Tarihte Bugün - 15 Ağustos

Fazlı Köksal; gazetemiz için hazırladığı Tarihte Bugün köşesinde 15 Ağustos'ta yaşanan dikkat çeken olayları aktardı

Tarihte Bugün - 15 Ağustos

15 Ağustos
1080 – Kars Selçuklular tarafından fethedildi
1461 - Fatih Sultan Mehmet, Trabzon'u fethetti. Trabzon İmparatorluğu tarih sahnesinden silindi.
1551 – Trablusgarp’ın Turgut Reis tarafından fethi
1888 – Menafi Sandıkları Ziraat Bankası ismini aldı
1915 – Van Ruslar tarafından işgal edildi
1921 - Milli Mücadeleyi destekleyen “Türkoğlu” gazetesi Bolu’da yayımlanmaya başladı. İlk sayının Manşeti Ey Türkoğlu, senin namını yeryüzünden kaldırmak istiyorlar. Duracak zaman değildir, İleri...
1925 - Sinema ve tiyatro sanatçısı Münir Özkul doğdu.
1925 - Kayseri’de tayyare ve motor fabrikası› kurulması için Junkers Firmasıyla antlaşma imzalandı
1926 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 20. Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay doğdu
1928 - Sinema ve tiyatro sanatçısı Selim Naşit Özcan doğdu
1947 - Pakistan'ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah, Genel Vali olarak Karaçi'de yemin etti ve görevine başladı.
1951 - Nâzım Hikmet, Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığından çıkarıldı.
1956 - Van, Özalp'te 1943 yılında 33 yurttaşın kurşuna dizilmesi olayıyla ilgili olarak, İsmet İnönü hakkında Meclis soruşturması açılması istendi.
 1960 – Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu.
1971 - Türkiye'de, Oyak-Renault tarafından Şubat 1971'de üretimine başlanan "Renault 12" marka otomobiller satışa sunuldu.
1974 - Kıbrıs Harekâtı: İlerlemeye devam eden Türk Birlikleri, adanın en büyük 2. şehri olan Magosa'ya girdi.
1984 - PKK, Hakkâri ve Şırnak illerinin Eruh ve Şemdinli ilçelerine saldırarak silahlı eylemlerine başladı.
2000 - Türkiye, Birleşmiş Milletler Bireysel ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ile Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi'ni imzaladı.
2004 - Opera sanatçısı Semiha Berksoy vefat etti
2004 – Halil Mutlu Halterde 56 kiloda Olimpiyat Şampiyonu oldu. Mutlu 3 kez üst üste olimpiyat şampiyon olan 4. Sporcu oldu.
2007 - Peru'da Richter ölçeğine göre 8.0 büyüklüğünde deprem: 514 kişi öldü, 1090 kişi yaralandı.
2012 – Tiyatro oyuncusu Müşfik Kenter vefat etti

Günün Portresi
Semiha BERKSOY

İlk Türk kadın opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy, 1910 yılında İstanbul’da doğdu. Semiha Berksoy'un annesi Fatma Saime ressam, babası Ziya Cenap Berksoy şairdir.  Semiha Berksoy, sanat kariyerine 21 yaşındayken Türk sinemasının ilk sesli filmi olan İstanbul Sokakları ile başladı.
Yüksek dramatik soprano olarak Ankara Devlet ve Opera Balesi’nin baş solistlerinden olan Berksoy, ‘Mezardan Gelen Mektup’ hikâyesinin de yazarıydı. Sanatçı, İstanbul Konservatuarı’nda ve Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi Resim ve Tiyatro Okulu’nda eğitim aldıktan sonra, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sesiyle üne kavuştu. Operetlerde oynadı.
Daha sonra da ilk Türk operası olan Adnan Saygun’un bestelediği ‘Özsoy’da Ayşim başrolünü oynadı.  Bu eserde 19 Haziran 1934 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk'ün karşısında sahneye çıkan Berksoy, Aynı yıl devlet bursuyla gittiği Almanya’da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümü’nü birincilikle bitirdi. 1939'da da Berlin'de Richard Strauss'un 75'inci doğum günü için düzenlenen etkinlikle Strauss’un ‘Ariadne Auf Naxos’ operasında Ariadne rolünü oynayarak, Avrupa’da sahneye çıkan ilk Türk opera primadonnası oldu.
Türkiye’ye 1940 yılında dönen Semiha Berksoy, Ankara Halkevi’nde, Carl Ebert’in rejisini yaptığı ‘Tosca’ ve ‘Madame Butterfly’ operalarında oynadı. ‘Il Travatore’ operasındaki rolüyle 30. sanat yılı jübilesini kutlayan Berksoy, Devlet Tiyatrosu’nda da dram bölümünde çeşitli oyunlarda rol aldı. ‘Deli Dolu’ ve ‘Lüküs Hayat’ operetlerinin ilk icrasını da gerçekleştiren sanatçı, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 50. yılında, TBMM tarafından ilk kadın opera sanatçısı olarak ‘Atatürk Opera Ödülü’ne layık görüldü.
Semiha Berksoy, Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi'nde resim eğitimi alarak başladığı ressamlığa da hiç ara vermedi. 1961 yılından itibaren Türkiye’de ve yurtdışında birçok resim sergisi açtı. 1998 yılında ‘Devlet Sanatçısı’ unvanı alan Berksoy, 2003 yılında Viyana’da Samlung Esly Modern Müze’de sergiye katıldı. Aynı yıl Viyana’da Salome performansını gerçekleştirdi. Semiha Berksoy, son alarak İş Sanat Kibele Galerisi’nde retrospektif resim sergisi açtı.
1999 yılında New York City Lincoln Center'da, Robert Wilson'un rejisörlüğünü yaptığı, Umberto Eco'nun eseri 'The Days Before. Death, Destruction and Detroit III' adlı oyunda, Tristan ve Isolde Operası'ndan, Isolde'nin, "Aşk Ölümü" aryasını söylediğinde 89 yaşındaydı.
Semiha Berksoy 16 Ağustos 2004 günü 94 yaşında vefat etti. 
Tiyatro Oyuncusu, Sahne sanatları hocası Prof.Dr. Zeliha BERKSOY’un annesidir…
 

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER