Tarihte Bugün - 14 Aralık: OECD’nin kuruluşu

Fazlı Köksal, gazetemiz için hazırladığı "Tarihte Bugün" köşesinde 14 Aralık'ta yaşanan dikkat çeken olayları aktarırken Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) kuruluşunu da anlattı

Tarihte Bugün - 14 Aralık: OECD’nin kuruluşu

14 Aralık
557 – İstanbul’da büyük bir deprem meydana geldi.
1885 - Fevziye Mektepleri Vakfına ait Işık Lisesi kuruldu.
1918 – İstanbul Hükümeti, Batı’ya yaranmak için Ermenilerin göç ettirilmesi sırasında suç işleyenlerin, yurdun çeşitli yerlerinde kurulacak divani harplerde yargılanmalarına karar verdi. 
1918 - Yunanlılarla İtalyanlar, Batı Anadolu için kavga ediyorlar. Cenova'da İtalyan gençleri Yunan Konsolosluğu’nu taşladılar, kurşunladılar 
1919 - İzmir Valisi İzzet Bey, 120.000 Rum göçmeninin İzmir'e dönmesini General Milne'e şikayet ve olayı protesto etti
1920 - Mustafa Kemal, Stalin'e gönderdiği mesajda, Bolşeviklerle Müslümanları birleştirmeye çalışmasından ötürü teşekkür etti, emperyalizmin, bu iki grubu karşı karşıya getiremediği gün yıkılacağını ileri sürdü
1936 - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi kuruldu.
1954 - Kıbrıs sorunu Birleşmiş Milletler'de görüşüldü. Türk delegesi Selim Sarper, "Kıbrıs, Türk sahillerinden 40 mil ötededir. Yunanistan'a 600 mil mesafede olan bu ada Yunanistan'ın olamaz" dedi.
1960 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) kuruldu. 9 Ortak Pazar üyesi ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA'ya üye 7 ülke, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından kuruldu. Türkiye de anlaşmayı imzaladı.
İstanbul Boğazı'nda Yunan World Harmony ve Yugoslav Peter Verovitz tankerleri çarpıştı. İskeledeki Tarsus yolcu gemisinin de yanmasına neden olan kazada 20 kişi öldü, tonlarca petrol denize döküldü.
1977 - CHP'li Aytekin Kotil, İstanbul Belediye Başkanı oldu.
1983 - İstanbul Vaniköy'deki 100 yıllık Hasan Birinci Yalısı, çıkan yangında tamamen yandı.
1987 - Fıkralarıyla tanınan Bal Mahmut -Mahmut Baler vefat etti…
1990 - Polonyalı futbolcu Roman Kosecki, 2 milyon dolara Galatasaray'a transfer oldu; bu rakam Türkiye'de o güne kadar ödenen en yüksek transfer ücretiydi.
1999 - Fransa'dan Türkiye'ye iadesi kararlaştırılan Alaattin Çakıcı Türkiye'ye getirildi.
2002 - DYP 7. Olağan Büyük Kongresi'nde, Elâzığ milletvekili Mehmet Ağar, Genel Başkan seçildi.
2003 - Devrik Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, doğum yeri Tikrit'e 20 kilometre uzaklıktaki El Dor kasabasında bir sığınakta ABD birliklerince yakalandı.
2017 - TBMM Genel Kurulunda AK Parti, CHP ve MHP gruplarının imza koyduğu bildiri okundu. Bildiride tüm devletler, Doğu Kudüs'ü Bağımsız Filistin Devleti'nin başkenti olarak tanımaya davet edildi.


Günün Olayı
OECD’nin Kuruluşu

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD , daha iyi yaşamlar için daha iyi politikalar oluşturmak için çalışan uluslararası bir örgüttür.  14 Aralık 1960 tarihinde imzalanan Paris Sözleşmesi'ne dayanılarak; 1948 yılında savaş yıkıntıları içindeki Avrupa'nın Marshall Planı çerçevesinde yeniden yapılandırılması amacıyla kurulan Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (OEEC) devamı niteliğinde kurulmuştur. 
Üyelerinin büyük bir bölümü AB üyesi olan sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerdir. 
Üyelerine, ekonomik performansı iyileştirmekten ve istihdam yaratmaktan güçlü eğitimi teşvik etmeye ve uluslararası vergi kaçırmayla mücadeleye kadar, veri ve analiz, deneyim alışverişi, en iyi uygulama paylaşımı ve kamu politikaları ve uluslararası standart belirleme konusunda tavsiyeler sunan örgütün Tüzüğünde amaçları şu şekilde sıralanmıştır;
•    Üye ülkelerde halkın yaşam standartlarının iyileştirilmesi, sürekli ve dengeli ekonomik gelişim sağlayan politikaya destek ve yardım, işsizliğin ortadan kaldırılması,
•    Ekonomik genişleme politikasının uyandırılması ve sosyo-ekonomik eşgüdümlü gelişmenin desteklenmesi,
•    Uluslararası yükümlülüklere uygun olarak çok taraflı ve ülkeler arasında ayrım gözetmeyen dünya ticaretinin geliştirilmesine destek verilmesi.
•    OECD'ye üye veya bu örgüte üyelik talebinde bulunan ülkelerin, sosyo-politik ve ekonomik yaşamda, şu ilkeleri vazgeçilmez değerler olarak benimsemeleri gerekir: Demokrasi, İnsan haklarına bağlılık, bireysel özgürlük
Bu ilkeler, aynı zamanda, yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesine de hizmet ederler. OECD, bir taraftan bu ilkelerin üye ülkelerde güçlendirilmesine katkı sağlarken, diğer taraftan da örgüte üye olmayan ülkelerde ilkelerinin tanıtımını yapmaktadır.
Türkiye’de dahil OECD’nin 36 üyesi bulunmaktadır.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 07:45
banner3
YORUM EKLE