Tarihte bugün: 6 Mayıs - Türkiye’de İlk Radyo Yayını

Fazlı Köksal; gazetemiz için hazırladığı tarihte bugün köşesinde 6 Mayıs'ta yaşanan dikkat çeken olayları aktarırken, Türkiye'deki ilk radyo yayınını da anlattı

Tarihte bugün: 6 Mayıs - Türkiye’de İlk Radyo Yayını

-    1157- Büyük Selçuklu Devletinin son hükümdarı Sultan Sencer’in ölümü
-    1536 - İngiltere Kralı VIII. Henry, ülkedeki  bütün kiliselerde İngilizce İnciller bulundurulmasını emretti.
-    1889 - Eyfel Kulesi ziyaretçilere açıldı.
-    1920-Ankara Hükümeti, bir sansür talimatı çıkararak İstanbul'la her türlü resmi haberleşmeyi, İstanbul basınının Anadolu'ya sokulmasını yasakladı.
-    1927 - İstanbul Radyosu ilk yayınına, Sirkeci'deki Büyük Postane binasının bodrum katında başladı.
-    1930 - Hakkâri'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde, 2514 kişi öldü.
-    1933- Yeşilhilal (Yeşilay) Cemiyeti, içkiye teşvik ettiği gerekçesiyle incesaza (alaturka müziğe) karşı mücadele başlattı.
-    1936 - Türkiye'nin ilk konservatuvarı olan Ankara Devlet Konservatuvarı kuruldu.
-    1937 - Dünyanın en büyük zeplini olan Hindenburg, havalandıktan kısa süre sonra alev aldı ve yanarak yere çakıldı. 36 kişinin öldüğü kazadan sonra bu taşımacılık yönteminden vazgeçildi.
-    1955 – Besteci Hüseyin Saadettin Arel öldü
-    1970 – Hattat ve ressam Feyhaman Duran öldü
-    1972 - Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde idam edildi.
-    1994 - Manş Denizi’nin altından İngiltere ile Fransa'yı denizden birbirine bağlayan Manş Tüneli açıldı.
-    2001 - Suriye'ye yaptığı bir gezi sırasında bir camiyi ziyaret eden Papa II. Jan Pol, bir camiye ayak basan ilk Papa oldu.
-    2019 - YSK (Yüksek Seçim Kurulu), AKP'nin olağanüstü itirazı sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptaline karar verip Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını geri aldı. 
 
Günün Olayı
Türkiye’de İlk Radyo Yayını
6 Mayıs 1927

6 Mayıs 1927 tarihinde İstanbul Sirkeci'de Büyük Postane'nin önündeki hopörlörden bir ses duyulur;
“Alo alo, muhterem samiin*… Burası İstanbul Telsiz Telefonu… 1200 metre tul-u mevç, 250 kilosaykıl… Bugünkü neşriyatımıza başlıyoruz. ” “Alo, alo…”
Bu Türkiye’de ilk radyo yayınıydı… Böylece İstanbul radyosu Sirkeci'de Büyük Postane'nin bodrum katından ilk yayınına başlamıştı…
Henüz kimsede radyo alıcısı bulunmadığından, Postane binasının kapısının üzerine yerleştirilen hoparlör yardımıyla her akşam yayın yapılmaya başlandı. Amaç, halkın radyo yayınlarını dinleyip tanıması, kendi çevrelerine anlatarak radyo kavramının yayılmasını sağlamaktı. İlk yayınlar akşam saatleri yapılmakta ve 5 saatle sınırlıydı.
İstanbul Radyosu’nun ilk naklen yayını, 3 Şubat 1932’de Atatürk’ün isteği ile Ayasofya Camii’nden yapılan Kadir Gecesi naklen yayınıdır.
Radyoyu işletmek üzere. İş Bankası ve Anadolu Ajansı’nın 150 bin liralık sermayenin %70’ine sahip olması kaydıyla; Gümüşhane Milletvekili Cemal Hüsnü Taray, Falih Rıfkı Atay ve Sedat Nuri Bey tarafından 8 Eylül 1927 tarihinde “Türk Telsiz Telefon Anonim Şirketi” kuruldu. Elektrik vs. giderlerin, rayo sahiplerinden alınan yıllık 10 liralık aidatla karşılanamaması üzerine şirket zarara girdi. Hükümetin hatırı sayılır bir mali yardım yapmasına rağmen zararı devam eden şirketin, 1936 yılında biten sözleşmesini hükümet yenilemedi. 13 Haziran 1937’de yapılan genel kurulda şirket kendini tasfiye etti. İstanbul Radyosu da; bir devlet kurumu olan PTT’ye devredildi. 

*Samiin: Dinleyiciler
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER