Tarihte bugün - 11 Ağustos

Fazlı Köksal gazetemiz için hazırladığı Tarihte Bugün köşesine 11 Ağustos'ta yaşanan dikkat çeken olayları aktardı. Köksal; Türk atletizminde çok önemli başarılar kazanan Süreyya Ayhan'ın hayatı ve yaşadıklarını da anlattı

Tarihte bugün - 11 Ağustos

11 Ağustos
1473 - Fatih Sultan Mehmet'in komuta ettiği Osmanlı ordusu, Otlukbeli Muharebesi'nde Uzun Hasan komutasındaki Akkoyunlu Devleti'nin ordusunu yendi.
1480 - Gedik Ahmet Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması, İtalya'nın Otranto limanını zaptetti.
1914 - I. Dünya Savaşı'nda Birleşik Krallık Kraliyet Donanması'ndan kaçarken Çanakkale Boğazı'ndan geçerek Osmanlı Devleti'ne sığınan Alman zırhlıları, Goeben ve Breslau'nun satın alındığı ve adının Yavuz ve Midilli olarak değiştirildiği açıklandı.
1920 - Ankara Hükümeti, tehcir davalarına bakacak mahkemeleri lağvetti.
1921 - Meclis'in gizli oturumunda bazı mebuslar, Merkez Ordusu Kumandanı Nurettin Paşa'nın Koçkiri isyanını bastırma yöntemini eleştirdiler. Nurettin Paşa, Elcezire Cephesi Kumandanı Nihat Paşa ve Karabekir, keyfi hareket eden birer prense benzetildi. Asayişsizlikten şikayet edilerek Meclis adına teftiş kurulları gönderilmesi istendi. Mustafa Kemal ve Refet Paşa buna karşı çıktılar
1923 - İsmet İnönü, Lozan Anlaşması'nı imzaladığı kalemi İstanbul Üniversitesi'ne armağan etti.
1923 – 2. Meclis Toplandı
1929 - Türk Yerli Mallar Sergisi, İstanbul'da Galatasaray Lisesi'nde açıldı.
1951 - Halkevleri kapatıldı ve malları Hazine'ye devredildi.
1961 - İstanbul'da 92 yıldır hizmet veren tramvay kaldırıldı.
1963 - Çatalhöyük'te, MÖ 8000'de yapılmış buluntulara rastlandığı açıklandı.
1965 - Hendek Tatarköy (Nüzhetiye)'de meydana gelen trafik kazasında, yolcu otobüsünün asit yüklü tanker ile çarpışması sonucu 25 yolcu asitle yanarak hayatını kaybetti.
1972 - Hollanda'da, Türklerle Hollandalılar çatıştı, Türklerin evleri taşlandı. Çıkan olaylarda 100'e yakın kişi de yaralandı.
1976 - Filistinli iki gerilla, Yeşilköy Havaalanı'nda İsrail uçağına binenlere ateş açtı: 4 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi de yaralandı.
1995 - Suudi Arabistan'da 4 Türk vatandaşı kılıçla başı kesilerek idam edildi. 14 Ağustos'ta da, 2 Türk vatandaşı daha aynı yöntemle idam edildi. 17 Ağustos'ta Başbakan Tansu Çiller, idamların durdurulması için Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş'ı Suudi Arabistan'a özel elçi olarak gönderdi. 20 Ağustos'ta Suudi Hükûmeti idamları durdurduğunu açıkladı.
1996 - Kıbrıs'ta motosikletli Rumlar sınırı delme eylemi yapmak istediler. Eyleme Türkiye'den giden ülkücüler müdahale etti; 1 Rum eylemci öldürüldü.
2000 - Nur Cemaatı lideri Fettullah Gülen hakkında 'çete kurmak ve yönetmek' iddiasıyla gıyabi tutuklama kararı verildi.
2002 - Almanya'nın Münih kentindeki 18. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 1500 metrede Süreyya Ayhan, altın madalya kazandı.
2004 - Kocaeli'nin Tavşancıl kasabasında, saat 16:51'de Başkent ve Adapazarı Ekspresleri kafa kafaya çarpışarak kaza yaptı. Kazada 8 kişi öldü, 88 kişi yaralandı.

