Tarihte Bugün - 24 Kasım: Öğretmenler Günü

Fazlı Köksal, gazetemiz için hazırladığı Tarihte Bugün köşesinde Öğretmenler Gününün neden 24 Kasım'da kutlandığını yazdı

Tarihte Bugün - 24 Kasım: Öğretmenler Günü


24 Kasım
1072 – Büyük Selçuklu Sultanı Alpaslan şehit oldu.
1870 – Teodor Kasap’ın çıkardığı Türkçe Diyojen yayın hayatına başladı.
1897 -Türk mûsikisi bestekârı ve mûsiki hocası Zekai Dede vefat etti.
1911 – Türk Yurdu dergisinin ilk sayısı yayımlandı.
1918- Ermeni olayları hakkında tahkikat icrası maksadıyla araştırma komisyonu kuruldu. Komisyon Bitlis eski valisi Ohrili Mazhar Bey'in başkanlığında Mülkiye müfettişlerinden Emir ve Hüsnü Beylerle Temyiz Mahkemesi azasından Avramaki, İstinaf Mahkemesi azasından Artin, Adliye Nezâreti Umur-ı Hukukiye Müdür Muavini Haralambos efendilerden oluştu.
1919 - Atatürk, Müdafaa-i Hukuk örgütüne ve komutanlara millî teşkilatın mahalle ve köylere kadar yayılmasını isteyen telgraf çekti.
1920- İngiliz Yüksek Komiseri'nin bugünkü raporuna göre üç yüksek komiser, İstanbul Hükümeti'nden Sevr Anlaşması’nın onaylanmasını tekrar istediler ve anlaşma onaylanmadan mali yardım yapamayacaklarını bildirdiler.
Kuvayı Seyyare Kumandan Vekili Tevfik Bey, Ankara'da bulunan kardeşi Ethem'e Batı Cephesi Komutanlığı'ndan can sıkıcı ve yerine getirilmesi mümkün olmayan saçma emirler verildiğini, böyle sürerse büyük gürültü çıkacağını ileri sürerek gereken kimselerin dikkatlerinin çekilmesini istedi.
1921 - Fransızlar, Çukurova'yı boşaltıyor: General Dufıeux, Türklere teslim işleminde bulunmayı onuruna yediremeyerek Adana'yı terk etti. Ayrılmadan önce, Fransız mezarlığını ziyaret ederek "Ey Fransız askerleri, kanlarımızı boş yere akıttık!" dedi.
1925 - Erzurum'da da şapka inkılabına karşı gösteriler yapıldı. Tutuklananlardan 13'ü idama mahkûm oldu ve Erzurum'da 1 ay sıkıyönetim ilan edildi.
1927- Ankara’da Ulus Meydanındaki Zafer Anıtı açıldı
1928 - Türkiye Büyük Millet Meclisi, Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını verdi.
1934 - Bakanlar Kurulu Kararı ile Ayasofya Camii’nin müze olması kabul edildi.
1934 - Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Meclisten çıkan kanunla Atatürk soyadını aldı.
1941 - II. Dünya Savaşı ortamında; pasta ve unlu yiyeceklerin yapımı yasaklandı.
1958- Hürriyet Partisi CHP ile birleşme kararı aldı.
1976 - Van ve çevresinde; Çaldıran-Muradiye'de etkili olan 7,2 büyüklüğündeki depremde 3 bin 840 kişi öldü.
1981 - Türkiye'de, Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, "24 Kasım"ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.
1983 - TBMM’de başkanlık divanının oluşmasıyla MGK’nın görevi sona erdi
1989 - Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nin İkiyaka Köyü'nde, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 28 vatandaş, teröristlerce öldürüldü.
1992- İspanya’da yapılan Dünya Karate Şampiyonasında 80 Kilodan dünya şampiyonu oldu Veysel Bugün dünya şampiyonu oldu.
1996 - ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a Budapeşte'de Hilton Oteli lobisinde yumruklu saldırıda bulunuldu.
2015 - Rus Hava Kuvvetlerine ait bir Sukhoi Su-24 tipi savaş uçağı, Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile Türk Hava Kuvvetlerine ait iki F-16 tarafından Suriye-Türkiye sınırı'nda vurularak düşürüldü.

Günün Olayı
Öğretmenler Günü

Bugün bir öğretmenler gününü daha kutlayacağız. 
Neden 24 Kasım?


Türkler, tarihleri boyunca çeşitli alfabeleri kullanmışlardır. İslam’ı benimsemeden önce Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır.  İslamiyet'in kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi kademeli bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir.
Kurtuluş Savaşı'nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet kurulmuş, sonrasında da askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda devrimler gerçekleştirilmiştir.  Devrimlerden en önemlilerinden birisi de 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin, daha doğrusu “Türk Abece”sinin kabulü ile gerçekleşen “Harf Devrimi”dir.
Yeni Türk Abecesinin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır. Bu amaçla yaşlı, genç, çocuk, kadın demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmesi amacıyla Millet Mektepleri açılması kararlaştırılmış, Bakanlar Kurulu’nun 11 Kasım 1928 tarihinde Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanının verilmesini karara bağlamış, bu unvan, 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanmasıyla da resmileşmiştir…
Atatürk’ün “başöğretmenliği”, Tevhid-i Tedrisat (öğretimin birleştirilmesi) yasasının çıkartılarak uygulamaya konması, medreselerin kapatılarak laik eğitime geçilmesi, yeni Türk Alfabesinin kabul edilmesi ve Millet Mekteplerinin açılması gibi nedenlerden dolayı tarihi manada hak edilmiş bir başöğretmenliktir ve Cumhuriyet tarihimizin önemli olaylarından birisidir.
24 Kasım 1928 tarihi Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olarak kabul edildiği için, 12 Eylül Darbesinden sonra, popülist ve şekilci bir “Atatürkçülük” maskesine sığınarak kendilerini topluma kabul ettirmek peşinde olan darbeciler Atatürk’ün doğumunun 100. yılında Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlandığı gün olan 24 Kasım’ı öğretmenler günü ilan ettiler. 
Her ne kadar, “Öğretmenler Günü”nün kabulü bir darbenin sonucu da olsa, Öğretmenler Günü olarak  Atatürk’ün “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını aldığı günün seçilmesi ve böyle bir güne ihtiyaç duyulması nedeniyle, gerek toplum, gerekse öğretmen camiası tarafında benimsenmiş, kabul görmüştür…
“24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlu olsun…

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 08:00
banner3
YORUM EKLE