Tarihte bugün: 3 Eylül - Dadaylı Halit Bey

Fazlı Köksal; gazetemiz için hazırladığı Tarihte Bugün köşesinde 3 Eylül'de yaşanan dikkat çeken olayları aktardı.

Tarihte bugün: 3 Eylül - Dadaylı Halit Bey

3 Eylül

1260 - Memlük Sultanlığı, Filistin'de Ayn Calut Savaşı'nda İlhanlılar'ı yendi.
1683 - II. Viyana Kuşatması, başarısızlıkla sonuçlandı.
1855 - Nebraska'da 700 ABD askeri Sioux köyüne saldırdı; 100 Kızılderiliyi öldürdü.
1869 - İstanbul'da, Konstantin Karopana tarafından "Atlı tramvay" çalıştırılmaya başlandı.
1878 - Thames Nehri'nde, Bywell Castle adlı kömür şilebi ile çarpışan Princess Alice adlı yolcu gemisi battı; 640'tan fazla kişi öldü.
1908 - Türkiye'deki ilk haftalık mizah dergisi, Kalem yayımlanmaya başlandı.
1920 - İngilizlerin bugün boşalttığı Nizip, hayvanlarına yiyecek bulmakta güçlük çeken Fransızlar tarafından işgal edildi. Antep'te Kuvayı Milliye, Sarımsak Tepe'ye bir saldırı düzenlediyse de sonuç alamadı. Ankara, Anteplilerin 31 Ağustos ve 1 Eylül tarihli çağrılarına gizli bir cevap göndererek savaş odağının Batı Cephesi olduğunu, bu şartlarda Antep'e daha fazla yardım gönderilemeyeceğini bildirdi.
1921 - Sakarya Savaşı : Yunanlılar, Çaldağı kuzeyinde önemli toprak ele geçirdiler. Haymana-Polatlı şosesinin Ahırkuyu-Şıhali arasındaki bölümü Yunanlıların eline geçti. Birçok yerde süngü ve el bombası ile savaşılıyor.
1922- Türk ordusunun takip hareketi devam etti. Kula, Sındırgı, Eşme, Emet, Tavşanlı, Burhaniye, Güney, Bayramiç, Bigadiç, Selendi kurtarıldı. Mustafa Kemal, Başbakanlığa gönderdiği gizli telgrafta, İzmir kurtarılınca oraya Konya Valisi Abdülhalik Bey'i atamak istediğini bildirerek onunkarargaha gönderilme

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2020, 08:29
banner3
YORUM EKLE