruyor” denme ihtimali var. Çuhadar birini proje yapmakla görevlendirse ne zaman tayin olacağı belli değil. Dahası görevlendirdiği kişi görevini yerine getirmezse yaptırımda bulunmak da sıkıntı. Yaptırımda bulunsa “İntikam alıyor” olacak. Projeyi daha önceden samimi olduğu müdüre verse “Birbirini buldular” denecek. Daha önce anlaşamadığı müdüre verse “Çıkar çıkmaz intikam alıyor” olacak.

Proje yapsa başına iş alacak. Yapmasa… Bu defa da orada müdürlük yapmanın manası yok.

Şimdi olaya farklı açılardan bakalım. Mustafa Çuhadar ile tanışıklığı olsun ya da olmasın, çocuğunu Kocaali’de okula gönderen veliler durumdan şikayetçi. Çünkü çocuklarının hak ettiği eğitimi alamadığını düşünüyor. Veliler bu noktada haklı. Çünkü Kocaali Sakarya eğitim sıralamasında son sıralarda yer alıyor (yanılmıyorsam da son sırada).

Proje yapma yapmama konusunda mümkün mertebe “Ne kadar az temas o kadar az sorun” diye düşünen öğretmen ve okul müdürleri var. Onlar da kendince haklı. Çünkü adam başarılı olsa Çuhadar’ın başarılı olması için çalışmış olarak algılanabilir. Kendince “Suya sabuna dokunmadan” süreci geçirmek isteyebilir.

İl Milli Eğitim’dekiler, “Biz bu adamı Hendek’e verdik. Yargıdan döndü. Bizim elimiz kolumuz bağlı” diyebilir. Onlar da haklı.

Siyasiler, “Biz Fetö konularına girmek istemiyoruz” diyebilir. Onlar da haklı.

“Hapis yattım. Yargıda aklandım. Görevimi de yapıyorum. Ama burada bu şartlar altında değil başka bir ilçede görev yapmak istiyorum. Çünkü beni tutuklayan polislerle aynı programda yan yana oturmak psikolojimi bozuyor” diyen Mustafa Çuhadar haklı…

Bir tek Sakarya’da eğitim sıralamasında kümede kalmaya çalışan öğrenciler haksız. Çünkü filler tepişir çimenler ezilir mantığı ile çocuklar heba oluyor.

Herkes bir gün bir şekilde haklaşır. Olmadı birbirini haklar. Ama o arada öğrencilerin hakkından gelmiş olursunuz.

“Hak, size doğru yolu göstersin” demek de bizim hakkımız olsun müsaadenizle…

HECATİ: Aya baktım seni gördüm. Sana baktım ayı gördüm...

YORUM EKLE