Günün Portresi
Süreyya Ayhan

“Türkiye’de hiçbir başarı cezasız kalmaz” şeklinde ironik bir söz vardır. Bu sözü her duyduğumda aklıma Süreyya Ayhan gelir… 11 Ağustos 2002 günü Almanya'nın Münih kentindeki 18. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 1500 metrede Altın Madalya kazanan Süreyya Ayhan
Anadolunun küçük bir kasabasında dünyaya gelmesine rağmen, Atletizmde ulusal ve uluslararası onlarca başarıya imza atan, Türkiye'ye atletizmde Avrupa şampiyonalarında ilk altın madalyayı, Ruhi Sarıalp'den sonra da 2. Kez getiren, 2001 Dünya Üniversite Yaz Oyunları'nda 1500 metre dünya şampiyonu olan başarıdan başarıya koşan, Türk kadının yüz akı Süreyya Ayhan maalesef bu başarılarıyla değil, daha sonra evlendiği antrenörü Yüksel Kop ile yaşadığı aşk ve doping iddiaları ile gündeme geldi…
İç Anadolu'nun Çankırı ili Korgun ilçesinde doğan Süreyya babasının amatör atlet olması ve ona destek olması ile lise yıllarında atletizme başladı. 1992'de şimdiki eşi Yücel Kop ile tanışan ve  O günden sonra Kop'un antrenörlüğünde çalışan Süreyya Ayhan liseyi bitirdikten sonra eğitimini Kahramanmaraş Spor Akademisi'nde sürdürdü.  Aksaray Belediye Spor Kulübü dışında MTA, Ankara ve Fenerbahçe kulüplerinde koştu. 1997 yılında Fenerbahçe ile ENKA arasında dört yüzücü ile  dört atletin takası sonucunda ENKA'ya transfer oldu.
Sidney'de düzenlenen 2000 Yaz Olimpiyatlarıda 1500 metrede yarı final koşarak Türkiye'de yaygın biçimde tanındı. Kanada'nın Edmonton kentinde düzenlenen 2001 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metre yarı finalinde ilk iki turunu önde götürdüğü koşuda Rumen Violeta Szekely'ye geçilerek 4.10.36'lık derecesiyle serisinde 2. olarak finale kaldı. Böylece finale kalarak Türk atletizminde bir ilki daha gerçekleştirdi. İki gün sonra yapılan final koşusunu 4.08.17'lik derecesiyle 12 atlet arasında 8. sırada tamamladı. Pekin'de düzenlenen 2001 Dünya Üniversite Yaz Oyunları'nda 1500 metrede birinciliği elde etti ve oyunlar tarihinde Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandırdı.
Münih'te düzenlenen 2002 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda, 11 Ağustos 2002'de koşulan 1500 metre finalinde, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Rumen atlet Gabriela Szabo ile son metrelerde girdiği zorlu mücadeleyi son anda kazanarak yarışın birinciliğini ve altın madalyayı elde etti. 3.58.79'luk derecesiyle Türkiye Rekoru kırıp bu dalda bu yılın dünyada en iyi derecesini elde eden Ayhan, böylece Türkiye'ye atletizmde Avrupa şampiyonalarında ilk altın madalyayı, Ruhi Sarıalp'den sonra da 2. madalyayı kazandırmış oldu.
2002 ve 2003 yılları boyunca dünyada bu mesafenin en iyi atleti olarak kabul edildi. 2002'de Avrupa'da yılın en başarılı kadın atleti seçildi.
Paris'te yapılan 2003 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, 1500 metrede Rus atlet Tatyana Tomashova'nın ardından ikinci olarak gümüş madalya kazandı. Bu başarısıyla Türkiye'nin, Dünya Atletizm Şampiyonaları tarihindeki ilk madalyasını da elde etti. Ayhan, halen 3:55.33 ile 1500 metre kadınlar Türkiye rekorunu elinde bulunduruyor.
Süreyya Türkiye tarihinin en yetenekli, en başarılı, en iyi atletlerinden biriydi. Ama Süreyya gibi öylesine önemli bir değeri Atletizm Federasyonu, spor medyası biraz da kendisi harcadı… Dünya şampiyonu, olimpiyat şampiyonu olacak bir değerimizin Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya ikinciliği ile yetinmek zorunda bırakıldık…
Başarılarıyla gazete sayfalarında kendine yeterince yer bulamayan Süreyya Ayhan, yasak aşkı ile manşetlerde aşağılanır. Aşkı kutsayan, aşk karşısında boynu kıldan ince olan medya, magazin yıldızlarının sosyete güllerinin yasak ilişkilerini hayat arkadaşı, seviyeli beraberlik, büyük aşk gibi manşetlerle veren medya, Süreyya’yı kelimelerle dövdü, hatta katletti…
Spor dünyasının baronları bu başarılı ve güzel kadının hataların büyüttükçe büyüttüler, onu hedef tahtasına oturtarak, onu yok saymak için ellerinden geleni yaptılar…
Ve dünya çapında yıldız olacak bir Türk kadınını harcadılar…
Yazık oldu Türkiye’ye, yazık oldu kazanılacak madalyalara…

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER