Tarihte Bugün - Atatürk'ün vasiyetinin açılması

Fazlı Köksal, gazetemiz için hazırladığı Tarihte Bugün köşesinde 28 Kasım'da yaşanan dikkat çeken olayları aktarırken; 10 Kasım 1938'de kaybettiğimiz Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetinin açılmasını anlattı

Tarihte Bugün - Atatürk'ün vasiyetinin açılması

28 Kasım
1898 - Grafik tasarımcısı İhap Hulusi Görey doğdu
1912 - Arnavutluk, Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını ilan etti.
1920 - Mehmet Âkif Ersoy ve Eşref Edip "Sebilü'r-Reşad" dergisini, Kastamonu'da çıkarmaya başladılar.
1920- Antep Kuvayı Milliye Komutanı Özdemir Bey, Mustafa Kemal'e ve 2. Kolordu Kumandanlığına yazdığı mektupta, Antep'in düşmek üzere olduğunu bildirerek bundan şehre erzak vermeyen Mıntıka Kumandanı Hüsnü Bey'i sorumlu tuttu, Antep'in düşmesine sebep olanların yargılanarak cezalandırılmalarını istedi
Batı Cephesi Komutanı Albay İsmet Bey'in Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir'e mektubu: Doğu harekâtı bizi ve davamızı ihya etti. O kadar sıkılmış, o kadar daralmış idik ki Malzeme, anarşi, entrika sıkıntıları. En önemlisi malzeme...
1921 - İstanbul’da, Şeyh Şamil'in torunu Hamza Bey'in de katıldığı bir Çerkez toplantısı yapıldı. Hamza Bey, Türkiye içinde Çerkez istiklalini istemek kadar gülünç bir şey düşünülemeyeceğini söyledi.
Kazım Karabekir, Sarıkamış’ta, "Amerikalılar tarzında" 70 çocuklu anaokulunu bir konferansla açtı. "Binden fazla çocuk babasıyım. Hayatımın en mutlu günleri."
1922 - Bursa'nın İznik ilçesinin, Yunan işgalinden kurtuluşu.
1934 - Hâkimiyet-i Milliye gazetesi, Ulus adıyla çıkmaya başladı.
1938 - Atatürk'ün, 5 Eylül'de yazdırdığı vasiyetnamesi açıldı. 
1940 - II. Dünya Savaşı ortamında 500 kilogramdan fazla tahıl stoklarına, Ticaret Bakanlığınca el konulması kararlaştırıldı.
1951 - Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kabul edildi. Kanun, 1 Ocak 1952'de yürürlüğe girdi.
1958 - Türkiye-Fransa ve Türkiye-Belçika arasında mali yardım anlaşmaları imzalandı.
1962 - Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'deki orta menzilli Jüpiter füzelerini sökme kararı aldı.
1964 - Süleyman Demirel, favori görülen rakibi Saadettin Bilgiç'ten 1072 oy fazla alarak Adalet Partisi'ne Genel Başkan seçildi.
1968 - Eski CIA istasyon şefi, ABD'nin yeni Türkiye Büyük Elçisi Robert Komer'in Türkiye'ye gelişi İstanbul Yeşilköy'de protesto edildi. Protestoculardan Deniz Gezmiş, Rahmi Aydın, Mustafa Zülkadiroğlu, Toygun Erarslan ve Mustafa Gürkan tutuklandı.
1979 - Vatikan Devlet Başkanı Papa II. Jean Paul, resmi ziyaret için Türkiye'ye geldi.
1988 – Cumhuriyet gazetesi için “Babıali’nin Pravda’sı” diyen Başbakan Özal 500 bin TL manevi tazminata mahkum oldu.
1997 - Sivas'taki Madımak Oteli'nde, 2 Temmuz 1993'te 37 aydının yakılması olayıyla ilgili olarak yargılanan 99 sanıktan 33'ü ölüm cezasına çarptırıldı.
1998 - Hakkâri'nin Çukurca ilçesi yakınında bir askeri helikopter, teröristlerin açtığı ateşte pilotun vurulması sonucu düştü. 16 asker şehit oldu.
2002 – Abdullah Gül Başbakanlığındaki kabinenin programı TBMM tarafından kabul edildi.
2002 - Şair, tiyatro oyunu, roman, deneme ve makale yazarı Melih Cevdet Anday vefat etti
2010 - Haydarpaşa Garı'nın çatısında çıkan yangın sonucunda, çatısı ve 4. katı büyük zarar gördü.
2015 - Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, bir basın açıklaması yaptığı sırada başına isabet eden bir kurşun sebebiyle yaşamını yitirdi.

Günün Olayı
Atatürk’ün Vasiyetnamesi Açıldı

5 Eylül 1938’de Mustafa Kemal Atatürk’ün el yazısıyla kaleme aldığı vasiyetnamesi Ankara 3. Sulh Hukuk Hakimliğince açıldı.
Atatürk, vasiyetinde; parasının nemasından yakınlarına, manevi evlatlarına aylık, İnönü'nün çocuklarına yükseköğrenim ödeneği bağlanması koşuluyla parasını ve Çankaya'daki mülkünü CHP'ye bıraktı. Nemadan kalacak miktarın her yıl Türk Dil ve Tarih kurumlarınca paylaşılmasını istedi. 
Vasiyetnamenin tam metni ise şöyle:
“Malik olduğum bütün nukut ve hisse senetleriyle Çankaya’daki menkul ve gayrimenkul emvalimi Cumhuriyet Halk Partisi’ne atideki şartlarla terk ve vasiyet ediyorum:
1) Nukut ve hisse senetleri, şimdiki gibi, İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır.
2)  Her seneki nemadan, bana nisbetleri şerefi mahfuz kaldıkça, yaşadıkları müddetçe, Makbule’ye ayda bin, Afet’e 800, Sabiha Gökçen’e 600, Ülkü’ye 200 lira ve Rukiye ile Nebile’ye şimdiki yüzer lira verilecektir.
3) Sabiha Gökçen’e bir ev de alınabilecek ayrıca para verilecektir.
4) Makbule’nin yaşadığı müddetçe Çankaya’da oturduğu ev de emrinde kalacaktır.
5) İsmet İnönü’nün çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım yapılacaktır.
6) Her sene nemadan mütebaki miktar yarı yarıya, Türk Tarih ve Dil kurumlarına tahsis edilecektir.”
Atatürk’ün vasiyetinin en fazla 5. Maddesi tartışılmıştır;  “İsmet İnönü’nün çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım yapılacaktır. “ 
Atatürk; milletvekili olan, gelecek kaygısı olmayan dolayısıyla çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilecek durumdaki İsmet İnönü’nün çocuklarına yardım yapılmasını vasiyet etmesini, Atatürk’e İnönü’nün öldüğü yolunda bilgi ulaştığı şeklinde yorumlayanlar oldu...
Bazıları da İnönü’nün çocukları yurtdışında okuyacakları için İnönü’nün bunu karşılamayacağını düşündüğü için bu vasiyette bulunduğunu iddia ettiler…
Ama bu hüküm, her halükarda Atatürk’ün kendisinden sonra İnönü’nün Cumhurbaşkanı olma ihtimalini hiç düşünmediğini göstermektedir.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2020, 12:40
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsa can
İsa can - 2 ay Önce

400sayfa Vasiyeti resmi gazetede açıklamayan her iktidar küresel gücün eşbaşkanıdır...uşağıdır...!!!