Tarihte bugün - 30 Temmuz: Duygu Asena'nın hayatı...

Fazlı Köksal, gazetemiz için hazırladığı Tarihte Bugün köşesinde 30 Temmuz'da yaşanan dikkat çeken olayları aktarırken, 2006 yılında vefat eden Duygu Asena'nın da kısaca hayatını anlattı

Tarihte bugün - 30 Temmuz: Duygu Asena'nın hayatı...

1156 – Hârizmşahlar hükümdarı Atsız vefat etti..
1688 - Belgrad Kuşatması: Osmanlı hakimiyetindeki Belgrad, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu önderliğindeki güçler tarafından kuşatıldı ve 8 Eylül'de Belgrat düştü.
1908 - İstanbul Cibali Tütün Fabrikası işçileri greve çıktı.
1929 - Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa’ya suikast girişimi iddiasıyla yargılanan Kadriye Hanım ve arkadaşları beraat ettiler.
1945 - Trakya’da Nazi Almanyası adına casusluk yaptıkları iddiasıyla yargılanan 15 kişi ölüm cezasına mahkûm edildi.
1965 – Alparslan Türkeş CKMP  Genel Başkanı seçildi.
1971 - Boeing 727 tipi Japon millî bir yolcu uçağı ile bir Japon savaş uçağı, Morioka (Japonya) semalarında çarpıştı: 162 kişi öldü.
1973 - Üniversiteye giriş sınavı, sorular satıldığı için iptal edildi.
1975 - Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye İş Bankası’ndaki hissesini denetleme yetkisinin Cumhuriyet Halk Partisi'ne ait olduğu karara bağlandı.
1977 - Türkiye Basketbol Genç Millî Takımı, Avrupa Şampiyonu oldu.
1992 - İstanbul, Ankara, Adana Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri ile Trabzon Belediyesi’nde çalışan yaklaşık 43.000 işçi greve başladı.
1998 - Üniversite sınavlarının tek basamaklı olması, YÖK Genel Kurulu’nda onaylandı.
2006 - Gazeteci ve yazar Duygu Asena vefat etti..
2008 - Anayasa Mahkemesi tarafından Adalet ve Kalkınma Partisine açılan kapatma davası reddedildi.

Günün Portresi
Duygu Asena

9 Nisan 1946 yılında İstanbul’da doğan Duygu Asena, İstanbul Üniversitesi Pedagoji Bölümü’nü bitirdi. Asena, “Kadınca”, “Onyedi”, “Ev Kadını”, “Bella”, “Kim”, “Negatif” dergilerini yönetti. Milliyet gazetesinde başladığı köşe yazarlığını Cumhuriyet ve Yarın’da sürdürdü.
İlk kitabı “Kadının Adı Yok”la adını duyuran Duygu Asena, geniş bir okur kitlesine ulaştı. Ancak “Kadının Adı Yok”, 1998’de müstehcen bulunarak yasaklandı. Yayınına 2 yıllık dava süreci sonunda izin verilen kitap, yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı.
Asena’nın diğer kitapları ise, “Aslında Aşk da Yok”, “Kahramanlar Hep Erkek”, “Aynada Aşk Vardı”, “Paramparça” bulunuyor.
KADININ ADI YOK

Türkiye, Duygu Asena’yı feminist düşüncenin ateşli savunucusu olarak tanıdı. Asena, köşe yazılarında ve kitaplarında sürekli kadın haklarını gündeme getirdi. Adı bir özdeyiş haline gelen "Kadının Adı Yok" kitabı, 1987’de yayımlandı ve bir yılda 40 baskı yaptı. 40’ıncı baskı sırasında Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından muzır bulunarak satışı yasaklanan kitap, mahkemede aklandı ve 53 baskıya ulaştı. Almanca, Hollandaca ve Yunanca’ya çevrildi. Yunanistan’da "best seller" oldu. Kitap, filme çekildiğinde de gişe rekoru kırdı.
Asena’nın ikinci kitabı "Aslında Aşk Da Yok", "Kadının Adı Yok"un devamı niteliğindeydi. 36 baskı yaptı, Almanya, Hollanda ve Yunanistan’da yayımlandı. 1992’de yayınlanan "Kahramanlar Hep Erkek" adlı 14 öyküden oluşan üçüncü kitabı ise 18 baskı yaptı. Asena, Kadınca Dergisi’ndeki yazılarını "Değişen Bir Şey Yok" adıyla 1994’te kitaplaştırdı. Gazete bayilerinde de satılan kitap ilk hafta 70 bin sattı. Beşinci kitabı olan "Aynada Aşk Vardı" 4 ayda 12 baskı yaptı. Asena’nın ölüm haberini, AP ve AFP ajansları dünyaya "Türk kadın hakları savunucusu öldü" başlığıyla duyurdu.

 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER